рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу - раздел Философия, Тема 1. ...

Тема 1.

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

1. 1. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки

1.2. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу

1.3. Зміст економічного аналізу

1.4. Історія становлення, проблеми і перспективи розвитку економічного аналізу

Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки

В умовах ринкової економіки зростає роль управлінських рішень, від виваженості яких залежить ефективність діяльності підприємства, його… Під аналізом у широкому змісті слова розуміють спосіб пізнання процесів і… Відповідно, економічний аналіз – це комплексне, системне дослідження економічних явищ і процесів, факторів і причин,…

Об’єкт, завдання та основні категорії економічного аналізу

Предмет економічного аналізу розкривається через його об’єкти – складові діяльності підприємства, якими є: забезпеченість виробничими і фінансовими… Зміст економічного аналізу як наукової дисципліни випливає насамперед з мети і… - надання об’єктивної оцінки стану об’єкта і порівняння її з плановими показниками (минулими, середньо галузевими…

Зміст економічного аналізу

У загальному вигляді до змісту аналізу входять:

1) визначення завдань аналізу;

2) встановлення й узгодження цілей і завдань аналізу, термінів виконання, виконавців;

3) оцінка ситуації, що склалася, вивчення причинно-наслідкових зв’язків об’єкта, рівнів і напрямів впливу окремих факторів, оцінка основних економічних показників функціонування об’єкта;

4) вивчення умов, які сприятливо і негативно впливають на кінцеві і проміжні результати, пошук варіантів розв’язання проблеми та їх зіставлення;

5) підготовка одного чи декількох варіантів господарських рішень.

Зміст економічного аналізу розкривається за наступними ознаками:

- за цілями виконання:

1) оцінка напруженості і обґрунтованості плану;

2) визначення базових показників для планування (виявлення резервів ііі шляхів їх мобілізації, прогнозування результатів господарської діяльності, підготовка матеріалів для вибору оптимальних управлінських рішень);

3) оцінка результатів господарської діяльності;

4) підведення підсумків внутрізаводського аналізу;

- за аспектами дослідження:

1) аналіз фінансово-економічних показників;

2) аналіз ефективності організації управління;

3) аналіз техніко-економічних показників;

4) аналіз функціонально-вартісних показників

- за проблематикою дослідження:

1) повний аналіз господарської діяльності;

2) тематичний план (використання окремих видів ресурсів, ефективність окремих сторін діяльності, оптимальність окремих рішень тощо);

- за об’єктами, що вивчаються:

1) внутрішньо цеховий (виробничі дільниці, бригади, робочі місця);

2) за функціональними службами;

3) цеховий;

4) заводський;

5) галузевий і міжгалузевий;

6) міністерський;

- за виконавцями:

1) підприємства, органи загальнодержавного керівництва, ради народних депутатів, фінансові органи, органи державної статистики тощо;

2) господарські керівники, лабораторії і бюро аналізу, плановий і фінансовий відділи, спеціальні підрозділи технічних служб, комітети, профспілкові органи тощо.

Історія становлення, проблеми і перспективи розвитку економічного аналізу

Економічний аналіз почав формуватися в 20–30 рр. ХХ століття, як заключний розділ курсу „Бухгалтерський облік”. З’явилися перші підручники і… Розвиток методів аналізу обумовлювався спочатку необхідністю оцінки… У 40-ві і наступні роки розвивалась та покращувалась методика аналізу, додатково використовувалась планово-нормативна,…

Питання для самоконтролю

1. Поняття економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки.

2. Місце аналізу у пізнанні економічних явищ та процесів.

3. Об’єкт та завдання економічного аналізу.

4. Охарактеризуйте основні категорії економічного аналізу.

5. Розкрийте особливості змісту економічного аналізу на макро- та мікрорівнях.

6. Історія становлення і розвитку економічного аналізу.

7. Проблеми і перспективи розвитку економічного аналізу.

 

Теми рефератів

1. Теоретична основа розвитку економічного аналізу.

2. Взаємозв’язок економічного аналізу з бухгалтерським обліком, аудитом, статистикою.

3. Взаємозв’язок економічного аналізу з менеджментом та маркетингом.


Тема 2.

МЕТОДИКА І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

2.1. Визначення методу і методики економічного аналізу.

2.2. Система показників, які використовуються в економічному аналізі: поняття і класифікація

2.3. Зміст та особливості застосування методів економічного аналізу.

2.3.1. Метод порівняння.

2.3.2. Метод групування деталізації показників і їх види.

2.3.3. Метод відносних і середніх величин.

2.3.4. Метод елімінування.

2.3.5. Графічний метод та використання в аналізі рядів динаміки.

2.3.6. Балансовий метод.

2.3.7. Метод пайової участі.

2.3.8. Аналітичний метод.

2.3.4. Економіко-математичні методи і моделі в економічному аналізі.

 

Визначення методу і методики економічного аналізу

Метод економічного аналізу– це системне, комплексне органічно взаємопов’язане вивчення, вимірювання і узагальнення впливу окремих факторів на… Характерними особливостями методу економічного аналізу, які зумовлені його… - використання систем показників,

Система показників, які використовуються в економічному аналізі: поняття і класифікація

Використання в економічному аналізі великої кількості економічних показників нагально вимагає їх класифікації і систематизації. Найбільш доцільною є… - залежно від вимірювачів, показники діяльності підприємств підрозділяють на… Вартісні показники набули в умовах ринкових відносин найбільшого поширення, що пояснюється наявністю товарно-грошових…

Зміст та особливості застосування методів економічного аналізу

Технічні прийоми і методи економічного аналізу використовуються на різних етапах аналітичного дослідження. Тому доцільно провести їх групування відносно етапів аналітичного дослідження.

У найбільш загальному виді аналітичний процес може бути розділений на три етапи:

- підготовка даних для аналізу;

- обробка вхідних даних;

- узагальнення результатів аналізу.

Кожному з наведених етапів економічного аналізу відповідає певний комплекс методів і економічних прийомів.

На першому етапі аналітичного дослідження використовуються найрізноманітніші економіко-статистичні (традиційні) методи аналізу. Їх головним призначенням є підготовка вхідної економічної інформації та її первинна обробка з метою вивчення стану та закономірностей розвитку досліджуваних явищ і процесів на підприємстві.

