Ціновий аналіз.

Споживачі товарів впливають на прийняття підприємством рішень щодо цін. Тому для правильного встановлення цін, вибору ефективної цінової стратегії необхідно, насамперед, добре розуміти зв’я­зок між ціною товару та купівлями споживачів. Цей взаємозв’язок визначається тим, що ціна товару в умовах ринкових відносин установлюється в результаті взаємного тиску продавця і покупця. Першого цікавить вартість, яка зумовлюється витратами, другого — споживацька вартість, яка визначає, чи є ці витрати суспільно необхідними, тобто чи здатний товар задоволь­няти суспільні потреби.
Спостерігається тісна залежність між цінами і ринковим попитом на товари, що знаходяться в обернено пропорційній залежності. Такий зв’язок пояснюється двома економічними категоріями: законом попиту і ціновою еластичністю.

Вплив економічного закону попиту виявляється у такому: якщо ціни на товари зростають (за інших рівних умов), то попит зменшується; коли ж виробництво пропонує до продажу більшу кількість товарів, то зростає кількість їх, яка може бути продана тільки за більш низькими цінами. Отже, між ринковою ціною товару і його кількістю, на яку пред’являється купівельний попит, завжди існує певне співвідношення, яке можна представити кривою ринкового попиту (рис. 6.1).


Рис.6.1. Крива ринкового попиту Рис.6.2. Крива ринкового попиту для престижних товарів

Крива ринкового попиту не просто відбиває зворотну залежність між ціною і кількістю товару, що купується, а й характеризує надзвичайно важливу закономірність — поступове зниження попиту. Ця закономірність полягає в тому, що за підвищення ціни товару і незмінних інших умов попит на товар знижуватиметься. Скорочуватимуться й обсяги його продажу. Розширення ринку товару викликає необхідність зниження ціни на нього, оскільки інакше він не буде реалізований. Разом з тим, така загальна тенденція для конкретних виробів за ринкових умов може і значно змінюватися. Зокрема, для престижних товарів крива ринкового попиту матиме такий вигляд (рис. 6.2). Пояснюється це тим, що споживачі престижних товарів відносять підвищення в ціні до показників підвищеної якості товарів. Товари з високими цінами найчастіше мають особливу, снобістську привабливість, як це має місце у випадках з розкішними моделями автомобілів, хутром, високомистецькими модними виробами. Куплені за високою ціною товари розглядаються як «необ­хідні», щоб підкреслити особисту репутацію покупця. Проте і для цієї групи товарів підвищення ціни не може бути безмежним, оскільки за дуже значного зростання її попит на товари може знизитися.