Питання та завдання до теми

1. Визначте сутність та специфіку методу експертних опитувань. На вирішення яких завдань спрямований даний метод соціальних досліджень?

2. Перелічіть критерії відбору кандидатів у експертну групу. Які психологічні якості є особливо важливими для ефективної роботи експертів?

3. Назвіть основні методи формування експертної групи.

4. Зробіть порівняльний аналіз процедурних особливостей “мозкового штурму” та “дельфійської техніки”.

5. Яким чином здійснюється узагальнення експертних оцінок?

6. Які спеціалісти здатні, на Ваш погляд, виконати роль експертів при вивченні наступних проблем:

- соціальна робота з безробітною молоддю

- соціальна реабілітація осіб з обмеженими можливостями ;

- соціалізація дітей у неблагополучних сім’ях.

7. Складіть бланк експертного опитування, спрямованого на аналіз проблем соціального захисту малозабезпечених сімей.

8. Проведіть групову дискусію, застосовуючи метод мозкового штурму, на тему “Організація діяльності волонтерів у системі соціальних служб для молоді”. Для проведення дискусії всі учасники об’єднуються у чотири групи. Дві з них протягом 10 хвилин визначають 5 основних позицій відносно того, з якими проблемами стикається волонтер, приходячи в громадську організацію чи ЦССМ. Позиції фіксують у письмовому вигляді із застосуванням листів паперу. Дві ніші групи визначають 5 основних проблем, з якими стикається лідер організації у роботі з волонтерами, що також фіксується на окремому листі паперу. Потім за участю всієї групи порівнюються одержані результати. На другому етапі відбувається зміна ролей: групи, які визначали проблеми волонтерів, одержують завдання подумати про шляхи подолання проблем організації діяльності волонтерів лідерами організацій (5 основних позицій) та навпаки: підгрупи, які визначили проблеми лідерів пропонують свої варіанти усунення “підводних каменів” у роботі з волонтерами (5 основних позицій). Потім підгрупи презентують результати роботи. Наприкінці заняття тренер підбиває підсумки роботи групи.