Заходи безпеки під час роботи з обладнанням, об’єктом дослідження і речовинами

Заходи безпеки у разі використання автоклавом АТ-2

1. Для виключення можливості пошкодження електричним струмом, автоклав повинен бути заземленим з опором 4 Ом.

2. Забороняється приступати до експлуатації автоклаву при несправному манометрі.

3. Не можна доливати воду у водопарову камеру під час стерилізації, а також при наявності тиску у камері.

4. Категорично забороняється відкривати кришку автоклаву при наявності тиску в стерилізаційній камері.

Культури бактерій, з якими проводились дослідження, не становлять загрози для експериментатора і зберігаються у закритих ватними корками колбах та пробірках. Посіви мікроорганізмів проводять у спеціальних приміщеннях – боксах, де повітря перед роботою дезінфікується ультрафіолетовими променями.

У лабораторії мікроорганізми вирощують на твердих і в рідких поживних середовищах, які розливають у пробірки, колби і чашки Петрі. Посуд і поживні середовища попередньо стерилізують.

Внесення клітин мікроорганізмів у стерильне середовище називають посівом. Посів чи пересів мікроорганізмів вимагає певних правил, яких треба дотримуватися, щоб уникнути зараження сторонньою мікрофлорою.

Перед посівом необхідно зазначити на пробірці назву мікроорганізму і дату посіву. Пробірки повинні бути закриті ватними корками. Корки перешкоджають проникненню у пробірки мікроорганізмів з повітря.

Правила роботи з культурами мікроорганізмів:

1. Запалити газовий пальник.

2. Пробірку з культурою взяти у ліву руку так, щоб було видно поверхню середовища з нальотом мікроорганізму.

3. У праву руку взяти бактеріологічну петлю і профламбувати її у верхній частині полум’я пальника. Металеву частину держака повільно пронести через вогонь 2-3 рази.

4. Не випускаючи петлі, мізинцем і безіменним пальцями правої руки притиснути ватний корок до долоні, витягнути його з пробірки і тримати так, не торкаючись оточуючих предметів.

5. Край відкритої пробірки пронести через полум’я пальника.

6. Увести в пробірку стерильну петлю, охолодити її, торкаючись поверхні пробірки, а потім взяти петлею незначну кількість мікробної маси.

7. Шийку пробірки і ватний корок одночасно провести через верхню частину полум’я пальника і закрити пробірку корком.

8. Пробірку поставити в штатив, а відібрану петлею бактеріальну масу використати для виготовлення препарату або посіву.

9. Залишки бактерій на петлі обпалити в полум’ї пальника.

При проведенні досліджень використовувались речовини, які не становлять суттєвої загрози для дослідника при правильному їх використанні.

Після роботи проводиться прибирання робочого місця, миття брудного посуду. Рештки концентрованих розчинів зливаються у спеціально відведені місця. Посуд з культурою мікроорганізмів, які підлягають викиданню, слід автоклавувати, щоб вбити клітини, і тільки після того мити.

Правила роботи з персональним комп'ютером

Напруга живлення ПК (220 В) є небезпечною для життя людини. Через конструкції блоків комп’ютера, міжблочних з’єднувальних кабелів передбачена достатня ізоляція від струмопровідних ділянок. Користувач практично має справу лише з декількома вимикачами живлення, і здавалось би, застрахований від ураження електричним струмом. Однак в практичній роботі можуть зустрічатись небезпечні ситуації, і щоб вони не стали небезпечними для користувача, необхідно знати і чітко виконувати ряд правил техніки безпеки. Це допоможе не тільки уникнути нещасних випадків і зберегти здоров’я, але й гарантує збереження апаратури.

Особливо уважним треба бути при роботі з дисплеєм, електронно-променева трубка якого використовує високу напругу і є джерелом електромагнітного випромінення. Неправильне поводження з дисплеєм та іншою електронною апаратурою може привести до тяжких уражень електричним струмом, спричинити загорання апаратури. Через це суворо забороняється:

· Торкатися до екрану і тильної сторони дисплея, провідників живлення і пристроїв заземлення, з’єднувальних проводів.

· Вставляти різні предмети у вентиляційні канали комп’ютера.

· Порушувати порядок ввімкнення комп’ютера.

· Порушувати порядок вимкнення комп’ютера.

· Намагатись самостійно усунути виявлену несправність у роботі апаратури.

· Відкривати кришку монітора і тим більше рухати деталі під кришкою.

· Під’єднувати та від’єднувати різні пристрої комп’ютера при ввімкнутому живленні.

· Класти на апаратуру сторонні предмети.

· Проводити вологе прибирання при ввімкнутому пристрою.

· Працювати на комп’ютері у вологій одежі і вологими руками.

Необхідно при виявленні несправності чи виникненні аварійної ситуації відключити рубильник комплексу від мережі і повідомити відповідну особу.

Під час роботи на комп’ютері потрібно:

· суворо дотримуватись інструкції з експлуатації апаратури

· уважно слідкувати за справністю основних блоків і пристроїв

· працювати за клавіатурою з сухими чистими руками, не натискувати на ті чи інші клавіші без потреби або навмання

· працюючи з дискетами, оберігати їх від ударів, кручення, дії магнітного поля або тепла, не торкатись дискети, що виступає з конверта, вставляти дискету в дисковод тільки після ввімкнення його, переконавшись у правильному орієнтуванні дискети відносно щілини дисковода

· під час роботи комп’ютера електронно-променева трубка дисплея з джерелом електромагнітного випромінювання, яке при роботі близько від екрана шкідливо діє на зір, викликає втому і знижує працездатність. Через це потрібно працювати на відстані 60-70 см від екрана, дотримуватись правильної постави, не сутулитись і не нахилятись.