Транспортуючі машини

Ці машини та пристрої поділяють на наступні групи:

- конвеєри, які переміщають матеріал при безперервному русі робочого органу по замкненому контуру або обертанні відносно своєї осі;

- установки пневматичного транспорту, в яких матеріал переноситься по жолобах або трубах в потоці повітря;

- самопливні пристрої для переміщення матеріалу зверху вниз самопливом під дією власної ваги.

Конвеєри за конструкцією робочого органу поділяють на стріч­кові, пластинчасті, скребкові, ковшові і шнекові (гвинтові). їх використовують для переміщення сипких, дрібнокускових і дрібноштучних вантажів в горизонтальному, нахиленому та вертикальному напрям­ках.

Стрічкові конвеєри (рис. 32.) поділяють на пересувні довжиною від 5 до 20 м; напівстаціонарні (ланкові), які збираються з окремих ланок від 2,5 до 5м в конвеєр довжиною до 240 м; стаціонарні довжиною до кількох сотень метрів.

Рис. 32.Стрічковий горизонталь­ний конвеєр

1 - вага натягування стрічки; 2 - натяжний блок; 3 - натяжний ба­рабан; 4 - воронка; 5 - стрічка; 6 - підтримуючі ролики робочої вітки; 7 - приводний барабан;-8 - привод; 9 - несуча ферма; 10 - ролики холостої вітки.

Пересувний стрічковий конвеєр використовують для подавання бу­дівельних матеріалів по похилій площині до місця їх укладання, на перевантажувальних роботах і як живильник для завантажування машин каменедробарок, бетонозмішувачів і таке інше. Кут нахилу не пере­вищує 25°...28°.

Стрічка конвеєра приводиться в рух силою тертя між приводним барабаном і стрічкою. Натягування стрічки здійснюється натяжним пристроєм. Матеріал навантажують через бункер. Роликові опори можуть бути плоскими та жолобчастими і відповідно і стрічки.

Напівстаціонарні (ланкові) стрічкові конвеєри застосовують для переміщення великих мас ґрунту, піску, гравію і т.д. на порівняно великі віддалі при спорудженні гідротехнічних об'єктів в тимчасо­вих кар'єрах і на складах.

Стаціонарні монтують на постійному фундаменті. їх застосовують на допоміжних підприємствах будівництва, на складах при тривалому строку експлуатації.

Продуктивність стрічкового конвеєра, т/год.:

П = 3,6FVg k , т/год;

де F – площа поперечного перерізу матеріалу на стрічці в м2;

V – швидкість руху матеріалу в м/с;

g – густина матеріалу в т/м3;

k – коефіцієнт зниження продуктивності похилого (22°...10°) конвеєра, k= 0,86...0,95.

Ланцюгові ковшові конвеєри (елеватори) призначені для пере­міщення матеріалів у вертикальному або близькому до нього напрям­ку.

Гвинтові – для переміщення сипких, пластичних матеріалів за допомогою гвинта в нерухомому жолобі по горизонталі або під кутом до 20°.

Таблиця 2.

Категорія ґрунту І II III IV
Кількість ударів (с) 1...4 5...8 9... 15 16...34