До традиційних методів обробки економічної інформації відносять ті, що широко використовуються і в інших дисциплінах для обробки та дослідження інформації (порівняння, графічний, середніх та відносних чисел, аналітичних групувань, вибіркових досліджень, балансовий метод та інші).

Вибір та практичне використання відповідних методів економічного аналізу залежить від мети та глибини аналізу, об’єкту дослідження, технічних можливостей виконання аналізу і інших причин. Групування методів і технічних прийомів аналізу допоможе глибше опанувати їх сутність та призначення.

В основі наведеного групування методів економічного аналізу покладено їх призначення – мета використання в аналітичному дослідженні та вирішуванні задачі. З нашої точки зору найдоцільнішою є класифікація методів економічного аналізу, заснована на їх дворівневому групуванні (рис. 3).

Згідно з третім підходом всі методи аналізу підрозділяють на наступні однорідні групи:

До першої групи методів відносять: порівняння, відносні та середні величини, графічний метод, економічні групування, балансовий метод.

До другої групи методів відносять: ланцюгові підстановки, індексний метод, абсолютні різниці, відносні різниці, інтегральний метод та метод пропорційного розподілу.

До третьої групи методів відносять: кореляційний, дисперсний, компонентний та порівняльний багатовимірний факторний аналіз.

Четверту групу методів складають: економіко-математичні методи, програмування, теорія масового обслуговування, теорія ігор, дослідження операцій.

В економічному аналізі використовуються різноманітні методи дослідження, що обумовлює необхідність їх науково обґрунтованої класифікації. В теорії економічного аналізу поширені різні підходи до класифікації методів аналізу. Один з них передбачає дворівневий розподіл методів економічного аналізу.

На першому рівні всі методи аналізу розділяють на формалізовані і неформалізовані.

Неформалізовані методи аналізу засновані на описі аналітичних процедур на логічному рівні. До них відносять: експертні оцінки, сценарії, психологічні, морфологічні методи тощо. При використанні цих методів можливий певний суб’єктивізм, оскільки вони в значній мірі базуються на особистому досвіді, інтуїції та знаннях аналітика. Тому їх застосування в аналітичній практиці досить обмежене.

До формалізованих методів відносять методи, в основу яких покладені достатньо визначені формалізовані аналітичні залежності. Відомі десятки таких методів, які виходячи із змісту можна також підрозділити на наступні групи:

- класичні методи економічного аналізу (балансовий метод, ланцюгові підстановки, абсолютних різниць, диференціювання, логарифмування, інтегральний метод тощо);

- традиційні методи економічної статистики (середні і відносні величини, групування, графічний, індексний);

- економетричні методи (матричні методи, методи теорії виробничих функцій, міжгалузевого балансу);

- методи економічної кібернетики та оптимального програмування (лінійне та динамічне програмування, методи системного аналізу);

- методи дослідження операцій та теорії прийняття рішень (теорія ігор, теорія масового обслуговування, теорія графів тощо).

Згідно з іншим дворівневим підходом, на першому рівні всі методи і технічні прийоми аналізу, виходячи з їх сутності, поділяються на дві групи:

- економіко-статистичні методи;

- економічно-математичні методи.

На другому рівні економіко-статистичні методи підрозділяються на загально статистичні і методи елімінування.

До загальностатистичних методів відносять: групування, динамічні ряди, вибіркове спостереження, середні і відносні величини.

Методи елімінування включають наступні прийоми: спосіб ланцюгових підстановок, абсолютні різниці, відносні різниці, індексний і інтегральний методи.

До економіко-математичних методів відносять: кореляційний та регресій ний аналіз, математичне програмування, теорію масового обслуговування тощо.

Метод порівняння

Це, наприклад, порівняння фактичних величин з плановими, нормативними показниками попередніх періодів або перспективними, середньогалузевими… Важливо, що метод порівняння можливо застосовувати тільки у випадку, коли… § єдність об’ємних, вартісних, якісних і структурних факторів;

Метод групування деталізації показників і їх види.

Економічні явища і процеси характеризуються безліччю первинних даних. Для того, щоб сукупність первинного матеріалу зручніше було використовувати в… § для визначення соціально-економічних типів явищ – типологічні; § для вивчення структури явищ та структурних зрушень, які відбуваються в них – структурні;

Групування промислових підприємств

За рівнем середньомісячної заробітної плати одного працівника

Наведене групування промислових підприємств дає можливість визначити: наявність зв’язку між середньомісячною заробітною платою робітників та… За складністю побудови поділяють прості групування та комбіновані. При простих… Процес побудови групувань відбувається у наступні послідовності:

ВП = Ч × РВ = Ч × Д × ДВ = Ч × Д × Т × ГВ.

 

Таким чином, деталізація економічних явищ і процесів за складовими елементами уможливлює точнішу оцінку і аналіз причин зміни результативного показника та є необхідною основою розробки факторної моделі економічних показників.

Деталізація показників по підрозділах підприємства передбачає розчленування будь-якого узагальнюючого показника за місцями виконання основних чи інших операцій. Наприклад, фонд оплати праці можна деталізувати за структурними підрозділами, відділами та службами підприємства, випуск продукції підприємства деталізується по цехах, бригадах, окремих працівниках, технологічних агрегатах.

Деталізація показників за часом передбачає їх розподіл по кварталах, по декадах (річний обсяг випуску продукції, квартальний, за місяць, за декаду, за день).

Використання деталізації в економічному аналізі дозволяє поглибити аналіз впливу факторів на зміну показників діяльності підприємства, що вивчаються і, таким чином, розширити коло пошуку резервів.

Метод відносних і середніх величин

Хоча абсолютні величини відіграють важливу роль у практичній і пізнавальній діяльності людини, виникає необхідність різного роду співставлень. І… Відносні величини відображають співвідношення величини явища, що вивчається, з… Саме відносні величини дають більш точне та наочне уявлення про розвиток того чи іншого економічного процесу. Так,…

Види відносних величин

У залежності від обраної бази виділяють наступні відносні величини: коефіцієнти, відсотки і проміле. Розглянемо приклад розрахунку відносних… Таблиця

Застосування відносних величин в аналізі

Показники Базовий
1. Обсяг товарної продукції
2. Зміни випуску продукції        
в проміле 1110,9 1190,7 1372,3
в відсотках 111,1 119,1 137,2
в коефіцієнтах 1,11 1,19 1,37

 

Для отримання узагальнюючих характеристик економічних явищ і процесів, а також визначення результатів господарської діяльності в часі і просторі застосовують середні величини.

