Класифікація методів досліджень у сфері соціальної роботи

Критерії класифікації Методи
За рівнем знання Теоретичні та емпіричні
В залежності від стратегії одержання та аналізу інформації Кількісні та якісні
За ступенем важливості Основні та допоміжні
За етапом дослідження Вибірки Вимірювання Збирання інформації Опрацювання даних
За сферою, до якої належіть об’єкт дослідження Соціологічні Соціально-психологічні Соціально-педагогічні Соціально-економічні та ін.

 

В залежності від того, на що спрямований процес дослідження, тобто що виступає його об’єктом – окремий індивід, група людей, верства населення чи соціальна спільнота – використовують різні методи одержання соціальної інформації з проблеми, яка цікавить дослідника. Якщо об’єктом дослідження виступає окрема особистість чи невелика соціальна група, застосовують психологічні методи дослідження. Інструменти і методичні засоби психодіагностики дозволяють вивчати соціально-психологічні характеристики як окремої особистості, так й груп людей (наприклад, соціально-психологічний клімат у групі, структуру міжособистісних відносин у навчальних та професійних колективах і т.д.). Психологічні методи активно використовуються фахівцями ЦССМ у профорієнтаційній роботі з молоддю, у організації підбору персоналу установ та організацій, визначенні області перенавчання та підвищення кваліфікації кадрів та в інших областях.

В зв’язку з тим, що об’єктом соціального експерименту чи спостереження не можуть бути надто великі за чисельністю групи людей, ці методи демонструють найбільшу ефективність як засоби соціальної психології та педагогіки. Великі соціальні групи та спільноти є об’єктом соціологічних досліджень. Як правило, для вивчення інтересів, потреб, установок, думок широких верств населення використовують масові соціологічні опитування.

Методи соціальних досліджень, зокрема, тестове та анкетне опитування, інтерв’ю, спостереження, експеримент, є ефективним засобом розв’язання наукових, методичних та практичних завдань, що виникають у педагогічній діяльності. Наприклад, тестове опитування дозволяє оцінювати ефективність заходів, пов’язаних з вдосконаленням методичного забезпечення навчального процесу: в даному випадку метод виступає засобом заміру попереднього стану об’єкта (скажімо, успішності учнів, слухачів курсів підвищення кваліфікації у системі соціального захисту та ін.) та його характеристик після здійснення експериментального впливу (наприклад, після введення в навчальний процес нової методики) та оцінити ефективність цього впливу шляхом порівняння результатів попереднього та послідуючого замірів.