Формування та використання валютних запасів

Валютні ресурси держави та підприємницьких структур недержавного сектору формуються і використовуються при здійсненні валютних операцій. На лютні операції - це операції, пов'язані з переходом права власності на валюту, цінні папери, платіжні інструменти в іноземній валюті, операції між нерезидентами і резидентами в національній валюті і з використанням її як платіжного засобу, ввезенням і вивезенням, пересиланням валютних цінностей через кордони країни.

Вони поділяються на поточні операції і операції, пов'язані з рухом капіталу.

До поточних валютних операцій відносяться:

Ø розрахунки за товари і послуги (без відстрочення платежів);

Ø розрахунки по кредитуванню експортно-імпортних операцій на термін не більше 120 днів;

Ø надання і отримання кредитів на термін не більше 120 днів;

Ø переказ і отримання дивідендів, відсотків і інших доходів по депозитах, інвестиціях, позикових та інших операціях;

Ø переклади неторгового характеру: гранти, суми спадку, заробітної пла­ті, пенсій, аліментів тощо.

До валютних операцій, пов'язаних з рухом капіталу, відносять:

Ø інвестиції;

Ø оплата майнових і інших прав па нерухомість;

Ø розрахунки з кредитування експортно-імпортних операцій терміном бі­льше 120 днів;

Ø видача і отримання кредитів на термін більше 120 днів.

Валютні операції здійснюються при проведенні всіх видів зовнішньоеконо­мічної діяльності: експорті, імпорті, наданні послуг, інвестуванні капіталів, Між­народному державному і комерційному кредиті, наданні економічної допомоги, русі золотовалютних резервів країни, утриманні дипломатичних та інших орга­нів, зарубіжних відрядженнях, туризмі, міграції населення, міждержавних трансфертах, культурній, науковій, технічній співпраці тощо.

Під час більшості згаданих видів зовнішньоекономічної діяльності не здій­снюється витрачання валютних цінностей, але відтворюються (отримуються) ва­лютні ресурси.

Валютні ресурси є складовою частиною фінансових ресурсів і в свою чергу поділяються на централізовані (державні) і децентралізовані (ресурси підпри­ємств, організацій, установ).

Валютні ресурси держави формуються за рахунок:

Ø виручки від експорту продукції, товарів, робіт і послуг підприємств, ор­ганізації, компаній, фірм тощо;

Ø митних зборів, інших митних платежів, що сплачуються в іноземній валюті, при оформленні операцій щодо переміщення товарів і вантажів через митний кордон;

Ø надходжень від податків, бонусів, роялті, сплачуваних іноземними учасниками угод, контрактів та інших операцій зовнішньоекономічного характеру;

Ø штрафів і пені за порушення валютного законодавства при сплаті їх в іноземній валюті;

Ø надходжень від розміщення депозитів в зарубіжних банках і інших фі­нансових організаціях, а також доходи від використання майна і активів за кор­доном;

Ø кредитів і позик іноземних держав, банків а також міжнародних і між­державних фінансових організацій;

Ø надходжень грантів і безвідплатної допомоги у валюті.

Валютні ресурси значною мірою централізуються у розпорядженні уряду. Місцевим органам влади може передаватися частина загальнодержавних валют­них ресурсів для виконання пріоритетних завдань або виконання частини зага­льнодержавної програм. Крім того, місцеві органи влади можуть залучати валю­тні ресурси у формі іноземних кредитів, а також купувати валюту на валютній біржі. Уповноважені органи держави і його фінансові агенти також можуть бути покупцями валюти на валютному ринку.

Валютні ресурси держави використовуються на наступні заходи:

Ø Національним банком для здійснення «валютних інтервенцій» - прода­жу іноземної валюти з метою підтримки курсу національної валюти на регульо­ваному рівні, визначеному стратегічними планами щодо забезпеченню стійкого курсу національної валюти;

Ø Міністерством фінансів для погашення зовнішньої заборгованості, згі­дно з графіком її погашення, у встановлені угодами про позики терміни, сплати внесків за членство в міжнародних організаціях, фінансування роботи посольств, консульств, представництв і подібних органів в інших країнах;

Ø урядовими органами для задоволення державних потреб - централізо­ваних закупівель імпортних товарів і предметів першої необхідності (сировини, палива, енергоносіїв, техніки, деяких видів продовольства і тощо), необхідних для забезпечення нормального функціонування економіки країни;

Ø органам місцевої влади для забезпечення потреб комунального господарства, невиробничої сфери, розвитку місцевої інфраструктури, різних поточ­них потреб населення регіонів.