Метод елімінування

Існують наступні типи детермінованої залежності: 1. Адитивна – залежність між факторами представлена у виді алгебраїчної… А =

Графічний метод та використання в аналізі рядів динаміки

порівняльні, структурні, динамічні.

Графічний метод

За допомогою графічного зображення можна відобразити внутрішню будову об’єкта, який вивчається, послідовність технологічних операцій, взаємозв’язок… Основні форми графіків, що використовуються в аналізі - це діаграми. За своєю… 1) смугові, 4) лінійні,

Балансовий метод

 

Балансовий метод – це метод, який використовується для зіставлення двох величин, що при правильній організації роботи повинні бути рівними. Тобто, балансовий метод полягає у взаємному балансуванні результатів. При застосуванні цього методу спостерігається жорсткий взаємозв’язок між окремими елементами даної сукупності.

Використовуючи балансовий метод можна розрахувати величину конкретного фактора, якщо вже відомий вплив інших факторів і загальна сума балансу. Балансовий метод набув поширення в бухгалтерському обліку і економічному аналізі.

Приклад (с.52).

Метод пайової участі

Аналітичний метод

Економіко-математичні методи і моделі в економічному аналізі

У сучасній економічній теорії прийнято виділяти наступні економіко-математичні методи, які можливо використовувати для аналітичних досліджень:

1) методи елементарної математики;

2) методи вищої математики;

3) методи математичної статисти;

4) економетричні методи;

5) методи математичного програмування;

6) методи дослідження операцій;

7) евристичні методи;

Важливо зазначити, що економіко-математичні методи використовуються в економічному аналізі, в основному, для факторного аналізу стохастичних факторних моделей, а також для оптимізації показників діяльності підприємства і комплексної оцінки їхньої діяльності.

Питання для самоконтролю

1. Методологія економічного аналізу.

2. Поняття та особливості методу економічного аналізу.

3. Поняття та види методик економічного аналізу.

4. Процедури застосування загальної методики економічного аналізу.

5. Взаємозв’язок між методом, методологією та методикою економічного аналізу

6. Назвіть ознаки класифікації показників, які використовуються в економічному аналізі.

7. Наведіть класифікацію та охарактеризуйте показники діяльності підприємств:

а) за вимірювачами,

б) за характером явищ або процесів, що вимірюється,

в) за способом розрахунку (використанням окремих показників або їх співвідношень),

г) за способом формування показників.

д) за ступенем синтезу.

8. Класифікація методів економічного аналізу за етапом аналітичного дослідження.

9. Класифікація методів економічного аналізу за метою використання в аналітичному дослідженні та вирішуванні задачі (однорівневий підхід).

10. Дворівневий розподіл методів економічного аналізу.

11. Формалізовані та неформалізовані методи економічного аналізу.

12. Економіко-статистичні та економічно-математичні методи.

13. Порівняння як метод економічного аналізу: мета та особливості застосування

14. Види порівняльного аналізу.

15. Метод групування: зміст та типи групувань.

16. Деталізації показників і їх види.

17. Метод та класифікація відносних і середніх величин.

18. Метод елімінування.

19. Типи детермінованих залежностей.

20. Технічні прийоми методу елімінування.

10. Зміст та особливості застосування графічного методу.

11. Використання в аналізі рядів динаміки.

12. Балансовий метод економічного аналізу.

13. Застосування методу пайової участі.

14. Аналітичний метод.

15. Застосування економіко-математичних методів і моделей в економічному аналізі.

Теми рефератів.

 


ТЕМА 3.

ВИДИ ТА ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

3.1. Класифікація видів економічного аналізу за місцем проведення, об’єктами управління, методикою і обсягом дослідження

3.2. Зміст та завдання внутрішнього і зовнішнього, перспективного і ретроспективного аналізу

3.3. Особливості управлінського і фінансового аналізу

3.4. Інформаційне забезпечення економічного аналізу

3.5. Принципи та етапи організації економічного аналізу

3.6. Структура технології аналітичного процесу

3.7. Основи організації комп’ютерної обробки економічної інформації для аналізу господарської діяльності

Класифікація видів економічного аналізу за місцем проведення, об’єктами управління, методикою і обсягом дослідження

Для правильного розуміння змісту і завдань економічного аналізу важливе значення має його класифікація. Економічний аналіз класифікується за різними ознаками (див. табл. 3.1). Відмінними ознаками кожного виду аналізу є: цільова спрямованість, завдання, об’єкти дослідження, джерела інформації, методика проведення.

Таблиця

Типологія видів економічного аналізу

За місцем проведення (просторовою ознакою) економічний аналіз поділяється на: 1) внутрішньогосподарський аналіз, об’єктом якого є підприємство і його… 2) міжгосподарський аналіз, який вивчає показники роботи підприємства порівняно з показниками інших підприємств.

Характеристика видів економічного аналізу за об’єктами управління

  За методикою дослідження об’єктів і призначення результатів економічний аналіз… 1) порівняльний аналіз, у процесі якого звітні показники діяльності підприємства порівнюються з плановими, даними…

Внутрішній та зовнішній аналіз

Пріоритетними напрямами розвитку теорії та практики аналізу на мікрорівні в умовах ринкової економіки є внутрішній та зовнішній аналіз. Внутрішній економічний аналіз проводиться безпосередньо на підприємстві і… Зовнішній економічний аналіз передбачає надання оцінки місця господарюючого суб’єкта у ринковому середовищі для…

Попередній (перспективний) і ретроспективний аналіз

Попередній (перспективний) аналіз – це аналіз результатів господарської діяльності з метою визначення їхніх можливих значень у майбутньому. Такий… Перспективний аналіз спрямований на обґрунтування економічної стратегії… Основна функція перспективного аналізу – сприяння підвищенню ефективності виробництва, його інтенсивності і…

Зміст та завдання внутрішнього і зовнішнього, перспективного і ретроспективного аналізу

 

Пріоритетними напрямами розвитку теорії та практики аналізу на мікрорівні в умовах ринкової економіки є внутрішній та зовнішній аналіз.

