Метод групування деталізації показників і їх види.

Обробка, систематизація та аналіз економічної інформації неможливо здійснити без такого методу економічного аналізу як групування. Групуванням називається розподіл багатьох одиниць об’єкта спостереження на якісно однорідні групи за певними суттєвими для них ознаками, з метою виявлення взаємозв’язку між окремими економічними явищами, вивчення їхньої внутрішньої будови.

Економічні явища і процеси характеризуються безліччю первинних даних. Для того, щоб сукупність первинного матеріалу зручніше було використовувати в процесі обробки й аналітичних висновків необхідна його систематизація. Одним із видів такої систематизації є групування. Групуванням називають розподіл багатьох одиниць об’єкта спостереження на якісно однорідні групи за певними суттєвими для них ознаками. Групування в економічному аналізі застосовується для виявлення взаємозв’язку між окремими економічними явищами, з метою вивчення їхньої внутрішньої будови. У залежності від поставлених цілей виділяють три види групувань:

§ для визначення соціально-економічних типів явищ – типологічні;

§ для вивчення структури явищ та структурних зрушень, які відбуваються в них – структурні;

§ для визначення зв’язків та залежностей між явищами – факторні.

Типологічні групування призначені для розчленування всієї сукупності первинних даних на однорідні групи чи класи. Наприклад, групи населення за родом діяльності, групи підприємств за формами власності, розподіл складу промислово-виробничого персоналу на категорії тощо.

Структурні групування використовуються для вивчення внутрішньої структури економічного явища, співвідношення їх окремих частин. Прикладом є розподіл робітників за освітою, за віком, за статтю, групування активів та посивів балансу за розміщення та джерелами формування майна, класифікація устаткування за терміном експлуатації тощо.

Факторні (аналітичні) групування використовуються для виявлення наявності, напрямку та форми зв’язку між показниками, що вивчаються. За характером ознак, на яких базується аналітичне групування, вони можуть бути якісними (коли ознака не має кількісного виразу) або кількісними.

Прикладом аналітичного групування можуть бути дані щодо залежності заробітної плати робітників від стажу їх роботи, рівня плинності робочої сили на підприємствах від рівня середньомісячної заробітної плати одного працівника.

Таблиця