Умовна ймовірність

Нехай АтаB є подіями, пов’язаними з деяким випробуванням і P(B)>0.

Означення 1. Умовною ймовірністю P(АïB) події А за умови здійснення події B називається відношення

. (1)

Властивості умовної ймовірності аналогічні властивостям ймовірностей 1-3 пункту 1.2.2.

Із співвідношення (1) випливає теорема множення ймовірностей

. (2)

Якщо P(A)>0, то теорема множення може бути записана у вигляді

. (2¢)

Ця теорема дозволяє знайти ймовірність перерізу (добутку) подій, якщо із змісту задачі зрозумілі (легко обчислюються) значення умовних ймовірностей.

Приклад 1. Ймовірність аварії при запуску ракети дорівнює 0,15. Ймовірність аварії на старті є 0,12. Яка ймовірність аварії при умові успішного старту.

Розв’язок. Нехай подія A полягає у тому, що запуск ракети успішний, а подія B - це успішний старт ракети. Із умов задачі випливає, що A·B=A. Отже,

Таким чином, P(/B)=1–P(A/B)=0.034.

Означення 2. Подія А називається незалежною від події B, якщо P(АïB)=P(А) (P(B)>0).

Нехай подія А незалежна від події B і P(A)>0. Тоді з формул (2) та (2¢) випливає, що подія B незалежна від події А. Таким чином, поняття незалежності подій є взаємним.

Події А та B незалежні тоді і тільки тоді, коли виконується рівність

. (3)

Якщо події А та B незалежні, то будуть незалежними такі пари подій: `А та B; А та`B;`А та`B.

У тому випадку, коли кількість подій перевищує два, вводиться поняття незалежних у сукупності подій. Останнє означає, що ймовірність якої-небуть події не залежить від здійснення інших. Наприклад, для трьох подій А1, А2, А3, незалежних у сукупності, повинні виконуватись співвідношення P(A1/A2)=P(A1), P(A1/A3)=P(A1), P(A1/A2·A3)=P(A1), P(A2/A3)=P(A2), P(A2/A1·A3)=P(A2), P(A3/A1·A2)=P(A3). Для подій А1, А2,..., Аn, незалежних у сукупності, справедливе співвідношення

. (3¢)

Приклад 2. Проводиться два постріли по мішені. Ймовірності попадання при першому та другому пострілі дорівнюють відповідно 0.3 і 0.6. Яка ймовірність, що у мішені буде: а) точно одна пробоїна; б) хоча б одна пробоїна?

Розв’язок. Позначимо через Ai (i=1,2) подію, яка полягає у тому, що при i–му пострілі буде попадання у мішень. Події A1 та A2 незалежні, але сумісні.

а) Нехай A – подія , яка полягає у тому, що у мішені буде точно одна пробоїна. Тоді . Оскільки події і несумісні, то на підставі аксіоми 3 і теореми множення ймовірностей одержимо

б) Нехай B – подія , яка полягає у тому, що в мішені буде хоча б одна пробоїна. Тоді B=A1+A2 і на підставі теорема додавання і множення ймовірностей матимемо

Інший спосіб розв’язку:

Приклад 3. Для умов прикладу 1 пункту 1.1.2 знайти ймовірність безвідмовної роботи (надійність) схеми, елементи якої виходять із ладу незалежно один від іншого з ймовірностями рівними відповідно 1– pi (i=1,2,3). Яка схема надійніша при умові pi =p (i=1,2,3)?

Розв’язок. Зрозуміло, що події Ai, які розглядаються в прикладі, незалежні у сукупності.

а) На підставі теорем додавання та множення ймовірностей одержимо:

P(A) =P(A1·A2)+P(A3) – P(A1·A2·A3)=P(A1)·P(A2)+P(A3) – P(A1)·P(A2)·P(A3)=

= p1·p2+p3 – p1· p2· p3.

б) Аналогічно знаходимо

P(A) =P(A1)·P(A2+A3) =P(A1)·[P(A2)+P(A3) – P(A2)·P(A3)] =

= p1·(p2+p3 – p2· p3).

Більш надійною є перша схема, оскільки при p Î(0;1)

p2+p – p3 > 2p2 – p3.

Відмітимо, що при знаходженні ймовірності суми сумісних подій доцільно переходити до протилежної події.

Приклад 4. Система (мал.1.7) складається з n паралельно з’єднаних елементів, які виходять з ладу протягом деякого проміжку часу незалежно один від одного з ймовірностями 1 – pi (i=1,…,n). Знайти ймовірність безвідмовної роботи (надійність) системи.

Розв’язок. Нехай подія Ai (i=1,…,n) означає, що i-тий елемент не вийшов з ладу (справно працює). Позначимо через A подію, яка полягає у безвідмовній роботі системи. Оскільки система безвідмовно працює лише тоді, коли працює хоча б один її елемент, то A = A1ÈA2È...ÈAn. Перейдемо до події, протилежної A (система виходить з ладу, якщо перестали функціонувати всі її елементи): . Оскільки події Ai незалежні у сукупності, то

P(A) = 1 – P() = 1 – = 1 – (1 – p1)...(1 – pn).

Внаслідок того, що 1 – pi < 1, одержаний результат узгоджується з допущенням про зростання надійності системи при зростанні n.

Використаємо результат прикладу 4 для того, щоб знайти найменше число однотипних елементів, необхідних для забезпечення заданої надійності P системи:

P =1 – (1 – p)n Þ n = ëlg(1 – P) / lg(1 – p)û +1, (4)

де ëaû – найбільше ціле число, менше від a.