Внутрішній економічний аналіз проводиться безпосередньо на підприємстві і спрямований на комплексне дослідження економічного розвитку суб’єкта господарювання, структурних підрозділів для забезпечення найбільш повного використання його потенціалу і регламентації діяльності всіх функціональних підсистем. Він базується на повній економічній інформації (плановій, обліковій, нормативній) і може здійснюватись як спеціалізованим підрозділом (бюро, відділом економічного аналізу) так і всіма економічними службами з великою кількістю залучених зацікавлених осіб.

Зовнішній економічний аналіз передбачає надання оцінки місця господарюючого суб’єкта у ринковому середовищі для визначення стратегії і тактики економічних відносин, пошуку клієнтів і партнерів, забезпечення конкурентних позицій тощо. В організаційному аспекті зовнішній аналіз проводиться на підставі даних фінансової і статистичної звітності органами господарського управління, банками, фінансовими органами, акціонерами, інвесторами, спеціалізованими незалежними аудиторськими, консалтинговими фірмами. У методологічному аспекті він проводиться з широким використання статистичних прийомів аналізу, економіко-математичних методів і моделей, порівняльного аналізу.

 

За часом дослідження процесів і явищ економічний аналіз поділяють на перспективний і ретроспективний.

Попередній (перспективний) аналіз – це аналіз результатів господарської діяльності з метою визначення їхніх можливих значень у майбутньому. Такий аналіз проводиться до здійснення господарських операцій. Його завданнями є: прогнозування господарської діяльності; наукове обґрунтування перспективних планів; оцінка очікуваного виконання плану.

Перспективний аналіз спрямований на обґрунтування економічної стратегії управлінських рішень, перспективних і планових прогнозів; дослідження забезпеченості підприємства матеріальними, трудовими та фінансовими ресурсами перед початком виробництва; опрацювання запобіжних щодо можливих недоліків заходів; виявлення причин та факторів, які можуть негативно впливати на результати діяльності підприємства; вивчення попиту на продукцію і дослідження портфелю замовлень.

Основна функція перспективного аналізу – сприяння підвищенню ефективності виробництва, його інтенсивності і конкурентоспроможності підприємства.

Важливе значення для підприємства в умовах ринкової економіки має стратегічний аналіз, який використовується для визначення основних довгострокових тенденцій і факторів розвитку господарської діяльності, оцінки можливих варіантів майбутнього підприємства і його стратегічних альтернатив. Стратегічний аналіз забезпечує вибір найоптимальніших перспективних рішень.

Ретроспективний аналіз використовується для: контролю за виконанням плану; виявлення внутрішньогосподарських резервів; об’єктивної оцінки результатів діяльності підприємства. Він проводиться після здійснення господарських операцій.

Методика ретроспективного аналізу спрямована на: порівняння фактичних результатів діяльності; визначення величини впливу факторів на зміну результатів діяльності підприємства; підрахунок резервів підвищення ефективності виробництва; визначення шляхів мобілізації знайдених резервів.

Ретроспективний аналіз поділяється на оперативний і підсумковий.

Оперативний аналіз використовується для виявлення недоліків, визначення їх впливу на господарські процеси, застосування засобів для усунення небажаних наслідків, прийняття оперативних управлінських рішень. Оперативний аналіз проводиться одразу після здійснення господарських операцій, зміни ситуації за короткі проміжки часу (зміна, доба тощо).

Джерелами інформації для оперативного аналізу є: первинна документація; дані оперативного обліку; матеріали особистого спостереження. Методика оперативного аналізу спрямована на дослідження переважно натуральних показників.

Значення оперативного аналізу полягає в тому, що він дозволяє своєчасно виявляти причину недоліків у роботі підприємства, їхніх конкретних винуватців і оперативно застосовувати відповідні заходи для усунення виявлених недоліків.

Підсумковий аналіз здійснюється після закінчення певного циклу господарської діяльності та одержання відповідної звітності. На відміну від оперативного аналізу він проводиться на всіх рівнях економіки.

Підсумковий аналіз досліджує вартісні показники за даними бухгалтерського обліку і фінансової звітності, тому він характеризується точністю розрахунків і вірогідністю аналітичної інформації.

Значення підсумкового аналізу полягає в тому, що він комплексно вивчає господарську діяльність підприємства, уможливлює виявлення внутрішньогосподарських резервів, мобілізацію знайдених резервів у майбутніх періодах; є основою перспективного аналізу. Основним недоліком підсумкового аналізу є те, що виявлені за його результатами резерви означають назавжди загублені можливості підвищення ефективності виробництва, оскільки відносяться до минулих періодів.

Інформаційне забезпечення економічного аналізу

Під інформацією ( від лат. іnformatio – пояснення, повідомлення, викладення), зазвичай розуміють впорядковані відомості про процеси і явища… Розрізняють два поняття: „дані”, що отримуються в результаті фіксації тим чи… Діяльність сучасного підприємства відрізняється глибиною і складністю зв’язків, високим ступенем розподілу праці,…

Джерела інформації для аналізу

Всі джерела даних, що залучаються для проведення економічного аналізу, можна поділити на окремі групи. 1) Нормативні, кошторисні, планові. До них належать всі типи планів, які… 2) Джерела облікового характеру. До них належать всі дані, що містять документи бухгалтерського, статистичного та…

Основні види звітності підприємства

У процесі проведення економічного аналізу (особливо при оцінці фінансового стану підприємства) широко використовуються дані фінансової звітності:… 3) Позаоблікові джерела інформації: - офіційні нормативні документи, якими підприємство зобов’язане користуватись у своїх діяльності – Закони України,…

Принципи та етапи організації економічного аналізу

Структура технології аналітичного процесу

Основи організації комп’ютерної обробки економічної інформації для аналізу господарської діяльності

 

Питання для самоконтролю

1. Які ознаки використовуються для класифікації видів економічного аналізу?

2. Охарактеризуйте види економічного аналізу за місцем проведення.

3. Які види економічного аналізу виділяють за об’єктами управління?

4. Охарактеризуйте види економічного аналізу за методикою і обсягом дослідження.

5. Розкрийте зміст та завдання внутрішнього і зовнішнього економічного аналізу.

6. Розкрийте зміст та завдання перспективного і ретроспективного аналізу.

