Поняття, функції, структура програми соціально дослідження

Будь-який комплексний вид діяльності спирається на заздалегідь розроблений план дій, що здатний логічно організувати роботу, та, внаслідок цього, заощадити вкладені ресурси, тобто зробити роботу більш ефективною. Таким аналітичним каркасом соціального дослідження виступає його програма. Цей стратегічний документ дослідження у схематичному вигляді відображує всю його концепцію, наміри організаторів, їх бачення шляхів розв’язання порушеної проблеми. Наявність всебічно продуманої та ретельно розробленої програми відрізняє серйозне наукове дослідження від псевдонаукових його імітацій.

Програма соціального дослідження (у перекладі з грецьк. - "план наміченої діяльності, розпорядження") - науково змістовний документ, що регламентує всі етапи і стадії соціального дослідження (етапи підготовки, організації, проведення), визначаючи його рівень та якість.

Програма виконує функції методологічного і методичного обґрунтування дослідження, спрямування дослідницьких зусиль на досягнення мети та розв’язання завдань дослідження, координації діяльності дослідників на всіх етапах роботи.

На структурні особливості програмного документа впливають професіоналізм та досвідченість дослідника, його світогляд, методологічна позиція, а також, звичайно, й специфіка досліджуваної проблеми, масштаб об’єкта вивчення.

В.А.Ядов у структурі програми дослідження виділяє два основних розділи:

1. Методологічний розділ, який включає

- конкретизацію проблеми дослідження;

- визначення об'єкта і предмета;

- постановку цілей і завдань;

- уточнення й інтерпретацію основних понять;

- здійснення попереднього системного аналізу об'єкту дослідження;

- формулювання гіпотез.

2. Процедурний розділ передбачає

- розробку стратегічного плану дослідження;

- обґрунтування вибірки одиниць спостереження;

- окреслення основних методів і процедур збирання й аналізу даних [55, с.70].

 

Нижченаведене схематичне зображення структури програми соціального дослідження (рис. 1) показує, що її розробка часто має циклічний характер, тобто передбачає повернення до попередніх етапів з метою уточнення змісту деяких складових програми (наприклад, мети дослідження).

 

 
 

 

 

 

 


Рис. 1. Структура програми соціального дослідження