Стадія пошуку

Стадія пошуку включає п’ять етапів:

– представлення й аналіз проблеми ведучим;

– висловлення спонтанних пропозицій за рішенням з боку учасників;

– розвиток ідей;

– через 30 хв.: узагальнення результатів;

– перевірка – результат задовільний.

Ведучий ставить проблему, намагаючись не дуже звузити її. Він відкриває засідання словами: “Скільки варіантів рішення проблеми можемо запропонувати?”.

Умови висловлення спонтанних пропозицій на етапі пошуку:

– перевага віддається кількості висловлених ідей, а не якості;

– ідеї висловлюються короткими пропозиціями;

– під час висування ідеї, як уже було зазначено раніше, забороняється їх критика, несхвальні зауваження, критичні або саркастичні репліки;

– схвалюються зовні й приймаються всі висловлені ідеї, причому перевага надається не систематичному логічному мисленню, а осяянням, неприборканій й безмежній фантазії у всіляких напрямках;

– створюється й підтримується така атмосфера, у якій припустимі жарт, каламбур і сміх;

– між учасниками штурму підтримуються демократичні й дружні сосунки;

– ідеї можуть висуватися без обґрунтування;

– допускається висування свідомо нереальних, фантастичних, жартівливих ідей.

Допускається розвиток ідеї. Висловлені раніше ідеї будь-який учасник мозкового штурму може розробляти, комбінувати, одержувати з них нові асоціативні комбінації.

Процес генерування нових ідей заохочується ведучим, проходить, як правило, 25 – 30 хвилин. Усі ідеї стенографуються або записуються 2 – 3 секретарями. Секретарі виражають ідеї в стислій формі, вносячи їх до спеціальної картки, не займаючись редагуванням і не опікуючись про повтори на цій стадії. Засідання не слід записувати на магнітофон, оскільки це може сповільнити вироблення ідей. Група “генераторів” може за сеанс видати більш 100 ідей.

Обов’язки ведучого під час генерування ідеї на стадії пошуку: забезпечити психологічну підтримку учасникам і управляти творчим процесом для розширення або звуження поля пошуків; протягом усього штурму вводити “генераторів” у стан максимальної творчої розкутості, душевного підйому, концентрації думки на проблемі, що розглядається.

Якщо ведучий уважає, що результат штурму задовільний, то переходять до етапу оцінки.

В іншому випадку ведучий повинен поставити завдання вирішити проблему заново й етап пошуку повторюється. При цьому оголошується перерва на 10 – 15 хв. для надання учасникам можливості відпочити й обмінятися думками. Після цього етап пошуку повторюється за 15 – 30 хв., протягом яких кожному учасникові надається можливість висунути ще одну пропозицію або уточнити зроблену раніше. Ведучий закриває збори через 30 – 45 хв. Не можна дозволяти засіданню тягтися повільно й нудно.