7. Розкрийте особливості управлінського і фінансового аналізу.

8. Інформаційне забезпечення економічного аналізу.

9. Поясніть та обґрунтуйте принципи організації економічного аналізу.

10. З яких етапів складається процес організації економічного аналізу.

11. З яких структурних елементів складається технологія аналітичного процесу.

12. У чому полягає організація комп’ютерної обробки економічної інформації для аналізу господарської діяльності.

Теми рефератів.

1. Принципи та етапи організації економічного аналізу.

2. Структура технології аналітичного процесу.

3. Основи організації комп’ютерної обробки економічної інформації для аналізу господарської діяльності.


ТЕМА 4. АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ І ВИТРАТ НА ОПЛАТУ ПРАЦІ

 

7.1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу використання трудових ресурсів.

7.2. Методика аналізу ефективності використання трудових ресурсів.

7.3. Аналіз продуктивності праці та трудомісткості продукції.

7.4. Аналіз заробітної плати та витрат оплату праці.

 

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу використання трудових ресурсів

Успішне функціонування підприємства залежить від рівня його забезпеченості економічними або виробничими ресурсами. Виділяють наступні групи… - за складом: матеріальні, фінансові, трудові, природні; - за походженням: первинні та вторинні;

Методика аналізу ефективності використання трудових ресурсів

Працівники підприємства за характером участі в виробничому процесі розподіляються на працівників основної діяльності, які зайняті безпосередньо… Структура персоналу залежить від особливостей виробництва, номенклатури… Порівнюючи фактичну чисельність персоналу з потребою у робочій силі (плановою чисельністю) та чисельністю персоналу в…

Аналіз продуктивності праці

Продуктивність праці – це результативність праці або здатність працівника виробляти за одиницю робочого часу певний обсяг продукції (виготовляти… У процесі аналізу продуктивності праці вивчають: - рівень і динаміка продуктивності праці;

Аналіз заробітної плати та витрат оплату праці.

 

Приступаючи до аналізу використання фонду заробітної плати в першу чергу, розраховують абсолютне і відносне відхилення:

4ФЗПабс = ФЗПф – ФЗПпл ( )

4ФЗПвід = ФЗПф – ФЗПск = 4ФЗПвід = ФЗПф – (ФЗПпл. перем. * Квик. пл. + ФЗП пл. мат. ст.)

На наступному етапі досліджують вплив факторів на величину ФЗП. Зокрему, таких факторів як обсяг виробництва продукції, питомої трудомісткості і рівня середнього динної оплати праці:

ФЗП поч.

Особливість аналізу ФЗП полягає у встановленні відповідності між темпами росту середньої заробітної плати і продуктивності праці. Для одержання відповідного рівня рентабельності і прибутку необхідно, щоб виконувалась умова: темпи росту продуктивності праці повинні випереджувати темпи росту заробітної плати.

 

Питання для самоконтролю

1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу використання трудових ресурсів.

2. Методика аналізу ефективності використання трудових ресурсів.

3. Аналіз продуктивності праці та трудомісткості продукції.

4. Аналіз заробітної плати та витрат оплату праці.

Теми рефератів.

1. Аналіз витрат на оплату праці.

2. Аналіз чисельності персоналу, його кваліфікації та освітнього рівня.

3. Аналіз руху робочої сили.

4. Аналіз втрат робочого часу.

5. Аналіз кількості виготовленої продукції (виконаних робіт, наданих послуг).

 


ТЕМА 8. АНАЛІЗ ДОВГОСТРОКОВИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА

8.1. Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами.

8.2. Аналіз інтенсивності й ефективності використання основних засобів.

8.3. Аналіз використання виробничої потужності підприємства.

8.4. Аналіз використання технологічного обладнання.

8.5. Резерви збільшення випуску продукції, фондовіддачі і рентабельності фондів.

 

Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами

Одним із найважливіших факторів збільшення обсягу виробництва продукції на промислових підприємствах є забезпеченість їх основними засобами в… Завдання аналізу: - визначити забезпеченість підприємства та його структурних підрозділів основними засобами і рівень використання їх за…

Аналіз інтенсивності й ефективності використання основних засобів

В умовах ринкової економіки і конкуренції успішно функціонують ті виробники, які ефективно використовують свої ресурси, зокрема основні засоби… Для узагальнюючої характеристики ефективності й інтенсивності використання… рентабельність фондів (відношення прибутку від основної діяльності до середньорічної вартості основних засобів );

Аналіз використання виробничої потужності підприємства

Від рівня матеріально-технічної бази підприємства, ступеня використання його виробничого потенціалу залежать усі кінцеві результати господарювання,… Якщо виробничі потужності підприємства використовують недостатньо повно, то це… Джерелами інформації для аналізу є „Баланс виробничої потужності”, „Звіт про продукцію”, „Звіт про витрати”, „Звіт про…

Аналіз використання технологічного обладнання

  Аналіз роботи обладнання базується на системі показників, що характеризують… Розрізняють обладнання наявне і встановлене (здане в експлуатацію), фактично використовуване у виробництві, те, що…

Резерви збільшення випуску продукції, фондовіддачі і рентабельності фондів

На завершення аналізу підраховують резерви збільшення випуску продукції і фондовіддачі. Ними можуть бути введення в дію невстановленого обладнання,… Резерви збільшення випуску продукції за рахунок введення в дію нового…

ТЕМА 6. АНАЛІЗ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ

9.1. Завдання та інформаційне забезпечення аналізу матеріальних ресурсів та ефективності їх використання.

9.2. Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами.

9.3. Аналіз використання матеріальних ресурсів.

9.4. Аналіз прибутку на гривню матеріальних витрат.

 

Завдання та інформаційне забезпечення аналізу матеріальних ресурсів та ефективності їх використання

Необхідною умовою виконання планів виробництва продукції, зниження її собівартості, зростання прибутку, рентабельності є повне і своєчасне… Зростання потреби підприємства в матеріальних ресурсах може бути задоволено… Перший шлях веде до зростання питомих матеріальних витрат на одиницю продукції, хоча її собівартість при цьому може і…

Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами

Рівень забезпеченості підприємства сировиною і матеріалами визначають за порівнянням фактичної кількості закупленої сировини з плановою потребою їх.… Перевіряють також якість отриманих матеріалів від постачальників,… Великого значення надають виконанню плану за термінами поставки матеріалів (ритмічності). Порушення термінів поставки…

Аналіз використання матеріальних ресурсів

  Для характеристики ефективності використання матеріальних ресурсів… До узагальнюючих показників належать прибуток на грн. матеріальних витрат, матеріаловіддача, матеріаломісткість,…

Аналіз прибутку на гривню матеріальних витрат

Фактори, що визначають прибуток на гривню матеріальних витрат. Методика розрахунку їхнього впливу.

