Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу витрат на виробництво продукції

Функціонування підприємства в умовах ринкової економіки актуалізує проблему раціонального витрачання ресурсів, докорінного поліпшення управління витратами для забезпечення конкурентоспроможності продукції. Витрати на виробництво продукції, робіт (послуг) є індикатором діяльності підприємства; збільшення витрат може означати як зміни ситуації на ринку, так і недоліки у процесі виробництва.

Витрати підприємства на виробництво продукції, виражені в грошовій формі. утворюють собівартість продукції. Витрати, які включаються до собівартості продукції, визначаються Національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та галузевими методичними рекомендаціями з питань планування, обліку і калькулювання готової, продукції (робіт, послуг).

Собівартість продукції, як синтетичний показник, відображає всі сторони господарської діяльності підприємства. Від рівня собівартості продукції при інших незмінних умовах залежить рівень прибутку'.

При проведенні аналізу необхідно розуміти, що собівартість продукції не мас єдиного об'єктивного значення. Її величина залежить від методики розрахунку. При одних і тих самих втратах, при однаковому обсязі виробництва, застосовуючи різну методику розрахунку. можна отримати різні значення собівартості.

Чим економніше підприємство використовує матеріальні. трудові та фінансові ресурси при виготовленні продукції, виконанні робіт та наданні послуг, тим ефективніше здійснюється виробничий процес, тим більшим буде прибуток і рівень рентабельності продукції. Отже, собівартість є основним фактором ціноутворення і формування прибутку.

Економічний аналіз витрат на виробництво (собівартості продукції) є важливим інструментом управління витратами, цю дозволяє надати узагальнюючу оцінку ефективності використання ресурсів і визначити резерви збільшення прибутку та зниження ціни одиниці продукції.

Мета аналізу витрат на виробництво продукції полягає у виявленні можливості раціонального використання виробничих ресурсів, інформаційному забезпеченні та всебічній оцінці досягнутих результатів щодо оптимізації витрат, обґрунтуванні управлінських рішень.

Завдання аналізувитрат на виробництво продукції

1. визначення динаміки показників собівартості та її зміни

2. оцінка собівартості одиниці продукції (однієї гривні товарної продукції)

3. оцінка структури витрат, її динаміки

4. вивчення собівартості за статтями та елементами витрат

5. виявлення резервів зниження витрат на виробництво продукції

Об'єкти аналізу витрат на виробництво

1. окремі елементи і статті витрат

2. собівартість продукції в цілому

3. собівартість окремих виробів

4. резерви зниження витрат на виробництво

Етапи аналізу витрат на виробництво

1.Аналіз загальної суми витрат на виробництво

аналіз витрат на 1 гривню продукції

аналіз собівартості одиниці продукції

2.Аналіз структури витрат на виробництво

аналіз витрат за елементами

аналіз витрат за статтями калькуляції

аналіз прямих і непрямих витрат

3.Оперативний аналіз витрат на виробництво