Гідравлічні екскаватори

За видом виконання робочого обладнання розрізняють гідравлічні екскаватори з шар­нірно-важільними робочим обладнанням неповноповоротні, повноповоротні та з телескопічним робочим обладнанням.

Гідравлічний привід дозволяє: спростити кінематику трансмісії та робочого обладнання машини, надавати змінним робочим органам рухи, що дозволяють виконувати земляні роботи в важкодоступних місцях, реалізувати більші зусилля копання, пок­ращити умо­ви праці машиніста, мати більш широку номенклатуру робочих органів. Ці переваги за­безпечують підвищення продуктивності гідравлічних екскаваторів у порівнянні з механічними аналогічних типорозмірів в середньому на 30... 35%.

Основні види змінного робочого обладнання гідравлічних екскаваторів: зворотна лопата, пряма лопата, навантажувач і грейфер.

Неповноповоротні екскаватори з шарнірно-важільним робочим обладнанням виго­товляють на базі автомобілів, самохідних шасі, а найбільш часто-на базі колісних трак­торів.

Технічну продуктивність екскаватора (м3/год) знаходять по залежності

,

де q - геометрична місткість ковша, м3; п технічне число циклів в хвилину,

п = 60/tц ,

tц - тривалість одного циклу, c:

tц = tк + tп + tв + tnm,

де tк - тривалість копання; tп - тривалість повороту на вивантаження; tв - три­ва­лість вивантаження; tnm - тривалість повороту в вибій; Кн - коефіцієнт наповнення ковша - від­ношення об’єму розпушеного ґрунту, набраного в ківш, до місткості ковша; Кр- кое­фі­цієнт розпушення ґрунту.

 

Екскаватори безперервної дії

Екскаватором безперервної дії називають землерийну машину, що безперервно роз­робляє та водночас транспортує ґрунт відвал або транспортний засіб.

Екскаватори безперервної дії застосовують для розробки ґрунтів І, II, III груп без крупних мінеральних включень та пеньків дерев (за розмірами не більш 0,25 ширини ріжучої кромки та 25% об`єму ковша) і цілком однорідних ґрунтів IV групи.

Екскаватори безперервної дії виготовляють сухопутними (що переміщаються по зем­лі) і плаваючими (що переміщаються по воді). Плаваючі екскаватори безперервної дії називають землечерпалками.

Сухопутні екскаватори безперервної дії поділяють з характером руху робочого органу на екскаватори повздовжнього, поперечного та радіального копання, а за типом ро­бочого органу - на ланцюгові багатоківшеві, ланцюгові скребкові та роторні багато­ків­ше­ві.

Екскаватори повздовжнього копання називають траншейними, поперечного та ра­діаль­ного – кар`єрними. Головний параметр траншейного екскаватора – максимальна глибина траншеї, що відривається в метрах, а кар`єрного – місткість ковша в літрах. Землечерпалки застосовують для виїмки ґрунту чи будівельного матеріалу з-під во­ди та навантаження його в транспортні засоби. На гідромеліоративних роботах робоче обладнання землечерпалок використовують в якості змінного робочого органу плавучих землесосних снарядів.

Індекс (марка) екскаватора безперервної дії складається з буквеної (перші літери наз­ви виду), цифрової (головний параметр і порядковий номер моделі) частини та літер порядкової модернізації та кліматичного виконання.

Екскаватори траншейні ланцюгові та роторні мають індекс ЭТЦ-202А, ЭТР-231 (перші дві цифри означають глибину копання в дециметрах, а третя – номер моделі, літера після цифр — першу модернізацію); екскаватори кар`єрні роторні радіального копання - ЭР-1001 (перші три цифри означають місткість ковша в літрах, а четверта-номер моделі), екскаватори поперечного копання ланцюгові - ЭМ-201А (перші дві цифри вказують на місткість ковша в літрах, третя – номер моделі, а літера після цифр-порядковий номер модернізації).