 

Одним із показників ефективності використання матеріальних ресурсів є визначають прибуток на гривню матеріальних витрат. Підвищення його рівня позитивно характеризує роботу підприємства. У процесі аналізу необхідно вивчити динаміку цього показника, виконання плану за його рівнем, провести міжгосподарські порівняння і встановити фактори зміни його величини. Для цього можна використати таку факторну модель:

де П – прибуток від реалізації продукції;

ЧД – чистий дохід від реалізації продукції;

Роб – рентабельність обороту;

ЧРП – частка реалізованої продукції в загальному обсязі випуску товарної продукції;

Мв – матеріаловіддачі.

Питання для самоконтролю

План практичного заняття:

1. Завдання та інформаційне забезпечення аналізу матеріальних ресурсів та ефективності їх використання.

2. Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами.

3. Аналіз використання матеріальних ресурсів.

4. Аналіз прибутку на гривню матеріальних витрат.

 


ТЕМА 7. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ

 

6.1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу виробництва і реалізації продукції.

6.2. Аналіз організаційно-технічного рівня підприємства.

6.3. Аналіз обсягів і структури виробництва продукції.

6.4. Аналіз ритмічності виробництва.

6.5. Аналіз резервів збільшення обсягів виробництва і реалізації продукції.

6.6. Аналіз виконання договірних зобов’язань і реалізації продукції.

 

 

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу виробництва і реалізації продукції

Правильно обрана стратегія виробництва та відповідні обсяги випуску продукції забезпечують бажані обсяги реалізації та фінансові результати –… Метою аналізу виробництва та реалізації продукції є знаходження шляхів… Основне завдання комплексного аналізу виробництва та реалізації продукції – аналіз конкурентних позицій підприємства…

Аналіз організаційно-технічного рівня підприємства

Ефективність діяльності підприємства, зокрема, використання ресурсів і якість продукції (робіт, послуг) визначаються організаційно-технічним рівнем виробництва.

Реферати

 

Аналіз обсягів і структури виробництва продукції

Обсяг виробництва може бути виражений у натуральних, умовно-натуральних та вартісних вимірниках: 1) вартісні вимірники (грн., коп. тощо) використовуються для узагальнюючої… 2) натуральні вимірники (штуки, метри, тонни тощо) застосовують при аналізі обсягів виробництва та реалізації…

Аналіз ритмічності виробництва

Важливе значення при вивченні діяльності підприємства має аналіз ритмічності виробництва продукції. Ритмічність випуску продукції – виробництво… Ритмічність виробництва – це збалансована діяльність підприємства, яка сприяє… Аналіз ритмічності проводять шляхом зіставлення фактичних і прогнозних даних про випуск (питому вагу випуску) за…

Аналіз ритмічності випуску продукції

Якщо Кр = 1, значить, фактична ритмічність відповідає плановій, чим менше коефіцієнт ритмічності, тим менш ритмічно працює підприємство. 2. Як суму фактичної питомої ваги виробництва продукції, але не більше… За відсутності прогнозних показників ритмічності їх можна самостійно розрахувати, виходячи з визначення поняття…

Аналіз виконання договірних зобов’язань і реалізації продукції

Одним із основних результативних показників господарської діяльності підприємства є обсяг реалізованої продукції. Від обсягу залежать фінансові… Аналіз реалізації продукції проводиться аналогічно до методики аналізу… Методика аналізу реалізації продукції передбачає розрахунок балансу товарної продукції, оцінку виконання договірних…

Аналіз резервів збільшення обсягів виробництва і реалізації продукції

 

Резерви збільшення обсягу виробництва та реалізації продукції – це можливості їх зростання за рахунок покращання використання ресурсів підприємства.

Виявлення резервів полегшується при наявності їх класифікації, яка наведена на рис.

 

Внутрішньовиробничі резерви збільшення обсягу виробництва

  Повнота розрахунків резервів залежить від визначення основної групи ресурсів,… При підрахунку резервів збільшення обсягів виробництва визначається комплектний резерв (мінімальна із порівнюваних…

Питання для самоконтролю

1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу виробництва і реалізації продукції.

2. Аналіз організаційно-технічного рівня підприємства.

3. Аналіз обсягів і структури виробництва продукції.

4. Аналіз ритмічності виробництва.

5. Аналіз резервів збільшення обсягів виробництва і реалізації продукції.

6. Аналіз виконання договірних зобов’язань і реалізації продукції.

Теми рефератів.


ТЕМА 8. Аналіз витрат на виробництво, собівартості і реалізації продукції

 

1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу витрат на виробництво продукції

2. Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу витрат на виробництво продукції

Витрати підприємства на виробництво продукції, виражені в грошовій формі. утворюють собівартість продукції. Витрати, які включаються до собівартості… Собівартість продукції, як синтетичний показник, відображає всі сторони… При проведенні аналізу необхідно розуміти, що собівартість продукції не мас єдиного об'єктивного значення. Її величина…

Інформаційна база для аналізу витрат на виробництво

Залежно від існуючого рівня собівартості, конкретних завдань, поставлених адміністрацією, аналіз може проводитися одночасно за всіма або за…

Класифікація витрат підприємства

Для забезпечення достовірності результатів аналізу необхідно привести показники собівартості різних періодів у вигляд, придатний для порівняння.… - зміні структури підприємства в результаті злиття з іншими виробничими… - зміні у зв'язку зі змінами в системі економічних відносин складу витрат, які включаються до собівартості продукції,…

Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції

На першому етапі аналізу загальної суми витрат на виробництво (див. рис. 13.1) необхідно надати загальну оцінку рівня собівартості. визначити відхилення звітних показників від прогнозних, оцінити їх динаміку. виявити фактори, що вплинули на ці відхилення.

Однак порівнювати можна лише ті показники собівартості,якірозраховані за єдиною методикою. Розрізняють наступні види собівартості (табл. 10.4).

