Основні ознаки цієї угоди

§ Витіснення золота з міжнародних розрахунків шляхом ліквідації золотих паритетів валют і встановлення офіційної ціни на золото.

§ Офіційно було визнано “плаваючі “ валютні курси.

§ На рівні з доларом міжнародними резервами та розрахунковими валютами визнано німецьку марку, швейцарський франк та японську єну.

§ СПЗ висунуто як основний резервний актив та міжнародний засіб розрахунків і платежу. Система “золото – долар – національна валюта“, на якій ґрунтувалася Бреттон-Вудська угода, трансформувалася у нову: ”СПЗ - національна валюта“.

Європейська валютна система, започаткована ще в перші повоєнні роки, є результатом і водночас одним із важливих інструментів європейської інтеграції.

Вона пройшла кілька етапів розвитку.

1 етап – (1947-1950рр.) – укладання угод;

2 етап – (1950-1958рр.) створення Європейського платіжного союзу (ЄПС);

3 етап – (1958-1992рр.) створення Європейської економічної Співдружності (ЕЄС)-(1957 р Римська угода при створення ЄЕС- це початок комплексної загальноекономічної інтеграції країн ЕС.)

31 січня 1959 почав функціонувати Європейський валютний союз (ЄВС) 17 країн. Рішення про створення Європейської валютної системи (ЄВС) вступило в силу 13 березня 1979 року.

Головні принципи побудови ЄВС:

§ Країни учасниці ЄВС зафіксували курси своїх валют по відношенню до центрального курсу ЄКЮ, в наш час ЄВРО;

§ На основі центрального курсу ЄВРО розраховані всі основні паритети між курсами валют країн-учасниць

§ Країни – учасниці зобов’язані підтримувати фіксовані курси валют за допомогою інтервенції. Спочатку в межах 2,25 % від паритету, в наш час 15%.

§ Завдяки введенню фіксованих курсів валют з‘явився феномен валютної змії, або змії в тунелі – це крива, яка описує сумісні коливання курсів валют країн ЄС відносно курсів інших валют.

4 етап – У лютому 1992 р. в м Маастрихті (Нідерланди) підписана угода, яка визначила інституціональні та правові засади функціонування ЄВС .

Слід відмітити, що Великобританія, Данія і Швеція поки ще утримуються від вступу до ЄВС.