Кореляційно-регресійний аналіз.

Застосування цього методу прогно­зування попиту включає такі етапи :

1. Вибір показника попиту на товар.

2. Збирання вихідної статистичної інформації, її систематизація та оцінка.

3. Вибір істотних факторів, які необхідно врахувати при побудові моделей прогнозування попиту.

4. Підбір математичної форми зв’язку між величиною попиту і факторами, що впливають на нього.

5. Розрахунок параметрів і побудова економічно-математичної моделі прогнозування попиту.

6. Оцінка побудованої моделі.

7. Виконання розрахунків за моделлю.

8. Економічна інтерпретація моделі та розробка рекомендацій з її використання.

Вихідним показником попиту може бути величина попиту на окремі това­ри у вартісному чи натуральному вираженні, питома вага товару в загальному обсязі платоспроможного попиту на всі товари тощо.

Такими факторами, наприклад, є доходи населення, ціни товарів, розмір і склад сімей, число сімей. Крім них, рекомендується виділяти групу специфіч­них факторів формування попиту на конкретний товар. Проводиться деталь­ний аналіз і визначається ступінь впливу окремих факторів за допомогою кое­фіцієнтів кореляції, параметрів рівняння регресії. Коефіцієнт кореляції г змінюється від -1 до +1. Якщо г= 0, то зв'язок між факторами відсутній пов­ністю.

Фактори прийнято поділяти на екзогенні, тобто зовнішні стосовно моде­льованого об'єкта, і ендогенні, тобто внутрішні, властиві моделюючому проце­су. До екзогенних відносяться практично усі фактори, що впливають на попит. Ендогенні включають загальну тенденцію розвитку попиту на конкретний то­вар. В економіко-математичній моделі ендогенний фактор, як правило, вводить­ся у вигляді спеціального фактора — тренда t.