Ходове обладнання

Ходове обладнання служить для пересування машини як під час роботи, так і при переїздах до місця роботи.

На будівельних і меліоративних машинах застосовують наступні види ходового обладнання: колісне, гусеничне, крокуюче, рейкове, плаваюче.

1) Колісне ходове обладнання в основному на пневмошинах.

Рис. 20. Гусеничне ходове обладнання: а - жорстка багатоопорна конструкція; б - гнучка малоопорна конструкція; в - напівжорстка конструкція: 1 - гусенична стрічка; 2 - напрямляюче колесо; 3 – підтримуючі котки; 4 - ведуча зірочка; 5 - опорні котки  
Переваги: незначна маса, малий опір пересуванню.

Недоліки: великий питомий тиск на ґрунт, мала прохідність.

2) Гусеничне ходове обладнання застосовується при невеликих швидкостях руху в умовах бездоріжжя (рис. 20.).

Трьох типів: жорстка, напівжорстка, еластична.

Переваги: малий питомий тиск, добре зчеплення з ґрунтом.

Недоліки: велика маса, складність конструкції, швидкий знос.

3) Рейкове ходове обладнання.

Переваги: малий опір пересуванню, малий тиск на поверхню.

Недолік: потребує спеціальний рейковий шлях.

4) Крокуюче х.о. при великій масі машини. Дуже малі швидкості переміщення.

5) Плаваюче х.о. для переміщення на воді.

При багатоопорній конструкції тиск розподіляється більш рівномірно, малоопорна конструкція має велику еластичність, але меншу рівномірність розподілення тиску, а напівжорстка – забезпечує більш плавний рух машини при наїздах на перепони.

У більшості машин пневмоколісне ходове обладнання – чотириколісне, двовісне. При значній масі застосовують ходове обладнання з 6-8 колесами і більше. Колеса на пневматичних шинах складаються з диска і обода, зварених між собою. Диск з’єднує обід з маточиною колеса, а обід служить для монтажу пневматичної шини, яка може бути камерною і безкамерною.

Гусениця (нескінченний ланцюг, рис. 20.) - стрічка, складена з шарнірних ланок - траків, які огинають ведучу зірочку (колесо), направляюче колесо, опорні і підтримуючі котки. Вага машини чи гусеничний ланцюг передається через опорні котки чи колеса. Вона приводиться в рух ведучою зірочкою (ведучим колесом), яка одержує обертання від трансмісії машини.

Гусеничний хід мають машини, які часто пересуваються по бездоріжжю. При масс машини до 200 т він складається з двох гусениць, а при великій - з чотирьох, шести, восьми і більше. Залежно від ширини гусениці ходове обладнання буває звичайне та розширене.

Гусениця може мати різну конструкцію: рамну багатоопорну (рис. 21.а), безрамну малоопорну (рис. 21.б) і рамну напівжорстку (рис. 21.в).

Рис. 21. Шини: а - камерні; б - безкамерні; в - типи протекторів; г - арочні шини; д - основні розміри шини; 1 - покришка; 2 - камера; 3 - ободова стрічка; 4 - вентиль; 5 - порожнина покришки; 6 - обід; d - внутрішній діаметр; b - ширина профілю; Н - висота профілю; Д - зовнішній діаметр

 

Колісний хід на жорстких металевих колесах мають машини, які рухаються по рейках і причіпні машини невеликої рухомості; колісний хід на пневматичних шинах - машини, що пересуваються з великою швидкістю.

У безкамерних шинах повітря накачують безпосередньо у порожнину покришки, яка встановлена на герметичному ободі. Вони краще охолод­жуються, мають меншу масу. Арочні шини безкамерного типу застосовують на автомобілях і машинах вищої прохідності. Маркування наносять на бокову частину шин, наприклад, 14,00-20; 330-20. Перше число - ширина профілю в дюймах чи міліметрах, друге - внутрішній діаметр шини в дюймах.

Крокуючий хід застосовують на великих екскаваторах-драглайнах. Пересування машини можливе, якщо питомий тиск менший від несучої здібності ґрунту (машина не провалюється); рельєф місцевості такий, що нижні частини машини не торкаються його, тягові сили, створені двигуном і зчеп­лення між опорною поверхнею ведучої частини ходового обладнання і ґрунтом (дорогою) є більшими від сил протидії машини.