Алгебра випадкових подій.

 
 

Подія А ÈB (A+B), яка полягає в тому, що наступає принаймні одна з подій А або B, називається об¢єднанням (сумою) цих подій (мал.1.4.а,б,в).

Подія А Ç B (A·B), яка полягає в тому, що наступають обидві події А та B, називається перерізом (добутком) цих подій (мал.1.4.а,б,г).

Із визначення операцій È та Ç випливають такі співвідношення:

А ÈА=А, А Ç А=А, А ÈW=W, А ÇW=А, А Ç (B ÈС)=(А Ç B) È(А ÇС).

Операції È та Ç пов‘язані одна з одною двома важливими формулами:

а) , б) . (1)

Далі будуть зустрічатись системи, які з точки зору їх надійності складаються з послідовно або паралельно з’єднаних елементів (блоків). До відмови системи в цілому призводить у першому випадку відмова будь-якого одного елемента, у другому – відмова всіх її елементів.

 
 

Приклад 1. Нехай подія Аi полягає у тому, що i-тий елемент схеми справний. Потрібно виразити через Аi подію А, яка полягає в тому, що схема, показана на мал.1.5, також справна.

Розв’язок. а) Система справна, якщо справна хоч одна з гілок I і II. Подія, яка полягає у функціонуванні гілки I виражається добутком А1·А2. Таким чином, А=А1·А23. б) Система справна при умові функціонування обох гілок I і II. Подія, яка полягає у функціонуванні гілки I виражається сумою А23. Тому А=А1·(А23).

Означення 1. Події АтаB називаються несумісними, якщо їх переріз є неможливою подією.

Якщо АтаB несумісні, то несумісні також А·CіB·C.

Попарно несумісні події Аi (i=1,2,...,n) утворюють повну систему подій (розбиття W), якщо їх сума є вірогідною подією:

А12+...+Аn=W, Аi·Аk = Æ (i¹k).

Події А і`А утворюють повну систему подій.

Приклад 2. Проводяться два постріли по мішені. Позначимо через Аi (i=1,2) подію, що полягає у попаданні по мішені при i-тому пострілі. Потрібно виразити через Аi події А таB, які відповідно означають, що в мішені буде: а) точно одна пробоїна; б) хоча б одна пробоїна.

Розв’язок. а) А =(доданки суми є несумісними подіями); б) А =А12 (доданки суми є сумісними подіями) або А =(доданки суми є несумісними подіями, але не утворюють повної системи подій).

Приклад 3. Три локатори проводять пошук цілі. Позначимо через Li (i=1,2,3) подію, що полягає у знаходженні цілі i-тим локатором. Потрібно виразити через Li події, які відповідають умові, що ціль зафіксовано: а) тільки першим локатором; б) хоча б одним локатором; в) лише одним локатором; г) не більше, ніж одним локатором.

Розв’язок. Множина W елементарних подій складається з восьми точок:

а) А1= w2;

б) А2=L1+L2+L3== Ww1;

в) А3 = w2+w3+w4;

г) А4 == w1+w2+w3+w4.