Починається з кожного з нас

 

Державний бюджет формується на основі головних завдань бюджетної політики України є:

- призупинення спаду виробництва;

- забезпечення фінансової стабілізації. Для цього треба насамперед здійснити невідкладні заходи зі зміцнення грошо­вого обігу, як підґрунтя для успішних економічних реформ. Лише за умов стійкого і добре організованого грошового обігу можна реалізувати взаємозв'язки між усіма учасниками та складовими господарського механізму;

- стимулювання інвестиційної активності, намагання збіль­шення частки фонду нагромадження в усьому обсязі націо­нального доходу;

- зменшення непродуктивних витрат бюджету на державні дотації окремим галузям матеріального виробництва;

- зміцнення доходної частини бюджету за рахунок удос­коналення системи оподаткування і зміцнення контролю за повнотою сплати податків;

- створення системи дієвого фінансового контролю за ефективним і цілеспрямованим використанням державних видатків;

- посилення контролю за обсягом державного боргу.

Головною формою мобілізації фінансових ресурсів у розпорядження держави є податки, збори й відраху­вання. Визначення об'єкта оподаткування або обчислення платежів, передбачених пільг, ставок податків і платежів, стро­ків сплати, відповідальності за несвоєчасну сплату є механіз­мом впливу на економічні та соціальні процеси в державі.

Вагомим чинником соціально-економічного розвитку будь-якої країни є бюджетні видатки, які в умовах демократичного суспільства стають основним джерелом забезпечення життєвих потреб громадян.

Склад і напрямки використання державних видатків визначаються характером досить різноманітних функцій держави. До складу видатків, пов'язаних із політичними функціями держави, належать:

утримання армії; державно­го апарату управління і влади; посольств; консульств; спла­та внесків до міжнародних організацій тощо. Вони станов­лять від 3 до 10% від внутрішнього валового продукту і від 10 до 25% від загальної суми державних видатків розвину­тих країн. До складу видатків, пов'язаних з економічними функціями держави, входять державні інвестиції в галузі економічної інфраструктури, субсидії приватному капіталу й державним корпораціям, видатки на зовнішньоекономіч­ну діяльність тощо.

За допомогою видатків на капіталовкладення, які становлять від 5 до 30% від загального обсягу державних витрат, держава досить активно впливає на норму нагромадження, її рівень та динаміку, чим значною мірою сприяє використанню темпів оновлення капіталу й економічного зростання.

Багато нових видів продукції й навіть цілих галузей промис­ловості виникли завдяки безпосередній фінансовій підтримці держави. Сфера державної інвестиційної діяльності значна, во­на охоплює в провідних промислове розвинутих країнах світу від 5 до 20% від валових капіталовкладень. Загальновизнано, що державні інвестиції й субсидії приватним особам та промисло­вості сприяють поліпшенню можливостей виробництва та зрос­танню національного добробуту.

Слід наголосити й на досить великому впливі видатків на економіку для регулювання ринкових відносин. Механізм функціонування державних видатків сприяє розвиткові внут­рішнього та розширенню зовнішніх ринків збуту. регулюванню державою сфери міжнародних валютних, фінан­сових, кредитних відносин та товарного обміну.

Соціальні функції держави втілюються шляхом забезпечення мінімального прожиткового рівня найвразливішим категоріям населення, сприяння розвитку осві­ти, культури, охорони здоров'я і довкілля. Загалом видатки на соціальні потреби становлять від 20% до 35% від загального обсягу державних витрат у більшості країн світу.

За соціально-економічним змістом ця група видатків є частиною вартості робочої сили й безпосередньо зумовлена необхідністю її відтворення. Витрати на освіту - «Інвестиції в людину», формування нового типу робітника, який має достатній рі­вень загальної та спеціальної професійної підготовки, розгля­даються нині як одна з форм капіталовкладень, що дає при­буток, і фінансуються значною мірою за рахунок держави.

За даними американського економіста Т. Шульца, майже трети­на національного доходу США одержується завдяки підви­щенню рівня освіти.

Сукупність бюджетів у державі являють собою бюджетну систему країни.

 

Рис. 1.1. Структурна побудова бюджетної системи України