Узагальнення результатів фокусованого інтерв’ю та можливості їх застосування у дослідницькій діяльності та практичній соціальній роботі

Аналіз інформації, отриманою за допомогою фокусованих групових інтерв’ю, передбачає якісно-змістовну її інтерпретацію у зв’язку із сформульованими гіпотезами. “Якісні” дані упорядковуються, об’єднуються у групи; між ключовими ідеями встановлюються зв’язки, які дозволяють сформулювати певні узагальнюючи судження щодо характеру досліджуваного об’єкту, особливостей його функціонування та розвитку.

Таким чином, метод фокус-груп є ефективним засобом одержання цікавої та змістовної інформації з досліджуваної проблеми. Можливими напрямками її використання у практичній діяльності ЦССМ є:

1. розробка соціальних технологій, програм з питань соціальної роботи з дітьми, сім’ями та молоддю; обґрунтування управлінських рішень у сфері соціальної роботи та соціального захисту;

2. підбір персоналу установ, організацій;

3. формування іміджу установ, організацій, громадських об’єднань, окремих осіб, які здійснюють практичну соціальної роботу з дітьми, сім’ями та молоддю; оцінка якості та переліку послуг, що надаються тими чи іншими установами соціального захисту, фірмами, організаціями (наприклад, послуги консультативних служб, центрів зайнятості та ін.) та визначення шляхів їх покращання; організація рекламної і маркетингової діяльності, розробка стратегії й тактики роботи засобів масової інформації.

Крім того, метод фокус-груп застосовується й у дослідницькій діяльності: при вивченні малознайомих та специфічних соціальних об’єктів; на пілотажній стадії дослідження з метою уточнення меж проблемної ситуації, певних характеристик об’єкту; при підготовці та тестуванні інструментарію масових опитувань; при моделюванні соціальних процесів у молодіжному середовищі; при визначенні напрямків подальших досліджень у сфері соціальної роботи з дітьми, сім’ями, молоддю, а також коли необхідно доповнити, “пожвавити”, чи перевірити інформацію, одержану за допомогою інших методів (наприклад, опитування молоді чи експертного опитування фахівців ЦССМ).

Застосування методу як основного джерела соціально значущої інформації не дозволяє робити більш-менш масштабних узагальнень внаслідок її низької репрезентативності. В зв’язку з цим останнім часом у сфері соціальної роботи зростає кількість досліджень, що проводяться за комбінованою схемою: традиційні методи у поєднанні з якісними методологічними стратегіями (зокрема, методом фокус-груп).