Мета і задачі курсу. Предмет курсу.

 

На початку 90-х років Україна вступила на шлях створення ринкової економіки. Важливою сферою цих перетворень є підвищення ролі зовнішньоекономічної діяльності країни, її підприємств і організацій, розширення та поглиблення міжнародних економічних зв’язків, оскільки взяв курс на інтеграцію у світову економіку-систему глобального капіталізму.

Фінансовий механізм, який складається у сфері ЗЕД, виступає засобом реалізації фінансової політики в області міждержавних стосунків України.

Основною метою даного курсу є розкриття економічної сутності механізму входження національної економіки у світову систему глобальних фінансів на базі МРП, сприяння підвищенню ефективності використання наявних внутрішніх та міжнародних грошових ресурсів та пошук нових джерел фінансування цих ресурсів.

Лібералізація ЗЕД, відсутність відрегульованих зв’язків призвели до значного дисбалансу експортно-імпортних операцій, порушенню механізму повернення валютних коштів в Україну. Особливої уваги заслуговує питання впливу інфляції на фінансовий механізм ЗЕД. Найбільш узагальненим наслідком при цьому є падіння курсу національної валюти.

ФМ формування валютного курсу й коригування його динаміки являє собою багатофакторний процес. Значний вплив на цей процес виявляє платіжний баланс.

Головними темами курсу є:

1) платіжний баланс країни, як індикатор ефективності ЗЕД;

2) валютно-фінансовий механізм експортно-імпортних операцій;

3) міжнародні валютно-кредитні інструменти, форми міжнародних розрахунків;

4) валютно-фінансові умови ЗЕК ;

5) проблеми зовнішньої заборгованості України.

Структура курсу передбачає розгляд на практичних заняттях практичних питань, які мають місце у практиці ЗЕВ (відносин), самостійне вивчення і виконання комплексу індивідуальних завдань.