Антиінфляційні заходи

Антиінфляційна політика - це комплекс заходів державного регулю­вання економіки, спрямованих на подолання інфляції.

Види антиінфляційних заходів:

1. Політика доходів (фіскальні заходи).

2 . Концепція пропозиції (структурні зрушення).

3. Монетарні заходи.

4. Грошові реформи.

Дефляційна політика (політика доходів) - вилучення з обороту час­тини грошової маси з метою запобігання зростанню кількості грошей в обігу і скорочення темпів інфляції. Реалізація таких заходів здійснюється через грошово-кредитний і податковий механізми:

- зниження державних витрат; підвищення процентної ставки за кредит (дорожчання грошей);

- посилення податкового пресу;

- обмеження грошової маси в обігу (наприклад, через продаж державних цінних паперів на фінансовому ринку); заморожування рівня заробітної плати та рівня цін тощо.

Особливість дії дефляційної політики полягає в тому, що вона, як правило, викликає уповільнення економічного зростання і навіть кризові яви­ща.

Політика структурних зрушень (концепція пропозиції):

- податкове стимулювання виробників, галузей економіки;

- державні вкладення у розвиток певних напрямів і видів вироб­ництва.

Монетарна політика:

- заходи щодо зміцнення національної грошової одиниці. Реваль­вація - офіційне підвищення золотого вмісту національної ва­люти або фактичне підвищення її валютного курсу стовно міжнародних валютних грошових одиниць. Ревальвація, як пра­вило, вигідна імпортерам, які купують дешевше іноземну валю­ту для оплати товарів та не вигідна експортерам, оскільки ціни на їхні товари, виражені у валютах інших країн, підвищуються, що ускладнює продаж товарів, а за умови збереження їх інвалют­ної ціни виручка в національній валюті знижується;

- лібералізація валютного ринку, наприклад, через скасування об­межень щодо обов'язкового продажу валютної виручки тощо.