Основним джерелом валютних ресурсів компаній, фірм і організацій всіх форм власності є валютна виручка від продукції, що експортується. Частина валютної виручки після сплати податків і митних зборів підприємства зобов'язані продавати Національному банку за встановленим курсом, а частину - через уповноважені банки на внутрішньому валютному ринку відповідно до порядку, встановлюваного Національного банку. Валюта, що залишилася після обов’язкової продажі та сплати встановлених законодавством податків і мит, залишається у розпорядженні юридичних осіб і використовується на розсуд влас­ника або засновника.

Господарські суб'єкти, що не проводять експортні операції і що потребу­ють валюти, придбавають її на валютних ринках шляхом обміну національної валюти.

Наступним джерелом формування валютних ресурсів господарських суб'єк­тів - валютні кредити банків. Для компаній, фірм, зайнятих випуском продукції або наданням послуг, що мають пріоритетний характер, важливих з погляду роз­питку галузі, регіону, національного господарства в цілому або тих, що беруть участь в реалізації відповідних програм розвитку, кредити, одержані від інозем­них банків, можуть гарантуватися урядом країни. В Україні подібна практика поступово обмежується в зв'язку з необхідністю розвитку принципу комерційно­го розрахунку і перенесення відповідальності за ефективне використання пози­кових засобів на їх користувачів. Для фінансування аналогічних напрямів виро­бництва валютні засоби компаніям, фірмам можуть виділятися за рішенням уря­ду з централізованих валютних ресурсів.

Для господарських суб'єктів, що діють на пайових умовах (акціонерних, спільних, кооперативних товариств), поповнення валютних ресурсів може дося­гатися за рахунок додаткових валютних внесків їх учасників.

Джерелом надходжень валютних ресурсів є також компенсації за невиконання договорів, угод, зобов'язань по контрактах, призначених арбітражними органами, страхових відшкодувань у валюті з боку страхових організацій інших країн.

Валютні ресурси, у порядку перерозподілу, можуть бути виділені підпорядкованим господарським суб’єктам з боку вищестоящих організацій та установ

За рахунок перерахованих джерел валютних ресурсів створюють валютні фонди господарських суб'єктів, використовувані в подальшому на цілі виробничого і соціального розвитку. Можливими напрямами їх використання є:

Ø нарощування експортного потенціалу компаній, фірм, що діють на світових ринках;

Ø організація виробництва імпортозамінної продукції або розширення діючого виробництва такої продукції, для досягнення цієї мети за рахунок валютних ресурсів купляється обладнання інструменти, матеріали, технології, ліцензії, ноу-хау, проводяться операції по лізингу основних засобів, запрошуються іноземні фахівці, навчаються кадри;

Ø погашення валютних кредитів і відсотків за їх використання;

Ø сплата комісійних винагород спеціалізованим зовнішньоекономічним організаціям за послуги із сприяння в здійсненні операцій на зовнішніх ринках

Ø капіталовкладення у придбання цінних паперів іноземних комшній, фірм, фінансових і кредитних установ;

Ø сплата штрафів, пені, компенсацій за порушення умов договорів, контратів за зовнішньоекономічними зобов'язаннями;

Ø купівля національної валюти для забезпечення внутрішніх потреб;

Ø придбання імпортних товарів споживчого і культурно-побутового при значення, медикаментів, медичного устаткування і інструментів для задоволення потреб колективів організацій (згідно встановленим нормативам).

Можливі й інші шляхи використання валютних ресурсів (на розсуд власника або засновників).

Юридичні особи мають право об'єднувати валютні фонди, що належать їм для виконання загальних завдань розвитку - розширення виробничої інфраструктури, будівництва об'єктів сумісного користування, проведення наукових досліджень і впровадження результатів наукових розробок у виробництво, фінансування перспективних проектів, інформаційних систем, маркетингових досліджень тощо.