Пенсійний Фонд України: завдання, структура та основні фіскальні повноваження.

Контроль за дотриманням встановленого порядку справляння зборів та внесків на державне пенсійне страхування в державі покладений на Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Він здійснює свої повноваження через управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Цим управлінням на місцях підпорядковані районні, міські та районні в містах управління фонду.

Керівництво діяльністю Пенсійного фонду України здійснюється правлінням, чисельність і персональний склад якого затверджуються Кабінетом Міністрів України. Голова правління Пенсійного фонду України та його заступники призначаються та звільняються з посади Президентом України.

В межах своєї компетенції пенсійний фонд збирає та акумулює кошти, призначені для пенсійного забезпечення, бере участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує, прогнозує і моделює надходження коштів, розробляє і подає пропозиції щодо встановлення або зміни ставок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Значна увага в діяльності центрального апарату та органів пенсійного фонду на місцях приділяється контролю за повнотою та своєчасністю обліку платників зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування, мобілізації належних платежів та стягнення своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Для реалізації фіскальних функцій Пенсійному фонду надані такі права:

- отримувати в установленому порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності, громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

- вимагати від посадових осіб підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, усунення порушень законодавства щодо сплати цього збору;

- застосовувати до порушників фінансові санкції та накладати адміністративні стягнення;

- проводити в установленому порядку на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів, планів, кошторисів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів до Пенсійного фонду України.

Контроль за дотриманням чинного законодавства стосовно нарахування та сплати платежів на обов'язкове соціальне страхування здійснюють: Фонд соціального страхування на випадок безробіття, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Органами управління зазначених фондів є правління та виконавчі дирекції, які реалізують свої функції через робочі органи відділень фондів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.

Органи державного соціального страхування в процесі контролю за обчисленням та сплатою обов’язкових страхових внесків реєструють платників, отримують від них встановлену законодавством звітність та ведуть облік надходження коштів, здійснюють перевірки, застосовують До порушників штрафні санкції і вживають заходів до примусового стягнення несплачених своєчасно платежів.