Загальні принципи та етапи планування виробничих інвестицій на під­приємствах

Плануючи інвестиції, підприємство повинно враховувати най­важливіші фактори, що можуть вплинути на очікуваний результат прийнятого інвестиційного рішення. Ці фактори розподіляють на за­гальноекономічні, галузеві й такі, що виникають безпосередньо нарівні підприємства.

До загальноекономічних факторів належать фінансово-кредитна політика уряду, рівень інфляції у країні, державне стимулювання ін­вестиційної діяльності підприємств, грошовий обіг у країні, рівень активності іноземних інвестицій, економічні зв'язки з іншими держа­вами, чинне податкове законодавство тощо.

Галузеві фактори характеризуються такими показниками, як рі­вень науково-технічного розвитку галузі, енерго-, науко- та капіта­ломісткість виробництва, забезпеченість трудовим потенціалом, си­ровинними та енергоресурсами, зв'язки з іншими галузями народно­го господарства, тип галузі (розвивається швидко або повільно), територіальне розташування підприємств галузі тощо.

До факторів, що діють на рівні конкретного підприємства, нале­жать його виробничий потенціал та забезпеченість виробничими ре­сурсами, фінансовий стан, зв'язки зі споживачами продукції, відноси­ни з конкурентами тощо.

За дією зазначеного комплексу факторів і стадії життєвого циклу, в якій перебуває підприємство, його керівництво може вибрати за ос­нову для розробки інвестиційної стратегії організації одну з таких базових стратегій:

- виживання (це захисна стратегія, яку використовують у разі кри­зи економічної діяльності підприємства) ;

- стабілізації (ця стратегія спрямована на усунення нестабільності (коливання) обсягів продажу виробленої продукції (надання по­слуг, виконання робіт) і отримуваних доходів) ;

- зростання (це найефективніша стратегія, що спрямована на досяг­нення стабільного збільшення обсягів продажу, прибутку, капіталу).

Відповідність сформованої інвестиційної стратегії підприємства його загальній економічній стратегії визначається вибраним крите­рієм (показником) ефективності вкладення капіталу. Таким крите­рієм може бути певна норма прибутку на вкладений капітал, відсоткове збільшення частки ринку, підвищення продуктивності праці тощо.

Процес планування капітальних вкладень на підприємстві склада­ється з двох послідовних етапів. На першому етапі передбачається обчислення необхідного обсягу реальних інвестицій на певний розра­хунковий період (рік або кілька років), на другому — визначення конкретних джерел фінансування інвестицій.