Внутрішній та зовнішній аналіз

 

Пріоритетними напрямами розвитку теорії та практики аналізу на мікрорівні в умовах ринкової економіки є внутрішній та зовнішній аналіз.

Внутрішній економічний аналіз проводиться безпосередньо на підприємстві і спрямований на комплексне дослідження економічного розвитку суб’єкта господарювання, структурних підрозділів для забезпечення найбільш повного використання його потенціалу і регламентації діяльності всіх функціональних підсистем. Він базується на повній економічній інформації (плановій, обліковій, нормативній) і може здійснюватись як спеціалізованим підрозділом (бюро, відділом економічного аналізу) так і всіма економічними службами з великою кількістю залучених зацікавлених осіб.

Зовнішній економічний аналіз передбачає надання оцінки місця господарюючого суб’єкта у ринковому середовищі для визначення стратегії і тактики економічних відносин, пошуку клієнтів і партнерів, забезпечення конкурентних позицій тощо. В організаційному аспекті зовнішній аналіз проводиться на підставі даних фінансової і статистичної звітності органами господарського управління, банками, фінансовими органами, акціонерами, інвесторами, спеціалізованими незалежними аудиторськими, консалтинговими фірмами. У методологічному аспекті він проводиться з широким використання статистичних прийомів аналізу, економіко-математичних методів і моделей, порівняльного аналізу.