Таблиця 8

Зразок класифікатора контент-аналіза публікацій

з молодіжної проблематики

 

Жанр матеріалу Спрямованість інформації Знак інформації Часова орієнтація інформації Характер інформації
1.стаття 2.кореспонденція 3.повідомлення 1.описова 2.прогностична 3.діагностична 1.позитивна 2.критична 3.збалансована 4.нейтральна 1.про минуле 2.про сьогодення 3.про перспективи 1.теоретична 2.прикладна 3.змішана
Новизна інформації Конкретність повідомлення Конструктивність тексту Аналітичність інформації Сфера інформації
1.нова, нестандартна 2.стереотипна, стандартна 1.вказаний об’єкт дії 2.вказані суб’єкт і об’єкт дії 3.вказаний час дії 4.вказане місце дії 5.конкретизація відсутня 1.наводяться конкретні факти, відомості 2.наводяться оцінки 3.наводяться конструктивні пропозиції 4.конструктивність визначити неможливо 1.глибокий, доказовий аналіз 2.поверхневий, малопереконливий аналіз 1.політика 2.економіка 3.культура 4.наука, освіта 5.дозвілля 6. інша

 

Якщо класифікатор містить критерії аналізу повідомлень, за якими вони поділяються на групи, то кількісні характеристики змісту текстів за кожним з критеріїв, виражені у відповідних величинах (кількість знаків, рядків, абзаців, колонок, сантиметрів квадратних і т.і.) заносяться у бланк контент-аналізу.

Застосування кількісних процедур при реалізації контент-аналізу дозволяє в певному ступені уникнути суб'єктивних зміщень в сприйнятті та інтерпретації змісту документів. Для підвищення надійності інформації, яка отримується за допомогою методу, можна застосувати декілька прийомів:

1. Метод “снігової грудки” як засіб забезпечення максимальної наповнюваності поля смислових одиниць: спочатку смислові одиниці виділяються з одного тексту, відібраного для аналізу, потім – з другого; процедура продовжується, доки досліднику не зустрінеться жодної нової смислової одиниці.

2. Оцінка змісту смислових одиниць експертами.

3. Співвіднесення даних контент-аналітичного дослідження з аналогічною інформацією, отриманою за допомогою інших методів (опитування, спостереження і т.д.).

4. Кодування тексту різними кодувальниками за ідентичними інструкціями, або застосування різних стратегій обліку одних й тих самих смислових одиниць.

Таким чином, за умов дотримання всіх методичних та процедурних вимог, метод контент-аналізу забезпечує досить високий ступень надійності наукової інформації. На користь значущості методу контент-аналіза у дослідженнях проблем молоді говорить той факт, що його нерідко застосовують як самостійний засіб отримання соціально значущої інформації, та досить часто - як додатковий з метою уточнення або підтвердження результатів опитування чи спостереження. До того ж, вивчення документів активно застосовується для збирання попередньої інформації щодо досліджуваного об’єкту. Основний недолік формалізованого методу, пов’язаний з трудомісткістю процедур i техніки проведення, певною мірою компенсується за умови застосування спеціальних програм опрацювання документів на ЕОМ.

Питання та завдання до теми

 

1. Виділіть основні критерії класифікації документів, які використовуються у дослідницький діяльності ЦССМ.

2. Якими є основні методи аналізу документів у соціальних дослідженнях?

3. Вточніть особливості застосування неформалізованого аналізу документів.

4. Яким є алгоритм реалізації контент-аналізу документів?

5. Назвіть прийоми підвищення надійності інформації, яка отримується за допомогою контент-аналіза.

6. Припустимо, що предметом дослідження є профілактика девіантної поведінки молоді засобами соціальної роботи. Які види документів можуть в даному випадку виступати джерелом інформації для дослідника? Якщо контент-аналіз охоплюватиме офіційні статистичні відомості щодо показників злочинності у молодіжному середовищі, то якими будуть:

- категорії аналізу;

- одиниці аналізу;

- одиниці обліку?

7. Підрахуйте питому вагу змістовної одиниці у текстах, коли відомо, що взагалі у досліджених текстах у 60 випадках вона виявилася головною та у 78 - другорядною, у даному ж тексті у 5 випадках вона виявилася головною та у 9 - другорядною.

4.2 МЕТОД СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОБЛЕМИ ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ В АНАЛІЗІ ПРОЦЕСІВ ТА ЯВИЩ У МОЛОДІЖНОМУ СЕРЕДОВИЩІ