Сальдо зовнішньоторговельної діяльності

 

Графічне відображення платіжного балансу, головним чином, проводять в координатах: чистий експорт (NX) - обмінний валютний курс (e- exchenge).

Обмінний курс – це ціна іноземної валюти у національній валюті.

Для більшості валют світу банківські дилери визначають обмінний курс згідно, так званого “спот” курсу, тобто відповідно до проведення касових угод.

Механізм, який регулює інфляційні розбіжності цін товарів в різних країнах, підтримуючи їх на одному рівні , називається паритет купівельної спроможності (ПКС).

На світовому валютному ринку визначають основні дві моделі обмінного валютного курсу:

фіксований і плаваючий.

У системі вільно плаваючих курсів суб’єкти валютного ринку здійснюють угоди в іноземній валюті без втручання Уряду

У системі фіксованих курсів суб’єкти ринку вільно проводять валютні операції, а Уряд лише стабілізує значні зміни валютного курсу у певних межах (рис 2.3).

Можна чітко виділити три головних фактора , що впливають на попит і пропозицію валюти на ринку .

1.Співвідношення темпів інфляції у країнах контрагентах. Зміна динаміки цін це довгостроковий фактор

2.Співвідношення темпів економічного зростання. У короткостроковому періоді в тій країні, яка швидше розвивається, відбувається знецінення її валюти із-за розширення потреби в імпорті і, як наслідок, зростання попиту на іноземну валюту у порівнянні із пропозицією. В довгостроковому періоді валютний курс поступово буде зростати.

3.В короткостроковому періоді найбільший вплив на динаміку валютного курсу здійснює рівень % ставки. Збільшення % ставки призводить до переміщення закордонних валютних потоків , що викликає зростання попиту на валюту цієї країни і в результаті її курс зростає