Твердосплавні долота

Поряд з алмазними широко застосовуються твердосплавні долота, контактні сектори яких укріплені твердими сплавами. При бурінні з вибійними двигунами в неабразивних породах середньої твердості добрі результати дають долота, армовані твердим сплавом і зубцями, виготовленими з твердого сплаву “Славутич”. Останні, як і лопатеві долота, розроблені інститутом надтвердих матеріалів Національної Академії Наук України (“ІНМ”).

Долота “ИСМ” руйнують породу аналогічно алмазним долота, тобто за принципом різання (мікрорізання) і стирання.

1 - корпус; 2 - приєднувальна різьба; 3 - різці-вставки; 4 - насадка; 5 - промивні канали   Рис. 5.7—Твердосплавне долото «ИСМ» типу М

Долото складається із стального корпусу, на торцьовій профільній поверхні якого, виконаній у вигляді радіально розміщених секторів, і калібруючій стінку свердловини поверхні є зубці-вставки з твердого сплаву “Славутич” (рис. 5.7). Твердий сплав “Славутич” виготовляється методами порошкової металургії на основі природних або синтетичних алмазних кристалів і карбіду вольфраму. Виліт твердосплавних зубців над кон­тактною поверхнею складає (3-5) мм, а на поверхні, що калібрує стінки свердловини, зубці втоплені.

З’єднують долото з бурильною колоною або валом вибійного двигуна за допомогою замкової різьби.

Промивальна рідина із насадок надходить у промивні канали між секторами, захоплює частинки вибуреної породи, виносить їх у затрубний простір і далі на денну поверхню.