Самодіючих столів агрегатних верстатів

Мета роботи: засвоїти кінематику електромеханічних силових самодіючих столів, послідовність їх підготовки до експлуатації, вимоги та рекомендації, що стосуються налагодження електромагнітної та запобіжної фрикційної муфт, розповсюджені можливі несправності, їх причини та способи усунення.

Обладнання, пристрої, інструменти: фрезерний широкоуніверсальний верстат з ЧПК мод. 6А76ПФ2, запобіжна фрикційна муфта, електромагнітна муфта, динамометр стиску.

 

3.1. Теоретичні відомості

3.1.1. Призначення та кінематика силових столів

Електромеханічні силові столи як і плоскокулачкові головки є силовими уніфікованими вузлами агрегатних верстатів [1, 9]. На столах може установлюватись інше уніфіковане та оригінальне устаткування, яке несе інструмент (фрезерні бабки, розточувальні головки) або закріплюватись оброблювані заготовки.

На рис. 3.1 наведена кінематична схема столу [9], привод якого включає електродвигуни 3 і 6 – відповідно робочої подачі і прискорених переміщень. Під час механічної обробки електродвигун 6 вимкнений, а електродвигун 3 і електромагнітна муфта 8 – ввімкнені, внаслідок чого обертальний момент передається з вала VІІ на вал І і ходовий гвинт 10 через пари зубчастих коліс 1, 2, 4 (змінні), 12, 9, 7 і, таким чином, стіл приводиться в рух. Якщо ж необхідно здійснити його швидкий підвід або відвід, електродвигун 3 і муфта 8 вимикаються (пара зубчастих коліс 9 виводиться із зачеплення), вмикається електродвигун 6, від якого обертання передається через пару зубчастих коліс 7 на вал І і ходовий гвинт 10.

Запобіжна фрикційна муфта 13 захищає привод столу від поломок при перевантаженнях, що можуть обумовлюватись недопустимо великим збільшенням швидкості різання (зусиллям опору переміщення столу), або взаємодією останнього із жорсткою перешкодою. В подібних ситуаціях обертальний момент на нижньому зубчастому колесі пари 12 стає більшим номінального моменту на валу IV, якому відповідає зусилля тертя між дисками фрикційної муфти, що настроюється регулюванням попереднього стиску її пружини. Диски муфти, які знаходяться на валу IV та диски, що пов’язані із з нижнім колесом пари 12, починають проковзувати один відносно одного - ланцюг робочої подачі столу розмикається.

 

3.1.2. Налагодження та експлуатація силових столів

Перед початком експлуатації столу необхідно переконатись, що його редуктор заповнений мастилом до оптимального рівня. При відсутності або недостатньому рівні мастила необхідно його долити. На поверхнях напрямних столу повинна бути відчутною масляна плівка. У випадку її відсутності потрібно декілька разів ввімкнути змащувальну станцію і перевірити, чи потрапило мастило до напрямних.

Спочатку стіл переміщують вручну за допомогою накидного ключа, насадженого на вал електродвигуна 6, при вимкнених електродвигунах і муфті 8. Далі стіл обкатується у налагоджувальному і автоматичному режимах.


Зусилля спрацьовування запобіжної фрикційної муфти 13 настроюється згідно із виконанням столу та залежно від максимально допустимої сили різання під час обробки [9]. Для його зміни необхідно зняти передню плиту 5 та кожух з вентилятора електродвигуна 3, звільнити гайку регулювання зусилля попереднього стиску пружини муфти від стопоріння на валу IV, насадити на вал електродвигуна 3 накидний ключ і, обертаючи останній та утримуючи іншим ключем регулювальну гайку, збільшити або зменшити зусилля спрацьовування муфти. Фактичне значення зусилля перевіряється динамометром стиску.

