Контроль за безпекою продуктів харчування.

За законом України про якість і безпеку харчових продуктів та харчової сировини забороняється реалізація й використання вітчизняних та ввезення в Україну імпортних харчових продуктів без маркування державною мовою про склад харчового продукту із зазначенням переліку назв використаних у процесі виготовлення харчових добавок.

В Україні на державному рівні про безпеку харчування турбуються недостатньо. Як зазначають експерти, ситуація в Україні із маркуванням продуктів зовсім інша, ніж у Європі, і що українці не мають повної інформації про те, що вони купують у крамницях. Зрештою, це може ускладнити вступ України до Світової організації Торгівлі. Купуючи продукти харчування у магазинах, українці далеко не завжди знають, що саме вони купують, і як той або інший продукт впливає на їхнє здоров’я.. Україна лише недавно стала членом Всесвітньої організації маркування харчових продуктів, однак масове маркування цих продуктів ще не почалося. Стандарт має бути закріплений на рівні законів, і він повинен визначати, яка допустима межа вмісту певної шкідливої речовини може бути у продуктах.. Експерти зазначають, що саме маркування продуктів і є однією із вимог членства України у Світовій Організації Торгівлі. І без розробки та ухвалення відповідних законів це може стати перепоною для вступу, вважає лікар-експерт Марія Туліч: “Необхідно гармонізувати наші санітарні норми та правила відносно європейського та світового законодавства. І ця робота вже проводиться”. Марія Туліч наводить конкретний приклад -українці досі споживають маргарин, у якому рівень трансізомерів сягає 15 %, тоді як у Європі його максимум не може перевищувати 2 %. За словами М.Туліч, країни, які дбають про безпеку харчування, також мають кращу ситуацію з подоланням захворювань: “У тих країнах, де є відповідна державна політика у відношенні харчування, то лише за рахунок позитивного впливу на фактори харчування вдалося знизити рівень захворюваності на серцево-судинні хвороби на 30 %. Відмітимо, що в Україні 56 % загальної смертності складають власне хвороби серцево-судинної системи.

Нині в усьому світі все більш популярним стає вживання органічних продуктів. харчування, вирощених без хімічних добрив, гормонів, опромінення та генної модифікації. Втім, ці продукти теж мають проходити низку процедур, які б доводили їх безпечність.

9. Контроль за безпекою продуктів харчування. Нещодавно у Львові на базі державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів і кормових добавок відбувся інформаційно-навчальний семінар на тему "Сучасні технології контролю якості та безпеки продовольчої сировини та харчової продукції".

Організатором семінару виступила відома львів'янам фірма "ЗІ", яка с офіційним представникам німецької фірми "Ф-біофарм". Основною метою семінару було ознайомити фахівців, які працюють у галузі контролю продуктів харчування, зі сучасними технологіями контролю залишків токсичних речовин і патогенних мікроорганізмів. Семінар у Львові — вже другий етап такого ознайомлення з номенклатурою продукції фірми "Ф-біофарм". Перший етап пройшов у Києві, на базі Центральної державної лабораторії ветеринарної медицини.

Контроль і безпека продуктів харчування є питанням, яке хвилює не лише спеціалістів, а й пересічних громадян. Проте, на жаль, не всім відомо, що часто на наш стіл потрапляють продукти, які несуть загрозу здоров’ю, повільно руйнуючи його, закладають причини майбутніх розладів і захворювань. Пестициди, які містяться в залишкових кількостях у рослинах, залишки антибіотиків та інших препаратів, які застосовують у ветеринарії, окремі препарати, які, незважаючи на заборону, використовують і далі для підвищення продуктивності та продовження термінів зберігання продукції, бактеріальні та грибкові токсини, що утворюються за неправильного зберігання, промислові токсиканти потрапляють у продукти під час вирощування тварин та приготування їжі. Усі ці фактори щодня непомітно впливають на нас, потрапляючи в організм з їжею та рідиною. Накопичуючись, вони виснажують захисні сили організму і часто стають причиною виникнення захворювань. Як захистити наших громадян від шкідливого впливу небажаних речовин, що потрапляють у продукти харчування, якими методами користуватися під час аналізу їхньої якості — на ці запитання і мав відповісти інформаційно-практичний семінар, який відбувся на базі цього інституту. У сфері контролю залишкових кількостей ветеринарних препаратів та інших токсикантів інститут с провідною установою державного департаменту ветеринарної медицини України, який своїм наказом затвердив за інститутом повноваження центральної в Україні арбітражної установи щодо контролю в сировині та продуктах тваринного походження залишків ветеринарних препаратів та інших токсикантів.

Упродовж тривалого періоду в інституті працюють над гармонізацією українського законодавства в галузі безпеки продуктів харчування з європейськими та світовими нормами, фахівці інституту брали участь у підготовці таких важливих для України документів, як закон України "Про якість і безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини", закон "Про ветеринарну медицину", а також у розробці положень "Загальнодержавної програми контролю залишкових кількостей ветеринарних препаратів і токсикантів у продуктах тваринного походження та кормах на 2005-2010 роки". Ці документи наразі знаходяться на розгляді урядових структур для їх практичного впровадження.. Затвердження урядом цих законів дозволить привести систему контролю якості продуктів харчування у відповідність до сучасних світових вимог, що, у свою чергу, має значно покращити її якість і безпечність - адже не секрет, що досі у цій галузі ми користуємося застарілими нормами, які не змінювалися ще з радянських часів.

Але працівники інституту займаються не лише теоретичною роботою. В інституті вперше в Україні упровадили сучасні методики імуноферментного аналізу для контролю наявності у тваринницькій продукції заборонених для використання препаратів. З 2002 року в Україні, які і в усіх країнах що входять до СНД, заборонили використовувати у ветеринарії для лікування продуктивних тварин протимікробні препарати нітрофуранової групи та хлорамфеніколу. Науковими дослідженнями доведено, що ці препарати та їхні метаболіти мають канцерогенну та генотоксичну дїю на організм, тому в Європі приділяють велику увагу питанню контролю продуктів тваринництва на вміст цих сполук. І зважаючи на потенційну небезпеку цих сполук, для них установлено нульовий рівень вмісту у харчових продуктах, тобто в продуктах харчування вони не повинні бути виявлені навіть найбільш чутливими з існуючих методами аналізу. Нині нижня межа чутливості аналітичних методів дозволяє виявити такі сполуки на рівні 0,3 мікрограми на кілограм (це 0,3 частинка від мільярда грама). І ще нещодавно такий рівень чутливості аналізу був недоступний в Україні для контролюючих лабораторій, а потрапляння на ринки Європи української продукції, в якій виявили залишки цих препаратів, призвело до тимчасової заборони ввозити всю тваринницьку продукцію на європейський ринок. Уникнути цього вдалося лише завдяки впровадженню сучасних методик контролю, які запропонував даний інститут. Вирішення питання контролю залишкових кількостей цих речовин дозволило відстояти Україні позиції з експорту певної тваринницької продукції у Європу, зокрема сухого молока та меду. Для проведення аналізу на вміст згаданих вище речовин застосовують тест-системи виробництва німецької фірми "Р-біофарм", яка є світовим лідером у розробці та продажу цілого асортименту тест-наборів, що базуються на використанні найновіших біологічних технологій. Ці тести використовують у різних галузях біології, медицини та ветеринарії більше ніж у 80 країнах світу.