Обмін: теорія справедливості і обмін

Задоволення споживача відбувається в процесі обміну. Для того, щоб відбувся необхідно кілька умов:

1. Наявність двох чи більше сторін.

2. Кожна сторона повинна мати щось, що має цінність для іншої.

3. Кожна сторона повинна бути готовою до комунікації та переміщення.

4. Кожна сторона повинна бути вільною у виборі.

5. Кожна сторона повинна вирішувати чи бажає вона мати справу з іншою.

В умовах конкуренції виживає і отримує першість виробник товарів або послуг, який, на думку споживача, має максимальну споживчу корисність. Вона визначається як здатність товару задовольняти потреби споживачів у відповідності з їх запитами. В основі маркетингу відносин або стосунків лежить реляційний маркетинг. Це сучасний підхід до співпраці зі споживачами, заснований на тривалих, продуктивних та довірчих відносинах продавця і покупця.

Теорія справедливості стверджує, що людина порівнює та оцінює співвідношення „результат/витрати” учасників обміну. Задовільний для обох сторін обмін виражається тотожністю:

У відповідності з теорією справедливості, результати, які учасник А отримує від обміну, поділені на вкладення учасника А, повинні дорівнювати результатам учасника В, поділеними на вкладення учасника В. Вкладення і результати оцінюються у сприйнятті однією зі сторін. В багатьох випадках сторони можуть значно розходитись у своєму сприйнятті справедливості обміну, оскільки бачать свої вкладення і результати по-різному.