Загальні відомості

Основне призначення бульдозера - зрізати і перемішувати грунт на невеликі відстані (від 30…50 м, іноді до 100 м) і розрівнювати його.

Бульдозери набули широке застосування на земляних роботах у дорожньому, гідротехнічному і промисловому будівництві, при видобутку корисних копалин. Їх використовують також для виконання меліоративних робіт. Так, на прокладці Північно-Кримського каналу бульдозерами було виконано більш однієї третини всіх земляних робіт.

Широке поширення цих машин пояснюється простотою їх конструкції та універсальністю. Бульдозери виконують самі різні роботи: конання грушу, його переміщення; відривку каналів; спорудження насипів; грубе планування з різанням ґрунту; планування укосів; зарівнювання і слабке ущільнення свіжовідсштаного ґрунту при русі заднім ходом; засипання траншей і котлованів; очищення території від чагарнику; зняття рослинного шару; корчування корчів; валку дерев; зведення насипів висотою до 1...3 м; переміщення ґрунту з бічних резервів; спорудження терас; переміщення сипких матеріалів на складах; розвантаження залізничних платформ при русі по платформах; очищення доріг і аеродромів від снігу.

Найбільш типові для бульдозера роботи - це копання ґрунту, його переміщення та укладання.

Потужність бульдозерів звичайно знаходиться в межах 12...184 кВт, однак відомі машини і з меншою потужністю для виконання дрібних робіт (3 кВт), і з більшою, наприклад чотирьохколісний штовхач потужністю 1200 кВт.

Бульдозер складається з гусеничного або колісного тягача, обладнаного відвалом з ножем і механізму керування, за допомогою якого можна змінювати положення відвалу по висоті.

Якщо кромка ножа знаходи-ться під прямим кутом до руху бульдозера і зміна цього кута конструкцією не передбачена, то така машина називається бульдозером з неповоротним відвалом (рис. 5.1). Якщо ж цей кут можна змінювати (звичайно до 60...65°) в обидва боки, то таку машину називають бульдозером з поворотним відвалом (рис. 5.2). Вона може переміщувати ґрунт не тільки вперед, але й у бік.

Бульдозери з поворотним відвалом, будова яких дозволяє змінити кут між кромкою ножа і горизонтальною площиною (рис. 5.3) називаються універсальними.