Загальна характеристика консервантів

У роботі було використано антимікробний консервант – пропілпарагідроксибензоат (ніпазол), що застосовують у фармацевтичній та косметичній промисловості з метою попередження або інгібування росту мікроорганізмів, які можуть становити небезпеку для стабільності лікарських і косметичних засобів. Консервант був наданий лабораторією дослідного центру АТ "Галичфарм".

Пропілпарагідроксибензоат є ефіром n-оксибензойної кислоти, яка була запропонована як консервант у якості замінника саліцилової та бензойної кислот, недолік яких полягав у тому, що вони є ефективними тільки у сильнокислому середовищі [28].

Пропілпарагідроксибензоат (C10H12O3):

§ Кристалічний порошок білого кольору.

§ Слабо розчинний у воді,

добре розчинний у 96% спирті і

метанолі.

§ Температура плавленнявід 96°С до 99°С.

§ Молекулярна маса: 180,2.

Розчинність парабенів у маслах підвищується із збільшенням довжини алкільного радикалу. Через хорошу розчинність у маслах і погану у воді ці речовини, в основному, виявляються у масляній фазі емульсії; у водній фазі їх концентрація невелика.Із збільшенням довжини алкільного радикалу посилюється також і антимікробна дія парабенів.

За механізмом дії парабени схожі з фенолом, вони руйнують структуру клітинної мембрани мікроорганізмів, денатурують внутрішньоклітинні білки та вступають у реакції з деякими коферментами. Затримують засвоєння таких важливих поживних речовин як глюкоза і пролін. У концентрації більше 0,1% парабени проявляють місцеву анестезуючу і спазмолітичну дії [29].