рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЯВИЩА ПЕРЕНОСУ В ГАЗАХ

ЯВИЩА ПЕРЕНОСУ В ГАЗАХ - Конспект, раздел Философия, КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ ЕЛЕКТРОТЕХНОЛОГІЧНІ УСТАНОВКИ ТА ПРИСТРОЇ. ВАКУУМНА ТЕХНІКА 4.1. Теплопровідність Газів. Закон Фур’Є...

4.1. Теплопровідність газів. Закон Фурє

Якщо в газі створити області з різною температурою, тобто нагріти якусь окрему частину об’єму і більше не підтримувати нагрівання, то з часом у всьому об’ємі температура підвищиться і вирівняється до однієї у будь-якій області. Тепло від області з більшою температурою буде переходити до області з меншою температурою доти, поки температура не вирівняється. Цей процес здійснюється завдяки хаотичному руху молекул газу і називається нестаціонарними.

Якщо різниця температур постійно підтримується, то і перенос тепла буде відбуватися постійно, і такий процес називають стаціонарним.

Розглянемо стаціонарний процес переносу тепла в газі, що знаходиться між двома паралельними пластинами з різними температурами і будемо вважати, що тепло переноситься тільки уздовж осі x.

Здатність газу переносити теплоту називається теплопровідністю газу. Кількість теплоти, що переноситься газом за час t через поверхню S, тобто потік тепла , визначається за законом Фур’є

St, (4.1)

де – градієнт температури в напрямі, перпендикулярному до поверхні S, а – коефіцієнт теплопровідності газу [] = Вт/(мК). Знак “мінус“ показує, що теплота переноситься до області з меншою температурою.

За молекулярно-кінетичною теорією

= , (4.2)

де – густина газу (= mn) а – питома теплопровідність газу при постійному об’ємі (вона зв’язана з молярною теплопровідністю як ).

Оскільки густина газу пропорційна тиску – , а середня довжина вільного пробігу обернено пропорційна тиску – , то можна зробити важливий висновок, що теплопровідність газу не залежить від його тиску. Це дійсно так, але не завжди і залежить від ступеня вакууму, тобто розрідженості газу або, іншими словами, від співвідношення середньої довжини вільного пробігу молекул і характерного розміру об’єму, в якому газ знаходиться.

При високому вакуумі число взаємних зіткнень молекул значно менше, ніж число зіткнень зі стінкою ємності, де знаходиться газ, тому збиток тепла нагрітого тіла і розміщеного в газі, що викликається молекулами, буде незначним і тоді потік тепла між нагрітим і холодним тілами (вважаємо, що це паралельні пластини) буде прямопропорційним тиску, тобто ~.

Дійсно,

, (4.3)

де – коефіцієнт акомодації; – площа поверхні пластини; – середня температура. Коефіцієнт акомодації – це поправка, що залежить від природи газу і матеріалу пластин, його звичаєва величина знаходиться в межах 0,2 – 0,99.

4.2. Дифузія в газах. Закон Фіка – основний закон дифузії

 

Дифузією називається фізичне явище проникнення двох або декількох стичних речовин одна в одну. Це явище є ще одним підтвердженням молекулярної будови речовин. Якщо з’єднати два або декілька газів, то з часом неоднорідна суміш перетвориться в однорідну, в якій кожний газ рівномірно розподілиться в іншому. Переміщення компоненти газа під дією різниці концентрацій називають дифузійним потоком цієї компоненти.

Будемо вважати, що концентрація змінюється, наприклад, уздовж осі x.

Закон Фіка стверджує, що дифузійний потік маси газу пропорційний градієнту густини і протікає в протилежному напрямі

, (4.4)

де - градієнт густини газу в напрямі осі x; - коефіцієнт дифузії; - потік маси газу; тобто маса газу, що переноситься за одиницю часу через одиницю поверхні, перпендикулярної до осі x. Знак “мінус” показує, що перенесення маси відбувається до області, де менша густина.

Коефіцієнт дифузії

с], (4.5)

тобто обернено пропорційний тиску (оскільки~ 1/p) і прямо пропорційний квадратному кореню з температури газу (~ ). Цей коефіцієнт ще називають коефіцієнтом самодифузії, оскільки дифузія відбувається в одному і тому ж газі.

