Ціна часу.

Коли до Суворова приїжджали з візитами імениті чиновники, полководець іноді виходив з будинку, сідав у карету візитера, кілька хвилин розмовляв з ним і відпускав з Богом. Так він заощаджував час на візитах увічливості.

Спав Суворов мало. Його день починався затемна: він підхоплювався, обливався холодною водою, бігав по кімнаті, робив мовні вправи: голосно повторюючи турецькі, французькі й німецькі фрази.

22. Мова спілкування.Суворов вчився все життя. Це добре видно на прикладі вивчення їм іноземних мов. Французьку і німецьку він знав у досконалості. А під час турецької кампанії самостійно опанував і турецьку.

23. Два фактори бою: люди і зброя.В основу своєї школи Суворов поклав правильну комбінацію двох основних факторів бою: людини й зброї. З них він віддавав перевагу першому, тому що усвідомив,: величезну перевагу в руках полководця мають високі моральні й бойові якості армії. Наведемо якості, несумісні із суворівськими вимогами до солдата й офіцерові: безглуздість, безініціативність, острах відповідальності, байдужість, казенне ставлення до справи тощо. Суворов їх поєднує в збірний тип “немогузнайки”. “Проклятого немогузнайку” Суворов уважав виразкою для армії.

24. Основи суворівської школи військового управління: окомір, швидкість, натиск. Окомір означає оцінку обстановки командиром у результаті проведеної розвідки супротивника. Швидкість. Суворов як ніхто інший розумів і цінував фактор часу, раптовість. “Гроші дорогі, життя людське ще дорожче, а час дорожчий за все”.Натиск – це стрімкий, нищівний удар, що завершується повним розгромом супротивника, вирішує результат бою.

25. Моральний дух армії. На першому місці в суворівській школі військового управління моральний дух армії: “Сам гинь, а товариша виручай”, “Надія на себе – підстава хоробрості”.

26. Якості командира й солдата. Суворов в “Науці перемагати” обґрунтовує якості, які мають бути притаманні командиру і солдату: “Субординація (військова підпорядкованість старшому); екзерсис (від фр. exercice – «вправа», система вправ для вдосконалення техніки); слухняність, навчання, дисципліна; військовий ордер (внутрішній порядок у частині); чистота, здоров’я, охайність, бадьорість, сміливість, хоробрість, перемога! Слава, слава, слава!”

Штик, швидкість, раптовість – от наші вожді.