Класифікація собівартості

Аналіз динаміки, структури витрат і факторів їх зміни дає можливість своєчасно реагувати на відхилення від нормальних параметрів виробничого… Підприємства з невеликою номенклатурою продукції планують і підраховують… Поглиблюючи аналіз витрат на виробництво, необхідно враховувати, що собівартість продукції залежить від рівня…

Аналіз витрат на 1 грн. продукції

Якщо представити собівартість товарної продукції у вигляді суми добутків собівартості одиниць продукції за кожним видом, що виготовляється, на обсяг… (10.1)  

Аналіз структури витрат на виробництво

Важливим етапом аналізу витрат на виробництво є оцінка їх структури, що проводиться за такими напрямами: - аналіз витрат на виробництво за елементами витрат; - аналіз витрат, згрупованих за їх функціональною роллю у виробничому процесі, тобто за статтями калькуляції;

Економічний словник

Питання для самоконтролю

1. Пояснити значення та назвати завдання аналізу витрат на виробництво продукції (робіт, послуг тощо).

2. Які джерела інформації використовуються для аналізу витрат на виробництво продукції?

3. Вказати роль і місце бухгалтера-аналітика в управлінні витратами на виробництво.

4. Пояснити порядок аналізу загальної суми витрат на виробництво продукції.

5. Як проводиться аналіз витрат на гривню продукції"? Яке значення цього показника при оцінці діяльності підприємства і які фактори зміни його рівня?

6. Назвати особливості аналізу собівартості одиниці продукції.

7. Пояснити порядок розрахунку ступеня впливу основних факторів на;

зміну досягнутого рівня собівартості продукції.

8. У чому полягають особливості аналізу витрат за елементами та статтями калькуляції?

9. Розкрити методику аналізу прямих і непрямих витрат.

10. Вказати особливості організації і методики проведення оперативного аналізу собівартості продукції.

11.Пояснити значення та розкрити методику проведення функціонально-вартісного аналізу витрат на виробництво.

12.Як визначити резерви зниження собівартості продукції на перспективу


ТЕМА 9. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

4.1. Значення і завдання аналізу фінансового стану підприємства.

4.2. Аналіз активів і пасивів.

4.3. Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємства.

4.4. Аналіз руху грошових коштів.

4.5. Аналіз фінансової стійкості підприємства.

4.6. Аналіз ділової активності підприємства/

 

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансового стану підприємства

Фінансовий стан підприємства визначається сукупністю параметрів, які виражають наявність, доцільність розміщення та ефективність використання… Забезпеченість підприємства активами в межах розрахункової потреби та їх… Фінансовий стан може бути стійким, нестійким і кризовим. Стійкий фінансовий стан передбачає здатність підприємства…

Напрями використання форм фінансової звітності як інформаційних джерел аналізу

Методика аналізу фінансового стану, деталізація її процедурної сторони залежить від поставлених цілей, а також різноманітних факторів часового,… - попередня оцінка або експрес-аналіз фінансового стану; - деталізований аналіз фінансового стану. Завдання експрес-аналізу полягає у простій і наочній оцінці фінансового…

Аналіз активів та пасивів підприємства

Аналіз фінансового стану починається з оцінки активів і пасивів балансу. В активі балансу в узагальненому вираженні показані стан і розміщення… За П(С)БО основні елементи фінансової звітності, що безпосередньо пов’язані з… - актив – це ресурс, контрольований підприємством у результаті минулих подій, від якого очікується надходження…

Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства

Одним із етапів аналізу фінансового стану підприємства є оцінка ліквідності і платоспроможності. Платоспроможність – можливість підприємства своєчасно задовольнити платіжні… Недостатня ліквідність, як правило, означає, що підприємство неврозі скористуватися новими вигідними комерційними…

Групування активів підприємства

Високоліквідними й найбільш мобільними активами підприємства є грошові кошти у касі та на рахунках у банку, тому що вони в будь-який час можуть бути… Групування зобов’язань підприємства за строками їх погашення наведено в табл.… Таблиця 4.5

Групування зобов’язань підприємства

Постійні зобов’язання – це зобов’язання перед власниками суб’єкта господарювання в частині формування власного капіталу, які виникають за власним… Побудуємо баланс ліквідності підприємства за даними Додатку 1 (табл. 4.6). Для визначення ліквідності балансу необхідно порівняти підсумки наведених груп активів і зобов’язань.

Розрахунок та оцінка показників ліквідності

Крім абсолютних показників для оцінки ліквідності та платоспроможності підприємства розраховують відносні показники (табл. 4.7).

Таблиця 4.7

Показники оцінки ліквідності підприємства

Позитивна зміна показників ліквідності, наведених в табл.4.7, - збільшення їх значення. Наведемо деякі пояснення до значення і сутності показників ліквідності: Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності) показує, скільки гривень оборотних активів підприємства…

Аналіз фінансової стійкості підприємства

Фінансова стійкість відображає збалансованість засобів та джерел їх формування, доходів і витрат, грошових і товарних потоків, оцінюється на… Основне завдання аналізу фінансової стійкості полягає у визначенні… 1) наскільки підприємство незалежне від зовнішніх джерел фінансування;

Методика визначення типів фінансової стійкості підприємства

  ІІІ. Комплексна оцінка фінансової стійкості підприємства проводиться шляхом…

Показники оцінки фінансової стійкості підприємства

Для промислових підприємств України вважається, що питома вага власного капіталу має бути достатньо високою, так як ним мають покривати всі… Коефіцієнт фінансової залежності. Зростання показника в динаміці свідчить про… Коефіцієнт маневреності робочого капіталу. Величина цього показника суттєво залежить від структури капіталу та…

Аналіз ділової активності підприємства

Засоби господарюючих суб’єктів знаходяться у постійному русі, переходячи із однієї стадії в іншу. Чим швидше відбувається кругообіг, тим більше… Досягнутий в результаті прискорення оборотності ефект виражається, передусім,… Крім того, збільшення швидкості обороту відображає підвищення економічного потенціалу підприємства, оскільки дозволяє…

Розрахунок тривалості обороту активів

3. Коефіцієнти оцінки оборотності активів. Характеризують наскільки швидко сформовані активи обертаються в процесі господарської діяльності… а) кількість обертів усіх використовуваних активів в аналізованому періоді…

Економічний словник

Питання для самоконтролю

План практичного заняття:

1. Значення і завдання аналізу фінансового стану підприємства.

