Структура електроремонтного цеху і склад його обладнання

Структура електроремонтного підприємства або цеху і склад його обладнання визнача -ються багатьма факторами, основними з яких являються об’єм і номенклатура електро –обладнання, яке надходить до ремонту.

Ремонтний цех середнього по потужності підприємства складається з ряду виробничих підрозділів: відділення розбирання, ремонтно-механічного, обмоткового, сушильно-просочувального, комплектувального, збирального відділень та випробувальної станції, а також окремих дільниць, де виконуються електро- і газозварювальні роботи, фарбування відремонтованого електрообладнання та інші роботи, пов’язані з ремонтом електричних машин і апаратів.

У відділенні розбирання і дефектації очищують електрообладнання перед розбиранням, зливають масло з маслонаповненого обладнання, виконують необхідні випробування перед ремонтом, розбирають обладнання і його окремі вузли, проводять дефектацію, тобто визначають обсяг необхідного ремонту, стан і ступінь зношення вузлів і деталей, оформляють документи на ремонт, передають несправні вузли і деталі електрообладнання у відповідні ремонтні відділення, а справні – у відділення комплектації. Відділення розбирання повинно мати підйомно-транспортні засоби необхідної вантажопідйомності, мийними машинами, гідравлічними і гвинтовими зйомниками, пристосуваннями для виводу ротора з статора електродвигуна, верстатом для вилучення обмоток з пазів статора електродвигуна, автогенним та електрозварювальним апаратами, електросвердлилками і відповідними наборами інструментів для розбирання електрообладнання, спеціальним обладнанням і пристосуваннями для розбирання електричних машин і апаратів нестан -дартного або особливого конструктивного виконання.

Масляне господарство розміщують звичайно поруч з відділенням розбирання і дефектації, де зливають відпрацьоване масло, відновлюють його і зберігають чисте і сухе. До складу масляного господарства входить також електрохімічна лабораторія.

В ремонтно-механічному відділенні ремонтують і виготовляють нові деталі електрооб -ладнання (вали, колектори, контактні кільця, щіткові механізми, підшипники ковзання, обмотки короткозамкнених роторів), виконують перешихтовку статорів і роторів електричних машин і магнітопроводів силових трансформаторів, а також слюсарну і механічну обробку різних деталей електрообладнання. Ремонтно-механічне відділення повинно бути оснащено підйомно-транспортними засобами, металооброблювальними верстатами пресами, гільйотинними ножицями для різання металу, електрозварювальними і газозварювальними апаратами, електрифікованими інструментами, інвентарними та спеціальними пристосуваннями, наборами бригадного інструменту для розбирання електрообладнання.

В обмотковому і сушильно-просочувальному відділеннях ремонтують пошкоджені і виготовляють нові обмотки електродвигунів, силових трансформаторів, котушок електромагнітів, а також просочують і сушать їх, відновлюють ізоляцію обмоткових проводив для повторного використання. Обмоткове відділення повинно бути оснащено верстатами для очищування і ізолювання проводив, намотувальними верстатами для виготовлення обмоток, гільйотинними ножицями для різання ізоляції, пристосуваннями для виготовлення і формовки ізоляційних деталей, зварювальним і паяльним інструмен- том для з’єднання проводив обмоток, верстатами для бандажування роторів і якорів електричних машин, верстатом для виготовлення дерев’яних клинків та ін. Крім того, обмоткове відділення повинно бути оснащене випробувальною установкою для поопераційного контролю ізоляції виготовлених секцій, котушок і обмоток, а також апаратами контролю правильності зборки і з’єднання схем обмоток.

В необхідних випадках обмоткове відділення обладнують піччю для відпалу проводив, ванною для їх травлення та нейтралізації після травлення і верстатом для волочіння та калібрування проводив. Для розміщення цього обладнання в цеху виділяється особливе приміщення, обладнане відповідними вентиляційними пристроями.

Сушильно-просочувальне відділення обладнують ваннами для просочування обмоток, шафами для сушки і запікання обмоток, ємностями для безпечного зберігання лаків і розчинників в об’ємах, що забезпечують потребу в них не більше ніж на одну добу.

Для транспортування великогабаритних обмоток великої маси використовують спеціальні пристрої і підйомно-транспортні засоби.

В комплектувальне відділення (або дільницю) направляють відремонтовані вузли та деталі. Там же комплектують ремонтне електрообладнання недостатніми частинами. Перевірене і повністю скомплектоване електрообладнання передають у відділення або на ділянку зборки.

Комплектувальне відділення повинно бути оснащено верстаками, стелажами, необхідними інструментами і пристосуваннями.

В збиральному відділенні виконують вузлову і загальну зборку відремонтованого електрообладнання. Відділення зборки оснащують аналогічно відділенню розбирання з додатковим обладнанням, пристосуваннями і інструментами для статичного і динамічного балансування роторів і якорів електричних машин.

При ремонтах електрообладнання часто виникає необхідність в електрозварювальних, газозварювальних, штампувальних, ковальських і фарбувальних роботах, що виконуються на окремих ділянках ремонтного цеху або його відділень, які повинні бути оснащені необхідним обладнанням та інвентарем.

На випробувальній станції випробують нові конструкції, вузли і деталі, призначені для заміни відбракованих, а також виконують заключні (вихідні) електричні та механічні післяремонтні випробування електрообладнання. Випробувальна станція повинна бути оснащена високовольтними випробувальними електроустановками і стендами, різними приладами, вимірювальним інструментом і відповідними захисними засобами.

Електроремонтний цех повинен мати приміщення з виробничими площами, які розраховані на масу і габарити ремонтного електрообладнання, складами для зберігання ремонтного фонду і відремонтованого електрообладнання, інструментальними і матеріальними коморами, підсобними конторськими і побутовими приміщеннями, а також приміщеннями, кількість, розміри та призначення яких визначаються в кожному конкретному випадку складеними технологіями та умовами виконання ремонтних робіт.

При визначенні структури виробничих підрозділив та необхідного оснащення електроремонтних цехів обладнанням велике значення мають прийняті технологічні схеми ремонтів і система управління електрогосподарством підприємства.