Сумарний зазор між дисками (хід якоря) електромагнітної муфти повинен відповідати ширині зубчастих вінців коліс пари 9 для забезпечення їх надійного зчеплення та розчеплення при вмиканні та вимиканні муфти. При заміні муфти спочатку установлюється повний комплект її дисків. Далі, при необхідності збільшення зазору, один або декілька дисків вилучаються. При цьому в проміжки між дисками, що залишились, необхідно установити пружини, для забезпечення їх надійної взаємодії.

При роботі столу на жорсткому упорі (зіткненням із жорсткою перешкодою) проковзувань дисків електромагнітної муфти не повинно бути – повинна спрацювати запобіжна фрикційна муфта.

Останньою, перед початком використання столу, перевіряється фактична потужність електродвигуна його прискорених переміщень (номінальне значення потужності залежить від виконання столу і повинно знаходитись в межах 0,35 – 1,2 кВт).

Можливі неполадки, що найбільш часто виникають під час експлуатації столу, їх причини та способи усунення [8, 9] наведені в табл. 3.1.

 

3.2. Хід роботи

1. Ознайомитись з призначенням, кінематикою, заходами з налагодження та експлуатації силових самодіючих столів агрегатних верстатів.

2. Вивчити найбільш розповсюджені неполадки, що можуть мати місце при експлуатації столів, їх можливі причини та способи усунення.

3. Проконтролювати рівень масла в редукторі привода подачі столу фрезерного широкоуніверсального верстата з ЧПК мод. 6А76ПФ2, провести перевірку його роботи при переміщенні вручну, у напівавтоматичному та автоматичному режимах.

4. За допомогою динамометра стиску настроїти запобіжну фрикційну муфту на задане викладачем зусилля спрацьовування.

5. Установити в електромагнітній муфті заданий викладачем зазор.

 

3.3. Зміст звіту

Навести описи проведених заходів з налагодження запобіжної фрикційної та електромагнітної муфт.

 

3.4. Контрольні запитання

1. Які основні елементи входять до складу кінематичних ланцюгів робочої і прискореної подачі електромеханічного силового столу?

2. Які основні заходи з підготовки столу до експлуатації необхідно виконати?

3. Як настроїти запобіжну фрикційну муфту на задане зусилля спрацьовування?

4. Як відрегулювати зазор в електромагнітній муфті?

5. Які основні неполадки можуть мати місце при експлуатації столу?

 

Таблиця 3.1

Можливі неполадки, що виникають при експлуатації

електромеханічних силових столів агрегатних верстатів,

їх причини та способи усунення

Несправності і причини їх виникнення Способи усунення
Двигун прискорених переміщень працює з перевантаженням, часто спрацьовує електротеплове реле: - залипають диски електромагн. муфти *; - недостатній зазор в електромаг. муфті **; - недостатній зазор в напрямних столу.   Зачистити диски муфти Відрегулювати зазор Відрегулювати зазор
Відсутня робоча подача: - не вмикається двигун робочої подачі; - неправильно складена електросхема; - не працює шляховий перемикач привода робочої подачі; - не відрегульована запобіжна муфта; - не вмикається електромагнітна муфта   Викликати наладчика-електрика Перевірити роботу шляхового перемикача Відрегулювати муфту Перевірити наявність напру-ги на муфті при її ввімкнені: якщо муфта не вмикається при наявності напруги, - замінити її; якщо напруга від-сутня, перевірити роботу електросхеми і наявність контакту між щіткою і струмоз’ємним кільцем.
Робоча подача переривчаста: - не відрегульована запобіжна муфта; - муфта не відповідає своїй технічній характеристиці   Відрегулювати муфту Замінити муфту
Значні перебіги платформи при перемиканні з швидкої на робочу подачу і при зупинці у вихідному положенні: - в редуктор залите мастило з недопустимо високою густиною; - не вмикається електромагнітна муфта   Промити редуктор; залити мастило “Індустріальне 12” Див. дану табл. вище
Відсутнє прискорене підведення платформи: - не вмикається двигун прискорених переміщень     Перевірити правильність роботи електросхеми

* При обертанні вала.

** При відсутності обертання вала.