Організація продажу заставних активів.

У разі коли заходи з погашення податкової заборгованості не дають позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності, а за їх недостатності (відсутності) здійснює продаж інших активів такого платника податків. Стягнення коштів та продаж активів здійснюються не раніше ніж на 30 календарний день з моменту вручення платнику податків другої податкової вимоги, а в разі неможливості такого вручення – з моменту розміщення її на дошці податкових оголошень.

Такі заходи вживаються на підставі рішення податкового органу про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, яке складається в двох примірниках, один з яких вручається платнику податків або розміщується на дошці податкових оголошень. Зазначене рішення приймається один раз на весь період існування податкового боргу та застосування заходів стягнення. Таке рішення може бути оскаржене у порядку апеляційного узгодження або судовому порядку. На підставі рішення податкового органу організацію продажу активів здійснює податковий керуючий такого платника податків.

За недостатністю грошових коштів стягненню підлягають активи платника податків, що заходяться в податковій заставі. Для цього не пізніше ніж на 30 календарний день з моменту отримання ним другої податкової вимоги письмово визначає склад i черговість продажу своїх активів виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної виробничої діяльності, та повного погашення суми податкового боргу. Державні і комунальні підприємства визначать склад i черговість продажу активів за узгодженням з органом, уповноваженим управляти його майном.

Якщо платник податків в установлені терміни самостійно не визначив активи для продажу або податковий керуючий вирішив, що платник податків визначив для продажу активи, звичайна ціна яких є завідомо нижча, ніж сума податкового боргу, такий податковий керуючий самостійно визначає склад активів, що підлягають продажу, виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу.

В обох випадках виділення активів для погашення боргу складаються акти опису. Податковий керуючий має право залучати до проведення опису активів інших посадових осіб податкового органу, представників правоохоронних органів, органів виконавчої влади. У випадку коли проведення опису за участю платника неможливе, податковий керуючий має право провести такий опис без його участі. Описані предмети, які мають ознаки дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, до передачі їх в реалізацію повинні зберігатися в опечатаному конверті.

Для погашення податкового боргу виділяються активи, реалізація яких є реальною. Забороняється здійснювати будь-які дії щодо описаних активів, які можуть призвести до зміни їх вартості. За письмовим зверненням платника податків, податковий керуючий має право надати йому дозвіл на самостійну реалізацію неописаних активів, які перебувають у податковій заставі.

У дозволі вказуються рахунки спрямування отриманої в результаті такого продажу виручки на погашення податкового боргу платника податків.
Описані активи не можуть бути включені в дозвіл на самостійну реалізацію активів, які перебувають у податковій заставі.

Для визначення початкової ціни описаних активів провадиться їх незалежна оцінка за ініціативою та за рахунок платника податків. За результатами оцінки активів складається звіт, оригінал якого передається податковому органу, а другий примірник залишається у платника податків.

У випадку не визначення протягом трьох днів оцінювача податковий керуючий на конкурсних засадах залучає суб'єкта оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат, та укладає з ним договір на проведення оцінки. Договір на проведення оцінки укладається податковим органом в довільній формі.

Не провадиться оцінка активів, що стандартизовані та мають фіксовану ринкову ціну, на які встановлено фіксовані державні ціни та цінні папери, внесені до списку цінних паперів, що котируються на фондовій біржі та мають встановлену біржову вартість.

Коли податковий орган має намір здійснити реалізацію рухомого майна платника податків, в позасудовому порядку, зобов’язаний надіслати повідомлення останньому та іншим обтяжувачам з вищим пріоритетом, на користь яких встановлено зареєстроване обтяження, про звернення стягнення за публічним обтяженням. Повідомлення надсилається одночасно з реєстрацією в Державному реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет публічного обтяження. Таке повідомлення повинно містити наступну інформацію:

1) зміст порушення, вчиненого боржником;

2) загальний розмір не виконаної боржником вимоги;

3) опис предмета податкової застави;

4) визначення позасудового способу звернення стягнення на предмет податкової застави, який має намір застосувати податковий орган;

6) вимогу до боржника виконати порушене зобов'язання.

Продаж описаних активів здійснюється за такими напрямами:

а) біржові торги – товари, які можуть бути згрупованими або стандартизованими;

б) цільові аукціони – інші товари, об’єкти рухомого чи нерухомого майна, а також цілісні майнові комплекси;

в) фондові біржі – цінні папери;

г) роздрібна торгівля – товари, що швидко псуються та інші товари, обсяги яких є недостатніми для проведення публічних торгів.

Проведення позабіржових аукціонів здійснюється лише тоді, коли на території району, міста або області, де знаходяться описані активи, відсутня акредитована товарна біржа. На відміну від цільових аукціонів з продажу активів платника податків, що перебувають у податковій заставі організатором виступають податкові органи всіх рівнів. Для організації і проведення позабіржових аукціонів податковим органам в Державному казначействі відкриваються відповідні рахунки.

Для організації та проведення аукціонів створюється аукціонний комітет, кількісний і персональний склад якого визначається податковим органом. До складу аукціонних комітетів, крім фахівців органу державної податкової служби залучаються представники місцевих органів виконавчої влади регіональних відділень Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду державного майна України.

Оприлюднення інформації про проведення аукціону здійснюється в засобах масової інформації шляхом надання повідомлення (оголошення) організатором, не пізніше ніж за 15 днів до дня його проведення, яке містить наступну інформацію: назву активу, що пропонується до продажу, його місцезнаходження; відомості про активи (технічні характеристики, рік випуску, відновну вартість тощо); початкову ціну продажу активу; суму коштів, що вносяться учасником перед початком аукціону (гарантійний внесок), назву банку, його місцезнаходження та номер рахунку, відкритого для їх унесення; кінцевий термін прийняття заявок учасників аукціону на покупку активів; час та місце ознайомлення з активами; час та місце проведення аукціону; місцезнаходження, номер телефону, час роботи аукціонного комітету.

Якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства чи його структурний підрозділ, то в інформації додатково зазначаються: обсяг та основна номенклатура продукції (робіт, послуг) підприємства, у тому числі для продажу на експорт; кількість та склад робочих місць; баланс активів і пасивів; рентабельність виробництва за останні три роки (для конкретного цілісного майнового комплексу підприємства); відомості про будівлі (споруди, приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано цілісний майновий комплекс підприємства.

Проведення цільових аукціонів здійснюють уповноважені біржі, визначені центральним податковим органом на конкурсних засадах з якими укладається відповідний договір. Для організації та проведення аукціонів на вповноваженій біржі створюється аукціонний комітет. Кількісний і персональний склад аукціонного комітету визначається уповноваженою біржею самостійно. До складу комітету обов'язково має входити представник податкового органу.

На відміну від позабіржових, організатори цільових аукціонів не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення аукціону оприлюднюють в засобах масової інформації та на власній WEB-сторінці повідомлення (оголошення), яке повинно містити повну інформацію про активи, їх місце знаходження та місце прощення аукціону.

Особи, що виявили бажання зареєструватись як учасники аукціону, сплачують на вказаний в повідомленні про аукціон рахунок реєстраційний внесок, розмір якого встановлюється організатором аукціону, а також здійснюють гарантійний внесок, який не повинен бути більше ніж 10 відсотків від початкової ціни лота. Таким особам надано право ознайомитися з активами, що підлягають продажу за їх місцезнаходженням. У випадку, якщо учасники не були визнані переможцями, гарантійний внесок повертається протягом п'яти банківських днів з моменту підписання протоколу про проведення аукціону за вирахуванням платежів за банківські перекази.

Зміна початкової ціни описаних активів, які реалізуються на аукціонах, здійснюється в такому порядку: перед початком проведення аукціону аукціонним комітетом, до складу якого може включатись представник податкового органу, встановлюється шкала кроку аукціону. В процесі торгів ліцитатор має право як збільшувати, так i зменшувати початкову ціну у порядку, визначеному шкалою розрахунку кроку. Остаточна ціна реалізації активів на аукціоні не може бути нижчою 50 відсотків від початкової. При цьому участь представника податкового органу при уцінці активів є обов’язковою.

Під час аукціону ведеться протокол, до якого заносяться: початкова ціна й остаточна ціна продажу активу; відомості про переможця аукціону - учасника, який запропонував у ході аукціону найвищу ціну. Протокол підписує особа, яка проводить аукціон (ліцитатор) та покупець або його представник. Організатор аукціону затверджує протокол у день проведення аукціону. Копія затвердженого протоколу в той самий день видається покупцю.

Затверджений протокол є підставою для укладення протягом 3 днів договору купівлі-продажу між покупцем і податковим органом. Покупець зобов'язаний внести зазначені в протоколі платежі протягом терміну, обумовленого договором купівлі-продажу. Гарантійний внесок, унесений покупцем для участі в аукціоні, зараховується покупцеві в рахунок продажної ціни активів. Передача активів покупцеві здійснюється тільки після повної сплати ним грошових коштів.

Продовольчі товари, що швидко псуються, а також інші товари, обсяги яких є недостатніми для проведення публічних торгів, підлягають продажу за кошти на комісійних умовах через організації роздрібної торгівлі, визначені податковим органом на конкурсних засадах.

У разі продажу активів через організації роздрібної торгівлі податковий орган виступає комітентом. При цьому участь будь-яких посередників або агентів у такому продажі не дозволяється. Зміна початкової ціни описаних активів, продаж яких здійснюється через організації роздрібної торгівлі, проводиться з додержанням таких умов: якщо описані активи не продано протягом 30 календарних днів, їх ціна знижується на 15 відсотків початкової; якщо описані активи не продано протягом 15 днів після першої уцінки, їх ціна знижується на 15 відсотків залишкової після першої уцінки; якщо описані активи не продано протягом 15 днів після другої уцінки, їх ціна знижується на 25 відсотків залишкової після другої уцінки.

Після третьої уцінки не реалізовані протягом 15 календарних днів описані активи повертаються власнику. При цьому акти опису цих активів анулюються рішенням керівника податкового органу, яке складається в довільній формі.

Зарахування коштів від реалізації заставного майна здійснюється через органи Державного казначейства України відповідно до розподілу визначеного податковим органом за місцем реєстрації платника податків. Якщо сума коштів, отримана за результатами продажу частини активів платника податків, є недостатньою для погашення його податкового боргу, різниця покривається шляхом додаткового продажу його активів, що провадиться не раніше ніж через 30 календарних днів після початку проведення попереднього продажу. При цьому додатковим продажем для активів, переданих організації роздрібної торгівлі, може вважатися наступний акт приймання – передачі активів. Стосовно біржових торгів i аукціонів, то початком попереднього продажу може вважатися укладання договору з брокерською конторою, біржею.

У разі недостатності коштів, отриманих від продажу активів, які не входять до складу цілісного майнового комплексу платника податків, що забезпечує ведення його основної господарської діяльності, податковий керуючий приймає рішення про продаж цілісного майнового комплексу або його частини. При цьому дане рішення не потребує письмового оформлення. Такий продаж провадиться органом приватизації за поданням відповідного податкового органу.