Економіко-математичне моделювання ризику.

У разі розроблення цінової стратегії припускається, що значення факторів середовища маркетингу рівні певним прогнозованим значенням, але взагалі це є помилковим припущенням. Як ві­домо, ринкове середовище характеризується певною невизначеністю щодо значень ключових характеристик ринку в майбутніх періодах. Для розв’язання пов’язаних з цим проблем застосовуються методи імітаційного моделювання, сутність яких полягає у розробленні математичної моделі, що адекватно відображує процес прийняття цінового рішення. Далі встановлюються закони розподілу незалежних змінних моделі. Після цього відбувається генерація значень незалежних змінних з певними розподілами, з яких розраховуються значення залежних змінних. У якості залежних змінних, як правило, беруться маркетингові цільові показники — прибуток, обсяг збуту, частка ринку тощо.
Наприклад, необхідно дослідити можливі значення прибутку на найпростішій моделі
, (8.7)

де p — ціна;

Q — обсяг продажу;

V — змінні витрати на одиницю продукції;

F — фіксовані витрати;

C — прибуток.

Тут ціна виступає у ролі операційної змінної, тобто ми маємо можливість змінювати її. Обсяг збуту, змінні та фіксовані витрати являють собою невизначеність щодо конкретної ситуації на ринку в майбутньому. Імітаційне моделювання відбувається у такій послідовності:

- обирається значення ціни;

- генеруються значення незалежних змінних відповідно до законів їх розподілу;

- отримані значення підставляються у модель і розраховується значення прибутку;

- значення прибутку заноситься до множини попередньо розрахованих значень для подальшого визначення розподілу прибутку за обраного значення ціни;

- генеруються наступні значення незалежних змінних до отримання необхідної кількості окремих випробувань;

- після проведення достатньої кількості випробувань визначається розподіл значень прибутку за обраної ціни товару.

Застосовуються й інші методи математичного моделювання, серед яких можна виокремити метод аналізу чутливості. Характеризуючи його, варто наголосити, що значення багатьох змінних величин (факторів), використовуваних у моделі, є величинами найбільш імовірними (сподіваними). Отже, аналіз чутливості дає змогу дати відповідь на питання: який вплив на результат моделі матиме зміна (коливання) у певних межах окремих параметрів (факторів).

Наприклад, можна поставити таке питання: яким буде прибуток, якщо обсяг продажу продукції зросте чи знизиться на 12%, порівняно з найбільш імовірним (сподіваним), прийнятим до розрахунків обсягом? Можна стверджувати, що ризик, яким обтяжене маркетингове ціноутворення, є тим більшим, чим більшою є чутливість моделі ціноутворення до зміни кожного з факторів та чим більшим є інтервал можливих коливань цих факторів у майбутньому. Якщо аналізуються декілька варіантів ціни, то остаточно необхідно прийняти той варіант ціни, який є менш вразливим щодо зміни цих факторів.
Слід зауважити, що зазначений метод не є точним. Його обмеженість зумовлена тим, що він:

- спирається на аналіз впливу лише окремих факторів (їх роздільного впливу), тоді як істотне значення для визначення впливу ризику має їх інтегрований вплив;

- не враховує взаємозв’язку між цими параметрами. Так, зокрема, зміни у попиті можуть потягти за собою зміни у цінах і т. д.