Пропозиція грошей. Роль банків у пропозиції грошей

Грошова пропозиція має дві форми сутності.

Перша сутність пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб'єкти в будь-який момент мають у своєму розпорядженні певний запас грошей, які вони можуть за сприятливих обставин спрямувати в оборот, де вони будуть використані як платіжні засоби.

Вважається, що всі економічні суб'єкти одночасно не можуть запропонувати на ринку грошей більше від наявного у них запасу гро­шей. Тобто фактична маса грошей в обороті є природною межею про­позиції грошей.

Загалом, сумарна пропозиція грошей всіма суб’єктами грошового ринку (ЦБ, комерційні банки, небанківські інституції ─ тобто клієнти банків) вимірюється грошовими агрегатами MO, Ml, М2, М3.

Зазначимо, що М3 - сукупна пропозиція грошей у країні.

Пропозицію грошей небанківськіми інституціями, тобто клієнтами банків, ─ визначають за формулою

Пр = Го + Дп, (12)

де Пр - пропозиція грошей; Го готівка поза банками; Дппоточні депозити.

Власниками грошей, що входять до складу елементів пропозиції грошей (Го і Дп) є небанківські інституції (домогосподарства, фірми, державні установи, громадські організації тощо) і вони вирішують, яку частку свого запасу грошей тримати в готівковій формі (у складі елемента Дп). Тому готівка може вільно переходити з позабанківського у внутрішньобанківський оборот, перетворюючись у депозити, внаслідок чого обсяг Го зменшуватиметься, а обсяг Дп збільшуватиметься і навпаки.

Фактори, які впливають на пропозицію грошей з точки зору елементів грошової пропозиції: