Лекція 14. РОЗРАХУНОК ОСВІТЛЕНОСТІ

ВІД ЛІНІЙНИХ ЕЛЕМЕНТІВ, ЩО СВІТЯТЬ,

РОЗТАШОВАНИХ У ЛІНІЮ З РОЗРИВАМИ

На рис14.1 і 14.2 зображені світна лінія з розривами і криві розподілу освітленості уздовж осі лінії, що світить.

 

 

Рис.14.1 Рис. 14.2

Світильники з люмінесцентними лампами часто утворюють ряди або лінію з розривами. Коли відношення відстані між торцями світильників l до висоти їхнього підвісу над розрахунковою площиною l/hр стає великим, порушується рівномірність розподілу освітленості уздовж ряду за рахунок відносної зміни освітленості в точках, розташованої під світильником (А1) і під інтервалом між найближчими світильниками (Б1).

Аналіз для ліній, що світять, з косинусним світлорозподілом у поздовжній площині показує, що ступінь нерівномірності розподілу освітленості уздовж ряду залежить від відносної довжини елемента, що світить, L/hp і відношення l/L. Як випливає з рис. 14.2, для всіх значень l/L рівномірність розподілу освітленості уздовж ряду не порушується за умови L+l/hp ≤0.7, що дає змогу розглядати таку лінію з розривами як безперервну лінію, що світить (сила світла з одиниці довжини I’j) :

, (14.1)

де Ijсила світла з одиниці довжини елемента, що світить;

L – довжина елемента, що світить;

l - інтервал між елементами, що світять.

Для встановлення практично припустимих значень l, Г. М. Кноррінг побудував криву рівних значень нерівномірності освітлення = 5% у координатах L/hp і l/hp.

Для реальних розмірів світильників з люмінесцентними лампами (L ≤ 1,5 м) значення L/hp звичайно не перевищують 0,5. Допускаючи припустимою нерівномірність розподілу освітленості уздовж ряду 5%, що світить лінію з розривами, можна розглядати як суцільну, якщо розриви між світильниками не перевищують половини hp (рис. 14.3).

Рис. 14.3

На рис.14.3 зображено криву рівних значень нерівномірності освітлення = 5% в координатах L/hp і l/hp.

Освітленість від такої лінії, що світить:

, (14.2)

де - функція, що залежить від розміру і положення лінії, що світить, відносно розрахункової точки при n = 1. Максимальне значення функції для косинусного світлорозподілу в поздовжній площині (n = 1) дорівнює π/2 і, отже, рівняння для визначення освітленості від нескінченно протяжної лінії, розташованої в одну сторону від розрахункової точки:

, (14.3)

де Ij - сила світла з одиниці довжини лінії, що світить.

Послідовність розрахунку освітленості від лінії з розривами, власне кажучи, та сама, що і при розрахунку освітленості від одиночної лінії, що світить.