Та ефективністю їх праці в залежності від характеру праці

Рівень задоволеності професією Характер праці
Творча рутинна, малоцікава
ефективність праці ефективність праці
висока низька всього висока низька всього
Високий
Низький
Всього
%
Високий 86,0 14,0 100,0 12,0 88,0 100,0
Низький 86,0 14,0 100,0 12,0 88,0 100,0
Всього 86,0 14,0 100,0 12,0 88,0 100,0

 

Підключення” до аналізу третьої змінної – “характер праці” (“творча” чи “рутинна, малоцікава”) - дозволяє виявити зв’язок між цією змінною та обома іншими - “задоволеність професією” та “ефективність праці”. Із таблиці 21 можна бачити, що змінна “характер праці” нівелює попередньо встановлений зв’язок (“рівень задоволеності – ефективність”, для другої таблиці Q=0), прийнявши на себе роль пояснення задоволеності професією.

 

Наведений приклад ілюструє переваги багатовимірного аналізу (хоча б на рівні трьох змінних) у порівнянні з двовимірним: він дозволяє запобігти встановленню так званих “хибних” кореляцій між ознаками об’єкту.

Крім порівняння одержаних даних по підгрупах респондентів, виділених за тією чи іншою характеристикою (наприклад, статтю, віком, освітою) чи одночасно декількома характеристиками, доцільно здійснювати їх співставлення з результатами аналогічних досліджень та статистичною інформацією. За умови наявності у дослідника відповідних навичок та необхідного програмного супроводу, висновки щодо актуального стану досліджуваного об’єкту можуть доповнюватися прогнозом його подальшого розвитку.

Важливим критерієм змістовності зроблених за результатами соціального дослідження висновків є їх зв’язок із практикою, можливість вирішувати за їх допомогою не тільки суто наукові, але й прикладні завдання.