Якщо розглядається дифузія різних газів, то вводиться коефіцієнт взаємної дифузії

, (4.6)

де - початкові концентрації газів, а - коефіцієнти самодифузії першого і другого газів відповідно.

Якщо один з газів має малу концентрацію, наприклад, <<, тобто газ 2 є лише малою домішкою в газі 1, тоді

. (4.7)

Формула (4.4) дозволяє визначити молекулярну швидкість , з якою буде відбуватися дифузія в даному випадку, тобто швидкість переносу маси моля газу через одиницю площі, перпендикулярної до напряму осі x.

Дійсно,

. (4.8)

Таким чином, якщо два гази дифундують в третій, то швидкості їх дифузії обернено пропорційні квадратному кореню з їх молекулярної ваги, тобто

. (4.9)

Легший газ швидше дифундує, ніж газ, який важчий. Отримана залежність важлива і використовується при конструюванні дифузійних насосів.

4.3. В’язкість газів

 

В’язкість газів - це фізичне явище, яке показує, що в газі є внутрішнє тертя. Справді, якщо здійснити обертання диска 1 (рис. 4.1), то побачимо, що підвішений на нитці кручення верхній диск 2 також з часом почне обертатися, тобто на нього почне діяти сила, яку переносять молекули газу від диска 1. Окрім цього потужність, яку треба витратити, щоб викликати обертання диска 1, буде меншою при відсутності газу.

Таким чином в’язкість газів - це властивість вирівнювання швидкостей руху різних шарів газу. Будь-який вітер з часом стихає завдяки наявності внутрішнього тертя в газах.

Сила тертя або імпульс, що переноситься, наприклад уздовж осі x за одиницю часу через одиницю поверхні, перпендикулярної до осі x, пропорційні градієнту швидкості (рис. 4.2). Коефіцієнт пропорційності називається коефіцієнтом внутрішнього тертя:

, (4.10)

Рис. 4.1.
де - коефіцієнт внутрішнього тертя, або ще його називають коефіцієнтом динамічної в’язкості, і є тангенціальною силою, що діє на одиницю площі в шарі газу, якщо зменшення швидкості в цьому напрямі дорівнює одиниці (тобто градієнт швидкості дорівнює одиниці), - швидкість переміщення газу.

Знак “мінус” показує, що перенесення імпульсу відбувається до області, де менша швидкість газу.

З причини внутрішнього тертя для забезпечення протікання газу через трубопровід необхідна різниця тисків, , причому, чим більший коефіцієнт внутрішнього тертя, тим більшою має бути ця різниця.

Коефіцієнт в’язкості

[кгмс] (4.11)

Рис. 4.2.
має розмірність , в системі СГС вимірюється в пуазах (П) (1П=0,1 Па·с) і залежить від природи газу. В довідниках часто наводиться коефіцієнт , який називається коефіцієнтом
 
 

кінематичної в’язкості (), його розмірність , а одиниця має назву стокс (Ст, St), 1 Ст = 10м/с.

Між коефіцієнтом в’язкості і коефіцієнтом теплопровідності існує співвідношення

.

 

Запитання для самоперевірки

 

1. Що розуміють під теплопровідністю газів?

2. Сформулюйте і запишіть закон Фур’є.

3. Зробіть аналіз, від чого залежить коефіцієнт теплопровідності газу.

4. Що розуміють під дифузією в газі?

5. Сформулюйте і запишіть закон дифузії Фіка.

6. Яке співвідношення існує між коефіцієнтом в’язкості та теплопровідності в газі?

7. З чим пов’язане внутрішне тертя в газі?

 

 


Лекція пята

ТЕЧІЯ ГАЗУ ЧЕРЕЗ ВАКУУМНІ МАГІСТРАЛІ

 

При безперервному русі молекул маса газу, що знаходиться в даному об’ємі, залишається нерухомою. Але газ як ціле може рухатися. Наприклад, при течії через трубопровід маса газу переміщується відносно стінок.

