Еволюція теорії поведінки споживача

Проблема поведінки споживачів на ринку є ключовою. Перші спроби розробки теорії споживання пов’язані з ключовими фігурами суспільствознавства XIX – XX іс. Можна виділити такі основні етапи еволюції теорії споживання:

1. К. Маркс висунув ідею товарного фетишизму.

2. Американець Т. Верлен наприкінці XIX іс. запропонував теорію престижного споживання.

3. Німецький соціолог Г. Зіммель висунув ряд ключових ідей теорії моди.

4. Німецький соціолог та економіст В. Зомбарт запропонував концепцію розкоші.

5. Німецький соціолог М. Вебер сформулював концепцію статусних груп і протестантської етики.

6. Дж. Хікс розробив ортодоксальну теорію поведінки споживачів і виробників, що дало змогу передбачати економічні наслідки цієї поведінки, при зміні цін на товари спостерігав „субституційний ефект”, який завжди є негативним, і „дохідний ефект”, який може бути і негативним і позитивним.

Більш конкретні дослідження поведінки споживачів з’явились пізніше і виділились у самостійну дисципліну. Аналіз новітньої літератури показує, що економістами продовжується фундаментальне вивчення теоретико-методогічних основ поведінки споживачів. В іноземній та вітчизняній літературі авторами пропонується кілька варіантів хронологічних меж розвитку наук про поведінку. Енджел Д.Ф., Блекуелл Р.Д., Мініард П.У. за основу періодизації прийняли фактори глобальних змін, які переживала система менеджменту та економіки в цілому. Вони розбили час дії цих факторів на три періоди: 1) до другої світової війни; 2) післявоєнний час до кінця 1980-х іс. і 3) сучасний (1990-і іс.). До другої світової війни розвиток наук про поведінку відносно незначний. Наукові дослідження носили швидше теоретичний характер. У післявоєнний час можливості виробництва випереджали попит, і продавці прийняли концепцію маркетингу. У другій половині 50-х років в групі біхевіоральних наук народився новий напрямок – поведінка споживачів Основоположником біхевіоризму (вчення, в якому предметом психологічних досліджень є поведінка людини та вивчається її залежність від зовнішніх та внутрішніх матеріальних стимулів) є американський вчений Д. Уотсон.

В окрему галузь дослідження поведінка споживачів виділилось ще у 60-ті роки, завдяки працям таких вчених як ісля к, Катона, Фербер, Говард, Інгл. Науки про поведінку з’явились в програмах школ бізнесу.