Податкове повідомлення та податкова вимога, порядок вручення платникам податків.

При обчисленні податкового зобов’язання платником податків для нього є очевидною сума платежу, який у встановленому порядку належить внести до бюджету (державного цільового фонду). У випадку ж нарахування податкового зобов’язання фіскальним органом, до платника необхідно довести інформацію про суму податкового зобов'язання та умови його погашення.

Документом, який інформує платника про такий платіж, є податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити нараховану йому суму податкового зобов'язання. У податковому повідомленні зазначається підстава для нарахування платежу із посиланням на відповідну норму законодавства, граничні терміни погашення зобов'язання, можливі наслідки несплати та порядок оскарження дій податкового органу.

Податкові повідомлення складаються структурними підрозділами податкового органу, які здійснюють нарахування платежів, притому на кожен із нарахованих податків (зборів) складається окреме повідомлення. В Україні податкові повідомлення складаються за двома формами - для юридичних та фізичних осіб. У першому випадку повідомлення виписується на керівника підприємства із зазначенням повної назви юридичної особи, її ідентифікаційного коду, в другому на конкретного громадянина-платника із зазначенням його ідентифікаційного номера.

У випадку, коли у платника виникають зобов'язання із сплати нарахованих податковим органом платежів та застосованих штрафних санкцій, сума таких зобов'язань доводиться службовим документом, який дістав назву податкове повідомлення-рішення.

Складене підрозділом оподаткування податкове повідомлення реєструється в електронному реєстрі податкових повідомлень податкової інспекції та передається до канцелярії (загального відділу) для доведення до платника.

Податкове повідомлення вважається врученим:

- якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку;

- якщо його надіслано листом із повідомленням про вручення;

- якщо його вручено особисто фізичній особі або її законному представникові;

- якщо його надіслано листом на адресу останнього місця проживання або останнього відомого місця знаходження з повідомленням про вручення.

В разі неможливості довести до платника податкове повідомлення у вищезазначений спосіб з причини незнаходження юридичної (фізичної) особи за вказаною учасників апеляційного узгодження - платника та фіскального органу. Так, прострочення платником 10-ти денного терміну подання апеляції позбавляє його права на подальше оскарження. Аналогічно, недотримання фіскальним органом 20-ти денного терміну на прийняття та доведення до платника рішення рівнозначне повному задоволенню скарги. Виняток зроблено лише за складними справами, що потребують тривалого вивчення та додаткових перевірок і термін розгляду яких продовжено до 60-ти календарних днів.

Крім адміністративного оскарження платникам податків надано право оскаржувати рішення контролюючих органів в судах (господарських судах).