2. Аналіз активів і пасивів.

3. Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємства.

4. Аналіз руху грошових коштів.

5. Аналіз фінансової стійкості підприємства.

6. Аналіз ділової активності підприємства


ТЕМА 10. АНАЛІЗ ПРИБУТКУ І РЕНТАБЕЛЬНОСТІ

5.1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів діяльності підприємства.

5.2. Аналіз рівня, динаміки та структури фінансових результатів.

5.3. Оцінка рентабельності діяльності підприємства.

 

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів діяльності підприємства

Позитивний фінансовий результат – прибуток – є метою, заради якої працює або, принаймні, повинно працювати підприємство. Прибуток – це абсолютний показник ефективності діяльності підприємства,… Важлива роль прибутку зумовлена його функціями:

Інформаційна база для аналізу фінансових результатів діяльності

Перераховані джерела інформації використовуються для проведення ретроспективного аналізу. Оперативний аналіз проводиться на підставі даних…    

Аналіз рівня, динаміки та структури фінансових результатів

Оскільки фінансові результати діяльності підприємства знаходять відображення у відповідній системи показників, значна їх кількість створює методичні… Аналіз кожної складової прибутку підприємства має не абстрактний, а цілком… Приступаючи до аналізу фінансових результатів, необхідно впевнетись у достовірності даних ф. № 2 „Звіт по фінансові…

Аналіз рівня, динаміки та структури фінансових результатів

Для достовірності (реальності) висновків про стійкість темпів зростання прибутку необхідно забезпечити порівнюваність показників, що вивчаються. Це… У процесі аналітичного дослідження необхідно оцінити виконання плану по… Після оцінки динаміки фінансових результатів необхідно провести аналіз їх структури. Але перед цим доцільно…

Оцінка рентабельності діяльності підприємства

Кінцеві результати діяльності характеризуються не лише абсолютними показниками прибутку або збитку. Суб’єкти господарювання, які зацікавлені у… Рентабельність (від нім. rentabel – доходний) – це відносний показник… Показники ефективності характеризують здатність понесених витрат (використаних ресурсів) окупитися, що є основою…

Порядок розрахунку відносних показників ефективності діяльності

Показники рентабельності доцільно розраховувати як в цілому по підприємству, так і за його структурними підрозділами, окремими напрямами діяльності… У процесі аналізу рентабельності оцінюється рівень виконання прийнятих… Заходи за допомогою яких можна уникнути впливу негативних тенденцій, виявлених у ході аналізу показників ефективності…

Заходи щодо уникнення негативних тенденцій у господарській діяльності підприємства

Зміна показників рентабельності відбувається під впливом відповідних факторів. Так, на рівень рентабельності продукції впливають 3 основні фактори… Зміна структури продукції впливає на рівень її рентабельності у зв’язку з тим, що, по-перше, рівень рентабельності…

Аналіз формування, розподілу та використання чистого прибутку

 

Економічний словник

Питання для самоконтролю

План практичного заняття:

1. Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів діяльності підприємства.

2. Аналіз рівня, динаміки та структури фінансових результатів.

3. Оцінка рентабельності діяльності підприємства.


ЛІТЕРАТУРА

2. Економічний аналіз: Навч. посібник / М.А. Болюх, В.З. Бурчевський, МІ. Горбаток; За ред. М.Г. Чумаченка. - К.: КНЕУ, 2001. 3. Ермолович Л.Л., Сивчик Л.Г., Толкач Г.В., Щитникова И.В. Анализ… 4. Загородній А., Вознюк Г. Цінні папери. Фондовий ринок: Термінологічний словник. - 2-е вид., виправ. та доп. –…

Загородній А.Г., Коваль З.О.

 

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

з курсу „Економічний аналіз”

Для студентів спеціальностей ІНЕМ

 

Редактор Комп’ютерне складання  

Здано у видавництво Підписано до друку……

Формат 70х100х16. Папір офсетний. Друк на різографі.

Умовн. друкк.арн. 2,6. Обл.-вид. арк. 2,0.

Тираж 50 прим. Зам.

 

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

 

 

Поліграфічний центр

Видавництва Національного університету “Львівська політехніка”

вул. Ф.Колесси, 2, Львів, 79000

 

 

– Конец работы –

Используемые теги: Предмет, ОБ, єкт, завдання, економічного, АНАЛІЗУ, Предмет, економічного, АНАЛІЗУ, його, Роль, умовах, ринкової, економіки, Основні, Поняття, єкт, завдання, економічного, АНАЛІЗУ0.212

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ТЕМА 1 Предмет, метод і завдання дисципліни Об’єкт та предмет дослідження регіональної економіки Методологія регіональної економіки
Об єкт та предмет дослідження регіональної економіки... Сторія розвитку регіональної економіки... Методологія регіональної економіки...

Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...

Предмет і завдання курсу Історія українського суспільства. Його роль у підготовці фахівців економічного і юридичного профілю
Час перебування українських земель у складі Великого князівства Литовського... І етап оксамитове литовське проникнення Литовське князівство розпочало своє проникнення на Русь ще за...

Предмет і завдання курсу Історія українського суспільства. Його роль у підготовці фахівців економічного і юридичного профілю
Час перебування українських земель у складі Великого князівства Литовського... І етап оксамитове литовське проникнення Литовське князівство розпочало своє проникнення на Русь ще за...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

Методологія сучасного управління в контексті суспільного розвитку.Управління як предмет філософського аналізу. Основні типи управління та рівні його дії
Кафедра філософії і психології... Діденко Н Г Коноваленко Н В...

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

Бюджетне планування в умовах ринкової економіки
Але зрештою виграє той, хто зумів найкраще розробити свою стратегію, визначити цілі і завдання з її реалізації та точно розрахувати необхідні для… В даній роботі ми розглянемо особливості застосування нових підходів до… Вони працювали як "сліпі" виконавці прийнятих рішень, не маючи ані власної стратегії, ані розуміння свого місця у…

Предмет, методи і завдання навчальної дисципліни “Регіональна економіка”
Міністерство освіти і науки України... ТернопільськИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ... Частина і...

0.026
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам