Тема 1.2. Системи керування робочими органами машин: гідравлічна і пневматична

 

Система керування служить для включення, відключення і регулю­вання виконавчих механізмів машин.

Системи керування сучасних машин повинні забезпечити надійну роботу, бистроту приводу в дію, безпеку в роботі, легкість і зруч­ність керування.

В залежності від конструктивного виконання системи керування (СК) поділяють на: механічні, гідравлічні, пневматичні, електричні, комбіновані.

1) Механічні СК бувають: а) важільні; б) канатно-блочні.

а) важільні звичайно складаються з системи важелів, педалей, тяг, які включають і виключають муфти, гальма і т.п.

 

Рис. 16. Важільна система керування  

1 - гальмова стрічка; 2 - барабан; 3 - пружина; 4 - важіль; 5 - тяга; 6 - педаль.

Переваги: простота конструкції і надійність в роботі.

Недоліки: потребує великих зусиль (треба натискати на педаль або рукоятку).

б) канатно-блочна СК має привод від силової установки.

Переваги: не потребує застосування великих м’язових зусиль; надійна в роботі.

Недоліки: система громіздка; потребує огорожі для безпеки робіт.

  1 - муфта включення лебідки; 2 - барабан лебідки; 3 - направляючий блок; 4 - канат; 5 - система нерухомих блоків; 6 - система рухомих блоків; 7 - робоче обладнання.

Рис. 17. Канатно-блочна система керування

2) Гідравлічні СК бувають: а) насосні; б) безнасосні. Безнасосна ГСК приводиться в дію за рахунок м’язової сили.

а) – насосна; б) – безнасосні 1 - педаль; 2 - гідроциліндр; 3 - робоче обладнання; 4 - гідробак; 5 - золотник розподільника; 6 - насос.  

Рис. 18. Гідравлічні системи керування

Переваги: ГСК - розвивають великі зусилля, плавність роботи, ком­пактні.

Недоліки: точність виготовлення, порушення роботи при високих і низьких температурах.

3) Пневматична СК використовується для включення гальм і муфт.

Переваги - плавність включення, менша забрудненість машини.

Недолік - можливість замерзання води від конденсування вологи з повітря (при низьких температурах).

4)Електрична СК застосовується в механізмах, які мають привод від індивідуальних електродвигунів, для включення електродвигунів, для включення електромуфт та електрозолотників.

Переваги: дає можливість автоматизувати керування.

Недоліки: потребує джерело електроенергії, складність обслуго­вування і ремонту.

 

Запитання для самоконтролю

1. Призначення, область застосування систем керування?

2. Дайте класифікацію систем керування.

3. Які переваги і недоліки важільних систем?

4. Які особливості канатоблокової системи?

5. Які переваги і недоліки гідравлічних систем керування?

6. Які особливості застосування пневматичних систем керування?

7. Як схематично зображуються складові частини гідравлічних систем?

8. Як позначаються на кресленнях і схемах складові частини пневматичних систем?

9. Як вираховується продуктивність пневматичної системи?

10. Як визначається витрата і коефіцієнт корисної дії гідросистеми?

 

Тема 1.3. Силове та ходове обладнання машин

 

Силова установка – це та частина машини, яка приводить в рух ме­ханізми машини.

На меліоративних і будівельних машинах застосовують наступні ви­ди силових установок: двигуни внутрішнього згоряння, електродвигуни, гідравлічні і пневматичні двигуни.

Двигуни внутрішнього згоряння (ДВЗ) перетворюють в механічну ро­боту енергію, яка одержується з природних ресурсів (первинні двигуни). Електричні, гідравлічні і пневматичні двигуни (вторинні двигуни) пе­ретворюють в механічну роботу енергію, вироблену машинами – генера­торами (динамо-машиною, насосом, компресором).

ДВЗ – це двигун, в якому теплова енергія згоряння палива перетво­рюється в механічну роботу в середині робочого циліндра.

  Рис. 19. Параметри ДВЗ Залежно від способу утворення і загоряння пальної суміші (палива з повітрям) двигуни внутрішнього згоряння поділяють на карбюраторні та дизельні. В карбюраторних двигунах пальна суміш (пари палива і повітря) утворюється в спеціальному приладі - карбюраторі і подається в циліндри. Спалахує вона від електричної іскри, створеної джерелом струму. Основні параметри ДВЗ (рис. 19.): S – хід поршня, D – діаметр циліндра, ВМТ – верхня мертва точка, НМТ – нижня мертва точка, Vc, Vs, Vц – відповідно, об’єм камери стиску, робочий та повний об’єми циліндра.

ДВЗ є основним силовим обладнанням пересувних машин, бо не залежать від зовнішнього джерела енергії (автономність і мобільність), їх недоліки: малий к.к.д.; неможливість реверсування; бояться перевантажень; забруднюють навколишнє середовище; потребують постійного нагляду. Зараз – висока вартість палива.

У дизелях пальна суміш (дрібнорозпилене паливо і повітря) утворює­ться в процесі подачі палива в циліндр у момент, коли повітря сильно стиснене і нагріте. Суміш при таких умовах самозапалюється від тиску і згоряє.

Карбюраторні двигуни працюють на легкому паливі: бензині або гасі; дизелі – на важкому дизельному паливі. Дизелі більш економні, а карбюратор­ні двигуни при такій самій потужності мають меншу масу і габарити. На одному двигуні може бути 1, 2, 4, 6 робочих циліндрів та більше.

Електродвигун – агрегат, який перетворює електричну енергію в механічну роботу, а електрогенератор – агрегат, який перетворює ме­ханічну енергію в електричну, для живлення електродвигунів і освіт­лення.

Електродвигуни застосовують на стаціонарних машинах і машинах, які пересуваються в межах робочого місця з подаванням електроенергії кабелем або тролейним проводом.

Переваги електродвигунів – простота обслуговування і запуску; надійність в експлуатації; дистанційність керування; екологічно чисті; можливість реверсування.

Недоліки - залежність від зовнішнього джерела енергії; потре­бують надійного електрозахисту.

Бувають електродвигуни змінного струму, які живляться від зви­чайної електромережі, вони витримують великі короткочасні переван­таження. Застосовують для приводу стаціонарних будівельних машин (бетонозмішувачів, дробарок та ін.).

Електродвигуни постійного струму мають м'яку зовнішню характе­ристику і придатні для приводу кар'єрних машин, але збільшують ма­су машини.

Гідравлічний двигун - агрегат, який перетворює енергію потоку рідини в механічну роботу.

Гідродвигун для надавання поступового прямолінійного руху являє собою гідроциліндр, в якому рухається поршень з штоком.

Гідродвигуни обертового руху – це гідромотори. Вони бувають шестеренні, лопатеві і плунжерні.

Переваги гідродвигунів – відсутність громіздких механічних передач; незалежність розташування агрегатів гідросистеми; надійний захист від перевантажень; безступінчастість регулювання швидкості.

Недоліки – складність експлуатації при високих і низь­ких температурах; висока точність виготовлення; висока вартість. Найбільш прогресивні з усіх видів привода.

Пневматичний двигун – агрегат, який перетворює енергію потоку стиснутого повітря в механічну роботу.

Виготовляють їх у вигляді циліндра з поршнем, пневмокамери з діафрагмою і ротора з лопатками. Стиснуте повітря подається від поршневого або ротаційного компресора.

Пневмодвигуни застосовують для приводу механізованого інстру­мента і в механізмах керування машин.

Трансмісія служить для передавання руху від силової установки до окремих вузлів машини.

Трансмісія не тільки передає рух, але і перетворює направлення руху, передає швидкості, моменти та зусилля. В трансмісію включаються елементи, які запобігають двигун і окремі вузли від перевантажень Розрізняють механічні, гідравлічні, пневматичні та електричні транс­місії.

Механічна трансмісія являє собою систему зубчастих передач, редукторів, валів, запобіжних і обмежуючих муфт, реверсивних механіз­мів, гальмових пристроїв. Вона передає зусилля і моменти на віднос­но невеликі відстані.

Переваги - простота конструкції, надійність роботи, дешевизна.

Недоліки - громіздкість, низький к.к.д., погано піддаються ав­томатизації, повністю передають коливання на силову установку від зовнішнього навантаження.

Гідравлічна трансмісія являє собою насоси, розподільники, тру­бопроводи, гідравлічні циліндри, гідравлічні двигуни, системи запо­біжних клапанів.

Переваги - безступінчастість регулювання швидкості; незалежність розташування агрегатів системи; передавання потужності на значні віддалі; надійний захист від перевантажень.

Недоліки - висока точність виготовлення, висока вартість, склад­ність експлуатації, невелика довговічність.