Розрізняють такі течії газу, як турбулентна і ламінарна. Остання відрізняється від першої тим, що не супроводжується виникненням завихрень в газі. Для вакуумної техніки більш важливою є ламінарна течія, яку й будемо розглядати.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ ЕЛЕКТРОТЕХНОЛОГІЧНІ УСТАНОВКИ ТА ПРИСТРОЇ. ВАКУУМНА ТЕХНІКА

ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Є В ШЕПІЛКО... КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З КУРСУ ЕЛЕКТРОТЕХНОЛОГІЧНІ УСТАНОВКИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЯВИЩА ПЕРЕНОСУ В ГАЗАХ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
“Речовина народжується з вакуума завдяки новому радіоактивному процесу …” П. А. Дірак   “Фізичний вакуум – фундамент нашого світу,

Метод електричного опору
  Відомо, що електричний опір металів зростає при збільшенні температури нагрівання і формула, яка показує цю залежність, є такою:

Термопарний метод
  Цей метод базується на використанні термопари. Термопарою називають два дротики з різних металів, що сукупно зварені з одного кінця і вільні з іншого. Експериментально відо

Закон Шарля
  Якщо об’єм і маса газу залишаються незмінними, то в будь-якому стані тиск газу пропорційний його абсолютній температурі:

Закон Авогадро
  Зважаючи на уявлення, що газ – це сукупність великої кількості молекул,Авогадро показав, що в однакових об’ємах різних газів знаходиться однакове число молекул, якщо тиски і темпера

Закон Дальтона
  Якщо в об’ємі знаходиться суміш з N газів, що хімічно не взаємодіють, то тиск суміші визначається за законом Дальтона – тиск суміші газів дорівнює сумі парціальних тисків

Число Кнудсена
  Оскільки молекули газу окрім зіткнень між собою будуть мати ще зіткнення зі стінками трубопроводу, то очевидно, що течія газу залежатиме від співвідношення цих зіткнень. Чи

Молекулярний режим
  Молекулярний режим ще називають режимом Кнудсена. Число Кнудсена відповідає нерівності . Для повітря пр

Лампи розжарювання
  Якщо колби ламп розжарювання наповнити відносно важким газом аргоном під тиском близьким до атмосферного, то випарювання нитки розжарювання зменшиться і таким чином зросте час викор

Крапельний ртутний насос
   

Пластинчато-роторний насос
       

Пластинчато-статорний насос
З метою зменшення шкідливого простору і областей тертя (там, де може виникати негерметичність) були розроблені насоси, що мають рухому пластину 5, розміщену в циліндричному статорі 1

Запуск насоса
  Робота вакуумного насоса здійснюється за допомогою електродвигуна. Перед вмиканням електродвигуна необхідно спочатку подати водяне охолодження (якщо воно передбачається), а потім ру

Вимикання обертового насоса
Рис. 11.3 Рис. 11.2

Двороторний насос Рутса
  Велику швидкість дії при невеликих ступенях стискання газу, що відкачується, досягають за допомогою насоса, який має два ротори з профілями у вигляді лемніскати (рис. 11.6). При син

Молекулярний обертовий насос
  Роботу молекулярних насосів можна пояснити тільки на основі молекулярно-кінетичної теорії газів. Окремі молекули видалюваного газа направляються до випускного отвору в результаті от

Молекулярний насос Гольвека
  Перші молекулярні насоси Геде були пізніше суттєво удосконалені. У 1922 р. Гольвек сконструював насос (рис. 11.8), що складався з ротора 1, поверхня якого була добре відполірована,

Пароструминний насос Геде
  Пароструминні насоси відносяться до молекулярних насосів. Їх відкачувальна дія виникає завдяки дії молекул струменя пари робочої рідини на молекули газу, що надходять в насос з ваку

Зауваження до роботи з пароструминними насосами
Пароструминні насоси широко використовують для отримання високого вакууму, тому при виборі того чи іншого насоса слід враховувати наступні практичні зауваження. Парортутні насоси

Методи градуювання манометра Мак-Леода
  Визначення об’єму Vзалежить від того, як балон буде наповнюватися ртуттю: а) Лі

Омегатрон
  Омегатрон ще називають циклотронним газоаналізатором. Схематично будова омегатрона наведена на рис. 16.3. Сфокусований магнітним полем В пучок електронів, що

Тропатрон
  Тропатрон належать до радіочастотних мас-спектрометрів, за допомогою яких можна вимірювати не тільки парціальні тиски складових суміші газів, але й повний тиск цієї суміші.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги