Способи графічного представлення емпіричної інформації

Графічне представлення атрибутивних чи варіаційних рядків розподілення робить дані доступними для безпосереднього сприйняття та аналізу. Розглянемо основні види графіків, які застосовуються для відображення емпіричної соціальної інформації.

 
 

Якщо по осі Х відкласти межі інтервалів значень ознаки та побудувати стовпці, висота кожного з яких дорівнює частоті відповідного значення (частоти відкладаються по осі Y та можуть виражатися у абсолютних числах та у відсотках), одержимо гістограму.

Нижче наведена гістограма, яка відображує ієрархію базових цінностей молоді, одержану за результатами вибіркового опитування (рис.3). Як можна бачити з цього графіку, висота стовпця, який можна було б одержати шляхом додавання висот кожного із стовпців, перевищила б значення 100% внаслідок того, що респонденти могли обрати декілька варіантів відповідей одночасно (процедура мала непараметричний характер). Але якщо процедура передбачає вибір кожним респондентом тільки одного варіанту відповіді (ця ситуація зустрічається найчастіше), сума висот стовпців гістограми не перевищує 100%.

Іноді для того, щоб показати коливання значень ознаки щодо певної норми, чи нульової відмітки, які представлені центральною лінією, застосовують двосторонню гістограму (дивись рис.4).

 

+0,7

+0,5

+0,3 +0,2 1 – відносини с керівником

2 – відносини с колегами

3 – режим праці

-0,2 4 – заробітна плата

5 – можливість підвищення кваліфікації