Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки

 

В умовах ринкової економіки зростає роль управлінських рішень, від виваженості яких залежить ефективність діяльності підприємства, його конкурентноздатність тощо. Оптимальність таких рішень залежить у значній мірі від використання при їх формуванні, виборі, впроваджені та контролі за впровадженням економічного аналізу. На результатах економічного аналізу повинні базуватись як стратегічні управлінські рішення – спрямовані на перспективу, так і тактичні, які полягають з оперативному управлінні підприємством.

Під аналізом у широкому змісті слова розуміють спосіб пізнання процесів і явищ, заснований на поділі їх на складові частини і вивченні цих частин у їхньому взаємозв’язку.

Відповідно, економічний аналіз – це комплексне, системне дослідження економічних явищ і процесів, факторів і причин, що їх обумовлюють; об’єктивна оцінка, діагностика і пошук резервів і можливостей їх мобілізації у поточному і перспективному періодах.

Економічний аналіз вивчає діяльність підприємств і його структурних підрозділів у тісному взаємозв’язку з розвитком техніки і технології з метою оцінки результатів господарської діяльності і виявлення резервів. Отже, предметом економічного аналізу є

- господарська діяльність підприємства;

- господарські процеси і явища;

- причинно-наслідкові зв’язки економічних явищ та процесів.

Важливо, що наявні методи аналізу дають змогу вивчати роботу не лише підприємств, але й окремих галузей та регіонів, господарства країни загалом.

Наявність приватної власності, конкуренції та свободи вибору – основні відмінні риси ринкової економіки від адміністративної, поряд із іншими визначають цільову спрямованість економічного аналізу, його зміст та завдання.