Симптоми і розпізнавання криз

Небезпека кризи існує завжди, навіть коли її немає. Тому дуже важливо знати ознаки настання кризових ситуацій і оцінювати можливості їхнього розв'язання.

Подолання криз — керований процес. Про це свідчать багато криз, що відбувалися в історії розвитку людства, виробництва й економіки. Успіх управління залежить від своєчасного розпізнавання кризи, симптомів її настання. Ознаки кризи диференціюються, насамперед, за їх типологічною приналежністю. Такими ознаками можуть бути: масштаби, проблематика, гострота, галузь розвитку, причини, можливі наслідки і фаза прояву кризи (рис. 1.4).

У розпізнаванні кризи велике значення має оцінка взаємозв'язку проблем. В управлінні соціально-економічною системою повинен функціонувати моніторинг антикризовогорозвитку. Це контроль процесів розвитку і відстеження їхніх тенденцій за критеріями антикризового управління.

Передбачення криз можливе тільки на основі спеціального аналізу ситуацій і тенденцій. В розпізнаванні криз беруть участь усі показники оцінювання стану соціально-економічної системи.

Розпізнавання будується як на діючих в управлінні показниках, так і на спеціалізованих, котрі у майбутньому ще прийдеться розробляти. Велике значення має не тільки система показників, що відбивають основні ознаки кризи, але і методологія їхнього конструювання і практичного використання.

Методологія розпізнавання кризи найтіснішим чином пов'язана з організацією цієї роботи, що допускає наявність фахівців, функції їхньої діяльності, статус рекомендованих ними рішень, взаємодія в системі управління.

Рис. 1.4. Ключові характеристики прояву кризи [1]