Джерело: Др. Дмитро Донцов.

Дух нашої давнини. – Дрогобич, 1991.

Завдання: Підготовка та представлення тези

5. Прочитати текст;

6. Визначити кілька важливих, на ваш розсуд, питань, що містяться у тексті;

7. Обрати найважливіші з них; шляхом логічного розміркування довести правильність і достовірність твердження, що містяться у цьому питанні (або спростувати);

8. Письмово оформити виконану роботу

 

Джерело до опрацювання:

Літописець Нестор „Повість минулих літ” (витяги)

...Після того ж, як було розвалено башту і розділено народи, взяли сини Симові східні краї, а Хамові сини – південні краї; Яфетові ж сини захід узяли і північні краї. Від тих ото сімдесяти і двох народів, од племені таки Яфетового, постав народ слов´янський – так звані норики, які є слов´янами.

По довгих же часах сіли слов´яни по Дунаєві, де єсть нині Угорська земля і Болгарська. Од тих слов´ян розійшлися вони по Землі і прозвалися іменами своїми - [од того], де сіли, на котрому місці. Ті, що пройшовши, сіли по річці на ймення Морава, і прозвалися моравами, а другі чехами назвалися. А се – ті самі слов´яни: білі хорваті, серби і хорутани. Коли ж волохи найшли на слов´ян на дунайських і осіли між них, і чинили їм насильство, то слов´яни ті, прийшовши, сіли на Віслі і прозвалися ляхами. А від тих ляхів [пішли одні, що] прозвалися полянами, другі ляхи [прозвалися] лютичами, інші – мазовшанами, ще інші – поморянами.

Так само й ті ж слов´яни, прийшовши, сіли по Дніпру і назвалися полянами, а інші – деревлянами, бо осіли в лісах; а другі сіли межи Прип´яттю і Двіною назвалися дреговичами; а інші сіли на Двіні і назвалися полочанами – од річки, яка впадає в Двіну і має назву полота; од сеї [річки] вони прозвалися полочанами. Слов´яни ж, [що] сіли довкола озера Ільменя, прозвалися своїм іменем - [словенами]; і зробили вони город, і назвали його Новгородом. А другі ж сіли на Десні, і по Сейму, і по Сулі і назвалися сіверянами.

І так розійшовся слов´янський народ, а від його [імені] й дістали свою назву слов´янські письмена.