МЕРЕЖНА МОДЕЛЬ ДАНИХ

Більш широкі можливості для користувача забезпечує мережна модель бази даних, яка є узагальненням ієрархічної моделі і дозволяє відображати відношення між типами записів виду "багато до багатьох". У мережній моделі кожний тип запису може бути членом більш ніж одного типу набору. В результаті можна сформувати модель бази даних із довільними зв'язками між різними типами записів. Крім того, окремі типи записів можна не включати ні в які типи набору, що забезпечує додаткові можливості для ряду задач обробки даних в СКБД.

Відзначимо, що СКБД, в основі якої використовується мережна модель бази даних, називається СУБД мережного типу. В 1971 році був опублікований офіційний стандарт мережних баз даних, який відомий як модель CODASYL.

В основі мережної моделі даних лежать мережні структури. Розглянемо мережні структури.

Мережна структура відрізняється від ієрархічної тим, що в ній будь-який елемент може зв'язуватися з будь-яким іншим елементом.

На рис.3.10 наводяться приклади мережних структур, де для зручності цифрами 1, 2, ... , 11 позначені елементи (об'єкти). Мережну структуру можна описати за допомогою вихідних та породжених елементів та зобразити її таким чином, щоб породжені елементи знаходилися нижче вихідних, що і зроблено на рис 3.10. При розгляді деяких мережних структур природно розглядати рівні, як і при деревовидних структурах. Мережні структури на рис.3.10 мають відповідно чотири та п'ять рівнів.

 

Рисунок 3.10 - Приклади мережних структур

 

Розглянемо як представляться в мережній структурі взаємозв'язки між об'єктами.

Припустимо, що нам необхідно графічно представити відношення між об'єктами: