У СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ МОЛОДІ

2.1. Загальна характеристика, види, функції соціальних досліджень у сфері соціальної роботи з молоддю

2.2. Програма соціального дослідження

2.3. Планування соціального дослідження

2.4. Побудова вибірки досліджень з молодіжної проблематики

Література

 

 

РОЗДІЛ ІІІ. ВИМІРЮВАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК

 

3.1. Шкала як еталон вимірювання соціальних характеристик

3.2. Надійність вимірювання соціальних характеристик

 

Література

 

РОЗДІЛ ІV. МЕТОДИ ОДЕРЖАННЯ, ОПРАЦЮВАННЯ ТА АНАЛІЗУ ІНФОРМАЦІЇ

У СТРУКТУРІ СОЦІАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРОБЛЕМ МОЛОДІ

 

4.1. Аналіз документів у діяльності соціальних служб для молоді

4.2. Метод спостереження та проблеми його застосування в аналізі процесів та явищ у молодіжному середовищі

4.3. Соціальний експеримент у дослідженнях в сфері практичної соціальної роботи з молоддю

4.4. Опитування як метод збору первинної соціальної інформації

4.5. Фокус-групова методика: сутність та можливості використання у дослідницькій діяльності ЦССМ

4.6. Роль експертних опитувань у організації діяльності соціальних служб для молоді

4.7. Особливості застосування методу тестів у соціальних дослідженнях

4.8. Соціометричні методи

4.9. Методи опрацювання, аналізу та графічного представлення результатів досліджень з молодіжної проблематики

Література

 

 

Додатки

 

ВСТУП

 

Перетворення, які сьогодні відбуваються в українському суспільстві, викликають кардинальні зміни умов життєдіяльності різних верств населення та потребують серйозного наукового осмислення та практичного обґрунтування. Загострення цілої низки соціальних проблем, процес розбудови правової, соціальної держави розширює коло завдань, які постають перед працівниками соціальної сфери, висуває додаткові вимоги щодо рівня їх професійної підготовки, невід’ємною складової якої є знання принципів та методів організації й проведення соціальних досліджень, вміння застосовувати ці знання у конкретних дослідницьких та практичних ситуаціях.

Оволодіння знаннями з методології соціальних досліджень відкриває широкі можливості щодо вивчення різних аспектів життєдіяльності молоді, виявлення тенденцій розвитку процесів та явищ, які мають місце у молодіжному середовищі. Результати соціальних досліджень виступають інформаційно-аналітичним підґрунтям розробки та впровадження державних, галузевих і регіональних програм з питань соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім’ями, а також ефективним засобом оцінки їх результативності.

Одержання науково обґрунтованої інформації щодо стану молодіжних проблем дозволяє більш компетентно та оперативно підходити до їх розв’язання, удосконалювати технології, форми та методи соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім’ями, підвищувати якість послуг, які надають своїм клієнтам центри соціальних служб для молоді.

Зміст запропонованого навчального посібника зорієнтований на висвітлення процесу соціального дослідження як послідовного розгортання етапів його підготовки, проведення, опрацювання та аналізу одержаних даних, оформлення результатів. Ознайомлення з матеріалами, які викладаються у посібнику, дозволить не тільки одержати уявлення щодо теоретичних засад дослідницького процесу у сфері соціальної роботи з молоддю (цьому присвячений розділ 1), але й навчитися самостійно розробляти програму соціального дослідження, організовувати та планувати цей процес, обґрунтовувати модель вибірки (розділ 2), конструювати надійні інструменти вимірювання характеристик досліджуваних об’єктів (розділ 3), вибирати адекватні методи збирання, опрацювання та аналізу соціальної інформації та грамотно їх застосовувати (розділ 4). Для закріплення одержаних знань до кожної теми розроблені питання та практичні завдання, тести, зразки інструментарію збирання інформації; наводяться цікаві результати соціальних досліджень, які в різний час були одержані вітчизняними та зарубіжними фахівцями. Розділи навчального посібника супроводжуються переліком джерел, які дозволяють більш поглиблено ознайомитися з відповідними аспектами організації та проведення сучасного соціального дослідження.

 

РОЗДІЛ І. МЕТОДОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