Фінанси – ключ у розвитку економіки держави.

 

Кожна людина, перш ніж обрати вищий навчальний заклад та спеціальність, замислюється над тим, де вона у майбутньому буде працювати та чим займатиметься відповідно до обраної професії. Проте у багатьох учнів виникає проблема з обранням спеціальності, в першу чергу, через невпевненість у здатності до отримання тих чи інших навичок та знань, а також через необізнаність щодо потреби країни у фахівцях бажаної професії.

Отримавши освіту за спеціальністю «Фінанси» випускник здобуває достатню кількість знань для того, щоб обіймати управлінські посади на підприємствах, працювати у податковій інспекції, бухгалтерії та фінансово-аналітичних відділах підприємств, отримати статус державних службовців, здійснювати освітню роботу у навчальних закладах.

Чому ми говоримо, що фінанси являють собою серце ринкової економіки? Це через те, що вони посідають центральне ключове місце у функціонування держави, адже фінанси забезпечують виконання державою головних своїх функцій – фінансування економіки, соціального сектору, оборони та зовнішньої діяльності. Вірний розподіл фінансів на державному рівні забезпечує ефективність:

- виділення коштів на соціальний захист населення та соціальне забезпечення;

- фінансування потреб підприємств, які мають стратегічне значення для розвитку економіки;

- виплати пенсій та заробітних плат;

- стимулювання національної економіки;

- забезпечення коштами всіх рівнів освіти;

- організації медичного обслуговування;

- підвищення рівня життя населення, ін.

Тобто, можна сказати що фінанси на державному рівні являють собою основу матеріального забезпечення та захисту населення.

Саме державні службовці з отриманою освітою за спеціальністю «Фінанси» можуть займаються складанням бюджетів, тобто планів доходів і видатків держави на місцевому та загальнонаціональному рівнях. До доходів будь-якого бюджету входять податки. Спеціалісти цього напрямку слідкують за вірним формуванням податкових надходжень, встановленням ставок податків, контролюють процес стягнення та правильності сплати суб’єктами економіки.

Проте існує ще мікрорівень, так звані фінанси підприємств. У фінансовій системі ця категорія посідає одне з головних місць, оскільки являє собою основу функціонування держави як сукупності господарюючих суб’єктів. Наприклад, сплата податків підприємствами забезпечує значну частину надходжень до бюджету. Вірне управління фінансами на підприємствах полягає в організації такого процесу, який би сприяв постійному розвитку фірми, підвищенню прибутковості її діяльності. Потужні підприємства, здатні конкурувати на іноземних ринках, утворюють міцне економічне середовище в країні, закріплюють її позиції, підвищують добробут населення.

Саме фінансові менеджери на підприємствах покликані забезпечувати ефективну реалізацію цього процесу.

За останніми даними державної статистики на 2008 рік, кількість зайнятих в Україні у сфері фінансової діяльності зростає з кожним роком. На сьогодні в нашій державі активно працює державна служба зайнятості, послугами якої можна скористатись через Інтернет (www.dcz.gov.ua, www.trud.gov.ua). Найбільша потреба у працівниках була на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та державному управлінні.

Якщо у 1991 році кількість працюючих у сфері фінансової діяльності складала близька 100 тис. чол., то сьогодні ця цифра зросла втричі. Попит на кваліфікованих службовців та найманих працівників у сфері фінансової діяльності та державного управління щороку зростає і наразі перевищує кількість випускників за цим фахом.

Таким чином, можна із впевненістю говорити про те, що фінансові професії на сьогоднішній день є найважливішими.

Правильне розуміння сутності фінансів та їх значимості необхідне для того, щоб визначитись з професією, дізнатись, чи здатна особистість до такої роботи.

Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати ряд факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості; не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення – так звана стратегія вибору професії.

На малюнку зображені основні складові, які має враховувати людина при визначенні стратегії вибору професії.

 

Хочу: бажання, цікавість, прагнення  
Можу: здібності, таланти, стан здоров'я  
Треба: стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні
зона оптимального вибору

 

Рис.1.1 – Стратегія вибору професії

 

Щоб дійти до зваженого рішення цієї формули, слід зробити декілька кроків. Отже, виділяють сім кроків до зваженого рішення:

1. Складіть список професій, які вам подобаються, цікаві, за якими ви хотіли б працювати, які вам підходять.

2. Складіть перелік своїх вимог:

- професія, що обирається, й майбутній рід занять;

- професія, що обирається, й життєві цінності;

- професія, що обирається, й життєві цілі;

- професія, що обирається, й сьогоденні гарячі проблеми;

- професія, що обирається, й реальне працевлаштування за фахом;

- бажаний рівень професійної підготовки;

- професія, що обирається, й мої схильності й здібності;

- бажані зміст, характер й умови роботи.

3. Визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може, є менш важливі вимоги, які можна й не враховувати.

4. Оцініть свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій. Порівняйте свої професійні якості, інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я з вимогами певної професії.

5. Проаналізуйте, яка професія із усього списку більше, ніж інша підходить вам за всіма пунктами.

6. Перевірте результати, щоб переконатися в правильності ваших міркувань, обговоріть своє рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

7. Визначте основні практичні кроки до успіху: у якому навчальному закладі ви зможете одержати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.

Бажано, що усвідомлення того, чим варто займатись прийшло якомога раніше. Юність – чудова пора в житті людини. Це час для роздумів про майбутнє, планування і визначення перспектив свого життя. Що чекає на хлопців та дівчат за порогом юності? Від чого залежить життєвий успіх? Як знайти себе в цьому світі? Це ті питання, які задає собі кожний випускник школи. Своє майбутнє випускники пов'язують з цікавою, престижною роботою, яка допоможе їм самореалізуватися, досягти матеріального добробуту, економічної незалежності. Для цього необхідно, перш за все, правильно обрати професію. Але як зорієнтуватися у величезному різноманітті професій: адже в сучасному житті їх налічується більше 40 000? Людина, що обирає професію, повинна розібратися в цьому різноманітті, пізнати зміст різних професій, вимоги, які вони ставлять перед нею, реально оцінити свої можливості, здібності, інтереси. Загалом, вибір професії можна порівняти з рішенням складної творчої задачі, причому це завдання з багатьма невідомими, коли необхідно врахувати безліч факторів.

Якщо учні мають схильність до отримання економічної спеціальності, то слід в першу чергу сказати про історію розвитку фінансів. Що й розглядатиметься у наступному питанні.